Sokak hayvanları üşümesin

Kışın yaklaşmasıyla, Malatya'da bir mahalle muhtarının başlattığı proje kapsamında 2 üniversite öğrencisinin bir okulun bahçesinde kediler için yaptığı kulübe takdir topladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Merkez Battalgazi ilçesi Niyazi Mahallesi Muhtarı ve Cumhuriyet İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Nilgün Tekatlı, kışın yaklaşmasıyla sokak hayvanlarının barınma ve yeme ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışma başlattı. Çalışmadan haberdar olan, Yeşilyurt Tecde'de ikamet eden Erzurum Atatürk Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Emre Bayındır ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Yusuf Karaman, Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde sokak kedilerinin barınmaları için bir kulübe yaptı. Malatya'da kışın çetin geçtiğini, sokak hayvanlarının da sıcak bir ortama ihtiyaçlarının olduğunu kaydeden öğrencilerden Emre Bayındır, bundan dolayı böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Hayvan sevgilerinin Peygamber Efendimizin hayvanlara gösterdiği şefkat ve merhametten geldiğini dile getiren Mahalle Muhtarı Nilgün Tekatlı, verdiği röportajda hayvan sevgisinin ne denli önemli olduğuna dikkat çekti. Okul Müdürü Metin Doğan, okul çevresinde çok sayıda sahipsiz kedinin bulunduğunu ve yapılan kulübeyle artık kedilerin sıcak bir ortamda yiyip uyuyacaklarını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Sokakta kalan diğer hayvanlara da barınak yapılması gerektiğini söyleyen okul öğrencilerinden Berin Demircioğlu, onların ihtiyacının sadece sıcak bir barınak olduğunu kaydetti.

Hayvanlar üşümesin diye böyle bir çalışma yaptık 

Erzurum Atatürk Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Emre Bayındır, "Mahalle Muhtarımız Nilgün Hanım sokak hayvanları için barınma talebinde bulunmuştu. Palet tahtalarıyla kedi ve köpekler için kulübe yaptık çadırla üstünü örttük ve boyamasını yaptık. Malum Malatya'nın havası soğuk kışa yaklaşıyoruz dışarıda kalan hayvanlar üşümesin diye böyle bir çalışma yaptık. Çünkü sokak hayvanları dilsiz olarak dünyaya gelmiş onlarında yaşaması için bir sıcak ortama ihtiyaçları var. Bizler de insanlık görevimizi yerine getirmek amacıyla sokak hayvanlarının barınma sorunlarını gidermek için muhtarımızla böyle bir çalışmaya imza attık." dedi.

İnşallah bu proje diğer okullara da örnek olur

Sokak hayvanları barınma projeleri kapsamında Merkez Battalgazi ilçesinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde kediler için barınak yaptıklarını belirten Niyazi Mahallesi Muhtarı Nilgün Tekatlı, "Bu tür işlerle uğraşan gençlere talebimizi sunmuştuk. Allah kendilerinden razı olsun 2 gün çalışarak kediler için böyle bir barınak yaptılar emeklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Malatya’da Sokak hayvanlarının barınma sorunlarını gidermek için başlattığımız proje sanırım ilktir. Biz böyle bir proje başlattık İnşallah bu proje diğer okullara da örnek olur." dedi.

Hayvan sevgimiz Peygamber Efendimizden geliyor

Tekatlı, "Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa'nın da (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Müezza adlı bir kedisi vardı. Onu o kadar severdi ki bir gün Peygamber Efendimiz mecliste sohbet ederken hırkasının ucunda uyuya kalan kedisini rahatsız etmemek ve uyandırmamak için abasını kesip kalkıyor. Hayvanlara bu şekilde şefkatle davranan bir Peygamberin ümmetiyiz ve hayvan sevgimizde bundan geliyor. Hayvan sevgisi olmayan insanda, insan sevgisi hiç bulunmaz." diye belirtti. Sokak hayvanları için barınak yapılması ve mama tedarik edilmesi gerektiğini dile getiren Tekatlı, "Bu konuda bütün duyarlı vatandaşlardan destek bekliyoruz. Çünkü bunlar Allah'ın yarattığı dilsiz canlılar ve bunlara sahip çıkmamız gerekir. İnsanoğlu bir şekilde kendini idame ettirebilir fakat hayvanlar böyle değil. Bu sebepten biraz da onları düşünelim çünkü Malatya'da özellikle kedi köpek olarak sokak hayvanları çok fazla. Genelde sokak köpekleri insanlara ve hayvanlara saldırıyor. Bunların önüne geçmek için hayvan barınaklarının ciddi anlamda yapılması ve insanlarında buna teşvik edilmesi gerekiyor. Lütfen bu konuda duyarlı olalım!" diye çağrıda bulundu.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz

Kışın yaklaştığını ve okulun çevresinde çok sayıda kedinin bulunduğunu aktaran Okul Müdürü Metin Doğan, "Kediler üşümesinler ve soğukta ölmesinler diye Okul Aile Birliği Başkanımız (Mahalle Muhtarı) Nilgün Tekatlı Hanımın başlattığı projeyle okul bahçemizde bir kedi barınağı yapıldı. Kedilerimiz artık burada yiyip uyuyacaklar. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz." dedi.

Artık kışın soğukta kalmayacaklar

Okul öğrencilerinden Berin Demircioğlu da şunları söyledi: "Kedilere mama alıp besliyorduk ama barınma yerleri yoktu. Burada onlar için bir barınak yaptılar, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Artık kışın soğukta kalmayacaklar. Sokakta kalan diğer hayvanlara da barınak yapılsın onlara mama, süt, ekmek versinler. Çünkü hayvanların yerine biz de olabilirdik. Onların ihtiyacı sadece bir barınak ile yemektir. Lütfen onlara sahip çıkalım." 
 

İLKHA

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN