Ne bitmez yolmuş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2011 yılında temeli atılan 'Yama Dağı Kayak Merkezi'nin, 10 yıldır hizmet vermeyi beklediğini belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Ne bitmez yolmuş!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2011 yılında temeli atılan 'Yama Dağı Kayak Merkezi'nin, 10 yıldır hizmet vermeyi beklediğini belirtti.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2011 yılında temeli atılan 'Yama Dağı Kayak Merkezi'nin, 10 yıldır hizmet vermeyi beklediğini belirterek, "Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı ekim ayında yaptıkları açıklamada,30 km'lik kayak merkezi yolunun 20 km’sinin tamamlandığını 10 km'lik kısmın yapımının bitirilerek sezona yetiştirileceği söylenmesine rağmen kayak merkezi yolunun bitirilememesi, tesislerin eksikliklerinin giderilmemesi nedeniyle milyonlarca para akıtılan bir tesisin atıl beklemesi Ak Parti’nin Malatya turizmine verdiği önemi gösteriyor" dedi. 

Temeli 2011’de atıldı

Basında yer alan haberlere göre; Hekimhan’ın en yüksek zirvesi olan 2 bin 450 rakımlı Yama Dağı’nın, 2 bin metre civarındaki yükseltisine 2011 yılında inşa edilmeye başlanan Kayak Merkezi, aradan geçen 10 yıla rağmen bitirilemedi. Yama Dağı Kayak Tesisi’nin tamamlanma sürecini yol çalışmaları durdurdu. 2017 yılında başlayan yol ihaleleri 2020 Şubat ayındaki son ihale ile yaklaşık 10 Milyon 600 bin TL’lik bir fatura çıkardı. Tesisin Yapım işi tamamlandıktan sonra 338 metre kot farklı yaklaşık bin 700 metre uzunluğunda 1. Etap kayak alanı ve 382 metre kot farklı yaklaşık bin 500 metre uzunluğunda 2. Etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacak. Yapımı tamamlanan konaklama tesisinde 37 oda yer alıyor, En az 70 kişi kapasiteli bir tesis mevcut. Bin 500 metre uzunluğunda telesiyej ile kayak pisti söz konusu.

Bu sene de atıl bekleyecek

Milyonlarca liranın harcandığı ve bir türlü faaliyete geçirilemeyen Yama Dağı Kayak Merkezi tesisinde bakımsızlık nedeniyle çürümeler başladığı belirtilirken 2021 kış sezonunda da merkezin hizmet verememesi tepki topluyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Şubat ayında yol ihalesi yapılan merkezin konaklama binası uzun süren çalışmalar ve çetin kış şartlarına dayanamadığı, bina içerisinde ve dışında yıkılmalar ve dökülmeler oluştuğu belirtiliyor. Mekanik sistemlerin tam anlamıyla kurulmadığı tesisin bu sene de Malatyalılara ve çevre illerden gelecek turistlere hizmet vermemesi üzüntü verici. Malatya’dan insanlar başka şehirlerdeki kayak merkezlerine giderken, Malatya merkezine birkaç saat uzaklıktaki tesislerin boş bekletilmesi doğru değil” dedi.

Ne bitmez yolmuş

Ağbaba, "AK Partili milletvekillerinin ve Büyükşehir Belediye Başkanının ekim ayında yaptıkları açıklamada,30 km'lik kayak merkezi yolunun 20 km’sinin tamlandığını 10 km'lik kısmın yapımının bitirilerek sezona yetiştirileceği söylenmesine rağmen kayak merkezi yolunun bitirilememesi, tesislerin eksikliklerinin giderilmemesi nedeniyle kar yağışının aralıksız devam ettiği şu günlerde milyonlarca para akıtılan bir tesisin atıl beklemesi Ak Parti’nin Malatya turizmine verdiği önemi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yaylacılar için de yol çok önemli

Yapılacak yolun sadece kayak merkezine gidecekler için değil, 300 yıldır bölgede yaylacılık hizmeti veren binlerce kişi için de büyük önem taşıdığını kaydeden Ağbaba, “Başta Drijan aşireti olmak üzere bölgedeki binlerce kişinin yaşadığı, hayvancılık yapılan, hayvansal ürünlerin üretilip satıldığı Yama Dağı’na büyük zorluklarla ulaşmaya çalışan üreticilerin bu çilelerine de son verecek yolun bir an önce bitirilmesi gerekiyor” dedi.

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN