Şehrin mimarisini koruyun

Şanlıurfa'da ikincisi düzenlenen AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, her belediye başkanını kendi şehrinin kimliğini yansıtacak mimariye özgü yapıları inşa etmesi gerektiğini vurguladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Şehrin mimarisini koruyun
Şanlıurfa’da ikincisi düzenlenen AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, her belediye başkanını kendi şehrinin kimliğini yansıtacak mimariye özgü yapıları inşa etmesi gerektiğini vurguladı.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında tertip edilen toplantıya; Adıyaman, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van olmak üzere 14 şehirden gelen 110 belediye başkanı katıldı. Yerel yöneticilere yönelik düzenlenen ve üç gün sürecek olan toplantıların ilk gününde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı’nın talimatlarını katılımcılara aktardı. 

Rastgele yapılan bir yapı istemiyoruz

Özhaseki, “Her başkanımızın yaptığı iş, kendi şehrinin özelliğini içerisinde barındıran, kendi dünyamızı yansıtan bir adım olsun istiyoruz. Rastgele yapılan bir yapı olmasını istemiyoruz. Nihayetinde bütün parçaları birleştirdiğimizde, bütün anlamıyla bizim kendi dünyamızı yansıtan bir medeniyet inşası olsun diye bunlardan bahsediyoruz. Yoksa geçmişte yaşanmış hataları durmadan tekrar ederek bunlardan hayıflanarak vakitte geçirmek istemiyoruz. Belediye başkan arkadaşlarımız kendi şehrinin özelliklerini, tarihi geçmişini, coğrafyasına, oranın özelliklerini göz önünde bulundurarak yaptıkları her bir eserde, mimari tarzda bir üslup ortaya koymaları gerekiyor. Devreye giren danışmanlar, devreye giren müşavir firmalar, devreye giren mimarlık büroları, ‘Ben size çok güzel bir proje çizeyim abi’ diyerek süslü bir proje getirdiğinde onun alımına göre yola çıkmak doğrusu büyük bir yanlışa sebebiyet verir. Urfa'nın kendine has bir tarihi var, bir medeniyeti var, buranın bir coğrafyası var ve kullandığı her bir tarzda inşaatta farklıdır. Mersin'e, Amasya’ya giderseniz farklı, Trabzon'a giderseniz orası da farklıdır. Başkan arkadaşınızın burada kendi iş yeri ile ilgili atacağı her adımda, şehrinin özellikleri mutlaka göz önünde bulundurması lazım. Geçmişi ile barışık olarak geleceğe de izler taşıyan bir dönüşüm ortaya koyması lazım diye bunları anlatmaya çalışıyorum” dedi. 

İyi niyetle gayret edin

Bazı tarihlerin halen hafızalarda yer edindiğini aktaran Özhaseki, açıklamasının devamında, “Ülkemizde bazı tarihler vardır ki bunlar hiç unutulmuyor. Mesela 1946 yılı dönüm noktasıdır. Bunu herkes böyle kabul eder. Niye tek partili bir ortam vardı, bir zulüm İdaresi vardı, o dönemde Cumhuriyet Halk Partisinin il başkanları, şehirlerin valileri, insanların hürriyetinin olmadığı vergi cezasından dolayı jandarma silahının dipçiğiyle dayak yediği bir ortamda, inançlarına hürmet edilmediği bir ortam var. Serbest hür seçimlerin yapılmadığı, çok partili sisteme doğru giderken ayak sürünen bir ortam var. 1946'da çok partili sisteme geçiş dikkat edin bu topraklarda yaşayan insanlar o günlerde başlayan seçimlerden sonra hür iradesini ortaya koyduklarını da hep kendi gibi olanları seçmişler. Kendine benzeyenleri seçmişler. Kendi gibi yaşayan, kendi gibi düşünen insanlara seçmişler. O günlerde adından bahsettiren bugün inşallah bir daha ortaya çıkamayacak ve o zamanlarda olan derin devlet, insanların o fikrine saygı duymamış insanların seçtiklerini başına çorap örmek için numara yapmış. 1946 yılı o yüzden önemlidir. AK Parti olarak, bizimle birlikte ilk defa Türkiye'ye hizmet belediyeciliği geldi. Hizmet belediyeciliği ile hizmet vereceğiz dedim defalarca söyledim, dilime pelesenk oldu. Kimseye ayırmayacağız mazeret üretmeyiz. Gece, gündüz demeden deli gibi çalışacağız. Elimizde imkanlar her neyse ne yapabiliyorsanız, iyi niyetle gayret edin, uğraşırsanız emin olun Cenabı Allah bizim tutan elimizde olur. Gören gözümüz de olur, yürüyen ayağımız olur” şeklinde konuştu.
 

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN