Paramızı betona gömdünüz

Saadet Partisi Malatya Battalgazi İlçe Başkan Hüseyin Berk, üretime değil, gösterişe ve tüketime dönük yatırımların öncelendiğini söyledi. Berk, 'Yıllarca paramızı betona ve asfalta gömdünüz, geldiğimiz nokta ortada' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Saadet Partisi Malatya Battalgazi İlçe Başkanlığı aylık İlçe Divan Toplantısını, İlçe Başkanı Hüseyin Berk Başkanlığında İl Merkezinde gerçekleştirdi. Toplantıya, İlçe Başkanı Hüseyin Berk, İlçe Teşkilat Başkanı Kazım Aksoy ve çok sayıda Yönetim Kurulu Üyesi ile Mahalle Temsilcileri katıldı.    

Partiden yapılan yazılı açıklamada, toplantının açılışında konuşan Berk, ülkenin suni gündemlerle meşgul edildiğini esas problemlerin arada kaynadığına dikkat çekti. Berk, “Gündemimizde hem bir takım suni gündemler var, bir de bizim esas problemlerimiz var. Suni gündemlerle Türkiye yönetilemez, sadece insanların dikkati önemli konudan, önemli olmayan konulara yönelir. Bundan dolayı; üzerine basa basa söylüyorum ki; çevre konusu çok önemli. İnşaallah biz, iktidara da geleceğiz, halkımızın teveccühünü kazanacağımıza da inanıyorum. Çünkü artık kimse tahammül edemiyor, geçinemiyor, geleceğinden ümidi yok. Onun için çare aramak mecburiyetindeyiz, Saadet Partisi bunu önceleyen bir partidir. Biz bu konuda ciddiyiz, başka bir gündemimiz yok. Tafra atmak, caka satmak istemiyoruz, sadece ülkemizin yaşadığı sıkıntıların sorunlarına çözüm üretmek istiyoruz” dedi

Her şey ateş pahası!

Vatandaşın geçinemediğine vurgu yapan İlçe Başkanı Berk, “Çok net ifade ediyorum; insanımız geçinemiyor! Her güne, gelen yeni zamlarla uyanıyor. Yapılan son bir araştırma gösteriyor ki; market market dolaşarak ucuz ürün arayanların oranı %72'den %87'ye çıkmış! Yani; millet, bir ürünü 50 kuruş, 1 lira, 2 lira daha ucuza almak için marketler arasında mekik dokuyor. Bu ülkede; tenceresini kaynatmak için nerde ucuz ürün var onu takip eden, 5-10 market gezmeden gönül rahatlığıyla alışveriş yapamayan yüzbinlerce anne var! Çocuğunu okula gönderirken simit parası veremeyecek durumda olan ve her gün bunun hüznünü, sıkıntısını yaşayan babalar var! Faturalara gelen zamlar nedeniyle, faturasını ödeyemeyen ve elektriği, suyu, doğalgazı kesilen milyonlarca insan var” diye konuştu.

Bu işin tek çözümü üretim

Soğan ve patates ihracatının izne bağlandığını ileri süren Berk, “Ucuz gıdaya ulaşımda bu zorluklar yaşanırken, bir de soğan ve patatese ihracat için izin şartı getirildi. Hükümet, yıllardır yapılamayan üretim planlaması nedeniyle soğan ve patateste yaşanan fiyat istikrarsızlığına bu kez ihracata sınırlama getirilerek çözüm arama yoluna gitti. Üretim planlaması yapılamayınca bazı yıllar ithalatla bazı yıllar ihracatla piyasa dengelenmeye çalışılıyor. Yani tarım politikası ile çözülmesi gereken sorunlar, dış ticaret politikasıyla çözülmeye çalışılıyor. Bu da her iki üründe de istikrarsızlığa neden oluyor. Milletin yıllardır en ucuza aldığı ve mutfağında günlük tükettiği patates ve soğan geçen yıllarda %100-200 arası zamlanmıştı. İktidar da kalıcı çözüm üretmek yerine; çareyi soğan depolarını basmakla, esnafı ''terörist'' ilan etmekle, tanzim satış noktaları kurmakla bulacağını sanmıştı. Siz duymazlıktan gelmekten, anlamamaktan, bıkmadınız; biz de bunu haykırmaktan, her fırsatta dile getirmekten, üretimi, üretime dönük yatırımları vurgulamaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Geldiğimiz nokta ortada

Üretime değil, gösterişe ve tüketime dönük yatırımların öncelendiğini ifade eden Berk, “Yıllarca paramızı betona ve asfalta gömdünüz, geldiğimiz nokta ortada! Şimdi de Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün %51 hissesinin Çinlilere satışı konuşuluyor. Bizi şaşırtan şu; ortalama 3 milyar dolara mâl olan bir köprünün yarısı nasıl olur da 688 milyon dolara elden çıkarılır? Bunun sebebini iktidar biliyor, biz de biliyoruz! Bu bir şeyi gösteriyor ki; biz başlangıçta iyi bir kazık yemişiz! Milletin de, bizlerin de aklındaki bu soru işaretlerinin bir an evvel iktidar tarafından giderilmesini, makul ve mantıklı bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençler evlenmiyor!

Berk, son olarak gençlerin evlenemediğine vurgu yaparak şunları söyledi; “ Sayın Cumhurbaşkanı'nın artık hepinizin bildiği bir alışkanlığı var. Özellikle ekonomide işler iyi gitmeyince, çıkar bir açıklama yapar, suni gündemle, kısır bir tartışma ile kamuoyunu günlerce meşgul eder. Bu arada asıl mesele, milletin esas problemleri arada kaynar, gider. Artık alıştık, milletimiz de artık bu algı oyunlarının farkında. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı, yine çıktı ve ''gençler evlenmiyor, evlilik yaşı yükseldi.'' şeklinde bir açıklama yaptı.

Peki de gençler nasıl evlenecek?

Biz Saadet Partisi olarak, gençlerimizin evlenmesini, zamanında ev-bark kurmasına, ailesiyle, çocuklarıyla mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesini istiyor, temenni ediyoruz elbette. Fakat; Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarında olduğu gibi sonucu değil, sebebi konuşmayı; bu sonuca sebep olan problemleri ortadan kaldıracak adımların atılmasının gerekliliğini de ifade ediyoruz. Her 4 gençten 1'i işsiz, her 4 işsizden 1'i üniversite mezunu, açlık ve yoksulluk sınırı ortada ama asgari ücret; 2324 TL.”
 

Bülten

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN