'Radyo Yeşilyurt' hukuki değil

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulan Radyo Yeşilyurt'a tepki gösterdi. Kiraz, Yeşilyurt Belediyesi'nin radyo yayıncılığına başlamasının hukuki olmadığını savundu. Kiraz, 'Yasal altyapısı olmadan bir belediyenin radyo yayıncılığına başlaması, belediyenin imkanlarını arkasına alacağından haksız rekabete yol açacağı zaten zor durumda olan radyolarımızı bitirme noktasına getirecektir' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
'Radyo Yeşilyurt' hukuki değil
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulan Radyo Yeşilyurt'a tepki gösterdi. Kiraz, Yeşilyurt Belediyesi’nin radyo yayıncılığına başlamasının hukuki olmadığını savundu. Kiraz, "Yasal altyapısı olmadan bir belediyenin radyo yayıncılığına başlaması, belediyenin imkanlarını arkasına alacağından haksız rekabete yol açacağı zaten zor durumda olan radyolarımızı bitirme noktasına getirecektir" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın talimatıyla Yeşilyurt Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde yayın hayatına başlayan Radyo Yeşilyurt'a radyoculardan sonra bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’dan geldi. Kiraz, yerel yönetimlerin halka hizmet noktasında kendi asli görevler çerçevesinde uygulamalar yapması beklediklerini belirtti. 

Adaletsiz bir rekabet

Kiraz, radyoculuk mesleği uzun yıllardır liyakatli kişi ve kurumlar tarafından yürütüldüğünü kaydederek, "Malatya ilimizde çok sayıda ve her türlü müzik dalında yayın yapan ve bu işi çok başarılı bir şekilde yürüten radyolarımız var. Yeşilyurt Belediyesi’nin radyo yayıncılığına başlaması hukuki olmadığı gibi yıllardır bu işi başarı ile yapan radyo kuruluşlarına da hakaret anlamına gelmektedir.  Belediyelerimizin en önemli görevlerinden birisi yerel basın kuruluşlarına, gazete, TV, radyo gibi yayın organlarına destek olmak, onların tarafsız şekilde halka haber ulaştırmasını, halkın ihtiyaçlarına cevap vermesini kolaylaştırma noktasında adımlar atmasıdır. Bunun tam tersine yasal altyapısı olmadan bir belediyenin radyo yayıncılığına başlaması, belediyenin imkanlarını arkasına alacağından haksız rekabete yol açacağı zaten zor durumda olan radyolarımızı bitirme noktasına getirecektir. Yasal altyapısı olsa bile böyle adaletsiz bir rekabetin belediyeler tarafından ortaya sürülmemesi gerekir. Bu anlamda yapılan bu yanlış uygulamadan Yeşilyurt Belediyesi’nin bir an önce vazgeçmesini bekliyoruz. Bu çağrımızı elbette ki bütün radyocular adına yaparken, aynı zamanda farklı frekanslarda birbirinden farklı müzikleri dinleyen bütün Malatyalılar adına yapıyoruz" diye konuştu. 

Yerel yönetimlerin görevi desteklemek 

Belediyelerin asli görevlerini yapması çağrısında bulunan Kiraz, "Belediyelerin asli görevlerini hepimiz biliyoruz. Asli görevleri noktasında halen birçok eksiği olan belediyelerin kendileriyle hiç ilgisi olmayan alanlarda faaliyet göstermesi kabul edilebilir bir durum değildir. Yeşilyurt Belediyesi’nin daha önce hayata geçirdiği "Yeşil Gıda Market" projesi de esnafın kan ağladığı bir dönemde esnafın iflasına katkı sağlayan bir uygulama olmuştur. Son dönemde ulusal ve uluslararası zincir mağazaların oluşturmuş olduğu haksız rekabetten etkilenerek bitme noktasına gelen küçük yerel esnaflarımız belediyenin yeni oluşturduğu marketler zinciriyle de tamamen kapanma aşamasındadır. Yerel yönetimlerin görevi yerel bütün unsurları desteklemek ve kalkındırmaktır. Ama son dönemde AK Parti belediyelerin ortaya koyduğu uygulamalara baktığımızda tam tersi bir uygulama görüyoruz. Amacın yerel unsurları desteklemek olmadığı gerek yerel radyolarımızı gerek yerel esnafımızı bitirme olduğunu açık ve net görüyoruz. Yerel yönetimlerin halka hizmet noktasında kendi asli görevler çerçevesinde uygulamalar yapmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Ya hayy | 24 Şubat 2021 03:55

    6 tane ok cigerine gire gerçi nereniz doğruki

BUNLARA DA BAKIN