Memur açlık sınırında yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, memurların açlık sınırında yaşadığını belirterek, 'En düşük memur maaşımız 4 bin 400, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin 13 TL, memurlar, yoksulluk sınırı değil artık açlık seviyesinde yaşıyor. Öğretmen maaşı ortalama 6 bin 550 TL. Öğretmenlerimiz yoksulluk sınırı altında yaşıyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya programı kapsamında Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği'ni ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Ağbaba,  yılın başı ile yılın sonu arasında memurların alım gücünde büyük kayıplar yaşandığını söyledi. 

Yoksulluk sınırı 13 bin liraya yükseldi

Türk-İş'in Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladığını anımsatan Ağbaba, "Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin 13 TL, yoksulluk sınırı 13 bin 72 TL oldu. Ekimde ilk kez 10,000 TL'yi aşan dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı aralık ayında 13,073 TL'ye yükselmiş oldu. Gıda fiyatlarında rekor yaşandı. Gıda fiyatları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,96 arttı. Raporda bu denli yüksek oranlı artışın "Kasım 1987 seçimlerini izleyen Aralık 1987'de" gerçekleştiğine dikkat çekildi. Türk-İş’in araştırmasına göre sütte bir aylık artış yüzde 35,3 olarak hesaplandı. Süt, yoğurt, peynir grubundan kaynaklanan fiyat artışlarının aile bütçesine getirdiği aylık ek yük 135 TL oldu. Kıyma ve kuşbaşı et kilogram fiyatı ortalama 30 TL (yüzde 26,1) arttı. Tavuktaki artış yüzde 17,1 oldu. Ayçiçeği yağının litresi bu ay 51,90 TL'ye yükseldi ve aylık yüzde 117,2 oranında artışla bu ayın zam şampiyonu oldu" dedi.

Memurlar açlık sınırında yaşıyor

Ağbaba, en düşük memur maaşının 4 bin 400 TL ile asgari ücretle neredeyse aynı seviyede olduğunu anımsatarak, "Memurlar, yoksulluk sınırı değil artık açlık seviyesinde. İstanbul’da ortalama ev kiralarını 4500TL olduğunu düşündüğümüzde, en düşük maaşa sahip bir memurumuz, tıpkı asgari ücretlimiz gibi ne barınabilmekte ne de beslenebilmekte. Ülkemizde bir öğretmen maaşı ortalama 6550 TL seviyesinde. Öğretmenlerimiz yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Yılın başı ile sonu arasında memurlarımızın alım gücünde büyük kayıplar yaşanıyor. Makarnadaki alım gücü 759 paketten 564 pakete, tavuktaki alım gücü 293 kilodan 209 kiloya, peynirdeki alım gücü 169 kilodan 137 kiloya, domatesteki alım gücü 813 kilodan 533 kiloya, margarindeki alım gücü 314 paketten 209 pakete düşmüş durumda" dedi.

Memura asgari ücret zammı kadar zam yapılsın

Memura asgari ücret zammı kadar zam yapılması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, "Yeniden değerlendirme oranına göre vatandaştan alınacak vergi, resim ve harçlar yüzde 36,2 oranında zamlanacak. Bir tarafta memur ve emeklilere yüzde 5+7 zam yapılırken diğer tarafta vergilerin yüzde 36,2 artması büyük bir çelişki. Vergi öderken yüzde 36, maaşınıza zam alırken yüzde 5 +7 üstelikte yüzde 50’nin üzerinde enflasyon olduğu bilinmesine rağmen. Asgari Ücrete yapılan yüzde 50’lik artış, tüm kamu personeline ve emekliler için de uygulanmalıdır. Memur ve emekliler, yüzde 5’lik maaş artışlarını asla kabul etmeyecektir. Ocak ayı başında açıklanan enflasyonu düşük gösterip, kamu personellerini mağdur etmeyi düşünüyorlarsa asla akıllarından geçirmesinler" şeklinde konuştu.

Ekonomik gelişmelerden rahatsızız

Türkiye Kamu- Sen Malatya Şubesi Başkanı Önder Akgül ise, sendika olarak yaşanan ekonomik gelişmelerden rahatsız olduklarını anlatarak, "Kamu çalışanlarının zararları hat safhadadır. Biz elbette ki asgari ücretliye verilen zamlardan memnunuz, ama işçiye zam verilirken, memurlarında göz ardı edilmemesi lazım. Türkiye’de ailesiyle birlikte 25 milyona yakın memur kesimi vardır. Bu memur kesiminin de yapılan zamlardan faydalanması gerekiyordu. Ancak 2022 tarihi itibariyle bize 5+7 oranında bir zam verildi. Bir ek olarak enflasyon farkı verilecek. Ancak nu gelişmelerden dolayı verilecek olan zam gelmeden eridi ve gitti. Bizler de Türkiye Kamu –Sen olarak Türkiye genelinde yapmış olduğumuz basın açıklamasında seyyanen zam talebinde bulunduk. 3600 Ek Göstergenin sadece 4 unvana değil de tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde zam verilmesi, refah payı uygulamasının verilmesi, memurların alım gücünün artırılmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • vay be arkadaş | 29 Aralık 2021 08:25

    Memur açlık sınırında yaşıyorsa biz işsiz güçsüz ölmüşüz de aberimiz yok be ya,memur karı koca altlarında europai araba 2sinde de siteli evde kedilerine ait daire,elleirnde aypon10 içtikleri sigara amerikan vari..eee tabikide yetmez o maaş..yılbaşıda geliyor yılbaşı kutlucak daha..doğalgazlı evde hiç poposu donmamış.biz odun kömürçırpı yakarken .yan ibunca hizmeti vermiş hastane yol köprü heralanda atılım yapmış şehrleri 10 kat büyütmüş aYak aYak üstüne atıp hükümeti karalıyorlar..bu seçdiğiniz millet vekilleri de elinde kadeh ayık olmayan kafayla böle memur aç bitti gitti diyor bunlar baaşa geçsede açlığı birdaha görseniz kuyrukları bi daha görseniz.elinde dolar olun hükümet düşsede dolar artsa düşünüyor işte nankörlük böle bunların ülke sevgisi bu.

BUNLARA DA BAKIN