Miadı doldu

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, hastanelerde döner sermaye sisteminin ortadan kaldırılmasını gerektiğini belirterek, 'Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır. Döner sermaye sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Miadı doldu
Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, hastanelerde döner sermaye sisteminin ortadan kaldırılmasını gerektiğini belirterek, “Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır. Döner sermaye sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur” dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servis önünde Sağlık-Sen üyeleriyle birlikte, hastanelerdeki döner sermaye sistemini protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapan Bingöl, döner sermaye sisteminin ortadan kaldırılmasını, sağlık çalışanlarının çalışma ve ödeme koşullarının iyileştirilmesini talep etti. Bingöl, “Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sistemimizin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sistemi de artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde mutsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır ve döner sermaye sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur. İlimizdeki sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin büyük bir kısmı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır. Sabit ek ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başlamıştır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun 25'ini oluşturmaktayken bugün 80'ini oluşturmaktadır” diye konuştu. Personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmakta olduğunu ifade eden Bingöl, “Tasarruf çalışanların üzerinden yapılmamalıdır. Hazine hissesi, Sağlık Bakanlığı merkez payı ve SHÇEK Payı vergilerinin kaldırılması sağlanmalıdır. 14 yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir. Hastanelerin borçları sağlık çalışanlarına yansıtılmamalıdır. Hekim dışı çalışan personellerin ek ödeme katsayılarının artırılması ve vergi yükünün azaltılması gerekmektedir. Sabit ek ödemeler maaş ödemesine yansıtılmalıdır. Sabit ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının önemli motivasyon kaynaklarından biri olan döner sermaye sistemi artık ne yazık ki sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dâhil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir” ifadelerinde bulundu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN