Sorunlar konuşuldu

Ahilik haftası kapsamında Malatya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası üyeleri, bir araya geldi. Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı İbrahim Halil İçen, üyelerin mesleki faaliyetleriyle ilgili sorunların çözümü noktasında yapılabilecekleri konuşmak için bir araya geldiklerini söyledi. 

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası üyeleri, kentteki bir restoranda bir araya gelerek sektörün sıkıntılarını anlattılar. Burada konuşan Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı İbrahim Halil İçen, birçok sıkıntılı günlerden geçtiklerini belirterek, "Önce ilimizde yaşanan deprem felaketi ardından covid hastalığı ve ekonomik sıkıntılar derken hamdolsun bugünlere kadar geldik. Bu zorlu günlerde de daima esnaflarımız ziyaret ederek yanlarında olduk. Tüm dünyayı etkisi altına alan bir hastalık var ve ülkemizde bu hastalık sürecinde birçok yasaklar ile karşılaştık, bu hastalık sürecinde birçok üyemizi ve üyelerimizin yakınlarını kaybettiklerini duyduk ve şahit olduk. Öncelikle vefat eden tüm esnaf ve sanatkârlarımızı ve yakınlarına Allahtan rahmet yakınlarına sabırlar dileriz. Bugün burada toplanmamızın amacı siz değerli üyelerimizin mesleki faaliyetleri ile ilgili olan sorunlarını hakkında çözümü noktasında neler yapılabilir bunun görüşülmesi için toplanmış bulunmaktayız. Bugünkü  toplantımıza elektrik, elektronik ve beyaz eşya tamir bakım servisi işleri ile faaliyet gösteren esnaflarımız bulunmaktadırlar" dedi. 

Sorunları çözmeye yönelik girişimlerde bulunduk

Görev süresi içerisinde esnafların sorunlarını çözmeye yönelik girişimlerde bulunduklarını anlatan İçel, "Bugüne kadar olan görev süremizde birçok esnaf arkadaşlarımız sorunlarını çözmeye yönelik işlemlerimiz olmuştur. Bu işlemlerin en başında elektrikçi üyelerimiz ile müteahhit firmalar arasında yaşanan işlemler yer almakta olup bir çok işlerde işlerin çözümü noktasında müdahil olduk ve çoğu elektrikçi esnaflarımızın lehine olmuştur. Elektronik ve beyaz eşya tamiri ile uğraşan üyelerimiz içinde pandemi döneminde yasaklarda çalışabilmeleri için üst ilimiz valiliği ile görüşülmüş  fakat netice olumlu olmadığından daha sonra da bakanlıklar ile görüşülmüş ve izinli olmaları konusunda taleplerimiz  olmuştur. Yine pandemi döneminde maddi yardım ve kira desteği yapılacağı zaman bu esnaflarımıza destek yoktu üst kuruluşumuz olan federasyonuz aracılığı ile bakanlıklarla yapılan görüşmeler ile bunlarında faydalanması sağlanmıştır. Meslek faaliyetimiz ile alakalı kamu kurum ve kuruluşlar ile devamlı istişare halinde olup işlemlerin daha hızlı ve daha sağlıklı yürütülmesi acısında görüşmelerimiz olmaktadır. Elektrik  iç tesisat kablolarının projede belirtilen dışında çekildiği ile ilgili Şikayetler gelmektedir. İç tesisat kablolarının TSE ve iç tesisat yönetmeliğine uygun şekilde çekilmesi, aksı takdirde ilgili kurumlar tarafından yapılan kontrollerde yönetmeliğe ve proje uygun olmadı görüldüğünde yapılan tesis durdurulup uygun olmayan kablolar sökülecektir. Mağduriyet yasamamanız için bu konuda hassas davranmanızı rica ederiz"  diye konuştu. 
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN