Müdür zammı savundu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, yüzde 20'lik zam sonrası yapılan eleştirilerle ilgili yaptığı açıklamada, '30 Büyükşehir arasında suyu en ucuz kullanan büyükşehiriz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Müdür zammı savundu
Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, yüzde 20'lik zam sonrası yapılan eleştirilerle ilgili yaptığı açıklamada, '30 Büyükşehir arasında suyu en ucuz kullanan büyükşehiriz' dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Konuyla ilgili açıklama yapan MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın göreve gelmesiyle birlikte MASKİ ile ilgili sorunların kısa sürede çözülmesi adına biz dizi çalışmalar yapıldığını belirtti. Başkan Gürkan’ın talimatı ile çağrı merkezine ulaşımının kolaylaştırıldığını belirten Karataş, ayrıca su ve kanal arızalarının tamir bedeli ile vidanjör ile yapılan hizmet bedellerinin de kaldırıldığını söyledi. 15 metreküp üstü tüketimlerde alınan 2. kademe yüzde 20 zamlı tarifenin de kaldırıldığını belirten Karataş, vatandaşa yönelik hizmetlerde büyük kolaylıklar sağlandığını dile getirdi.

Şehir merkezinde içme suyunun bir kısmının Gündüzbey Kaptajından sağlandığını belirten Karataş, “30 metreküpe kadar zamsız su satışını sağlamaktadır. Yüksek kotlarda bulunan Çöşnük, Beydağ’ı, TOKİ ve Orduzu Mahallelerinin belli bir kısmı ile kırsaldaki ilçe ve mahallelerimizin birçoğuna ise elektrikle terfili olarak su ihtiyacı sağlanmaktadır. Bu kapsamda aylık 3 milyon 200 bin TL civarında elektrik faturası ödenmektedir. Bu elektrik ödemelerinden kaynaklı ise ciddi bir maliyet oluşmaktadır.” dedi. Karataş, kent merkezinde 1 ton suyun vergisiz fiyatının 2, 40 lira, ilçelerde 1 lira, mahalle ve kırsal bölgelerde ise 50 kuruş olarak fiyatlandırıldığını da ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Su satışlarımızda kademesiz olarak Büyükşehir Belediyeleri İçerisinde en ucuzu olmasına rağmen diğer su kanal idareleri 2. kademeye ayrıca yüzde 30 oranında kademe farkı da uygulamaktadır”

2016 yılından bugüne kadar Malatya’da suya zam yapılmadığını da anımsatan Karataş, “Su tarifeleri içinde, sadece konutlarda tüketilen suya meclis kararı gereğince artış ön görülmüştür. Ancak ilimizde meydana gelen deprem ve akabinde başlayan Covid- 19 salgını sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda 6 ay süre ile bu artış ertelenmiştir.”

Abonelere hizmet verebilme adına tek gelir kaynaklarının su satışı olduğunu da ifade eden Karataş, "Bu kadar ucuz bir bedelle yapılan satışların, halen şov malzemesi olarak yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Ön görülmüş olan artış 2019 yılında yapılan indirime denk gelmektedir. Sadece konutlar için ön görülen bu artış medyada abartıldığı gibi vatandaşlarımızın bütçesini etkileyen artış değildir. Bizim tüm hedefimiz abonelerimize Türkiye’nin en kaliteli ve en ucuz suyunu sunabilmektir. Tüm abonelerimizin hak ve menfaatlerine Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından daha çok sahip çıkmaktadır" diye konuştu

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Karataş beni iyi tanır | 16 Temmuz 2020 18:08

    Bay Karataş bizim su paralarını kendi reklamını yapmaya kullanıyor. 3 trilyonu reklama gömdü. İşkur müdürüyken açılmış yolsuzluğun daniskası davasında kendini anlayabilmiş mi? Özellikle başka illere savrulmuş eski memurları çaldıkları ile alakalı ne söylüyorlar acaba hiç merak edeniniz var mı? Peki tüm bunları bilen Selattin başkan böyle birini nasıl maskinin başına koyar bunu bilen var mı?

  • dertli malatyalı | 16 Temmuz 2020 08:43

    Sayın müdür söylediklerinizde ciddimisiniz yoksa halkla alaymı ediyorsunuz bütün büyük şehirler arasında en pahalı suyu kullanan Malatyadır.Su ucuz ise bu kabarık faturaların gelmesinin altındaki sebep ne acaba?Açığı böylemi kapatacaksınız sizden ricam zammı yapmaya yapıyorsunuz bari halkla dalga geçmeyin bu halk yapması gerekeni zamanı gelince yapacak zaten siz öbür tarafta vereceğiniz hesabı düşünün .

  • Gani Ak | 15 Temmuz 2020 17:42

    Suyun maliyeti çok düşük,yeni bir projeniz de yok mesela suyun ıslahı veya baraj yapılması gibi.O halde ne diye insanların daha fazla hijyene ve suya ihtiyaç duyduğu bu salgın günlerinde işsizlik, açlık ve yokluk zirve yapmisken, birde enflasyon % 8 iken suya % zam 20 yapmak, insanların acınacak halleri ile dalga geçmek değil de nedir?Amerika da Trump sefalet içindeki vatandaşlara 1200 dolar dağıttı, gırtlağına kadar borç içinde yaşayan insanlar,evlerinde içme suyu dahi yokken, bu paralara borca mahsuben bankalar ,el koydu.Simdi fakirler orada coronadan kiriliyor.Cunku su yok, hijyen yok. Siz de benzer şeyler mi yapmanin peşindesiniz?İnsanlar en fazla % 5 , o da yıllık olmak şartıyla su zammını hazmedebilir durumdalar.

BUNLARA DA BAKIN