Malatya'ya 243 milyon ödenek

Malatya'nın 2022 yatırım programında ilk etap ödeneklerini açıklayan AK Parti MKYK Üyesi Malatya milletvekili Öznur Çalık, 'Yoncalı Barajına 43 Milyon TL ödenek, TCDD Elektrifikasyon Elazığ-Malatya, 27 milyon 400 bin lira ödenek. Havalimanı yeni Terminal Binasına 70 milyon lira. Kuzey Çevreyolu 94 Milyon TL ödenek, Yeni Adliye Binası ise yatırım programına alındı' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İl Başkanı İhsan Koca ve teşkilat üyeleri ile birlikte parti il binasında düzenlenen halk günü programında vatandaşlarla bir araya gelerek talep ve istekleri dinledi.

Yenice Göleti yatırım programına alındı

Burada basın mensuplarına, Malatya'nın 2022 yatırım programında ilk etap ödeneklerini açıklayan Çalık, Yeni Adliye Binası yatırım programına alındığını, yaklaşık 150 bin metrekare kapalı alan olacağını söyledi. DSİ'nin son 20 yılda hizmete koyduğu 13 adet baraj, 48 adet taşkın koruma, 1 adet gölet, 9 adet HES ile birlikte 396 bin tarım alanı suya kavuşturduğunu söyleyen Çalık, "Yoncalı Barajına 43 Milyon TL ödenek. Arguvan ilçesinde 174 bin dekar araziyi suya kavuşturacak Yoncalı Barajında baraj inşaatı, isale tünel inşaatı ve sulama boru şebekelerinin döşenmesi şeklinde üç aşamalı çalışma devam etmektedir. Baraj inşaatında gövde dolgusu ve dolu savak imalatları tamamlanmış olup, 9 bin 40 metre isale tünel inşaatı ise kazı çalışmaları ve beton kaplamalarıyla ilerlemektedir. Yoncalı Barajı'nın tamamlanmasıyla bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomisi canlanacak. Bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte geçen yıl ki birim fiyatlarıyla milli ekonomiye yıllık 160 milyon lira gelir artışı sağlayacak. Pütürge Miryaylası Göleti ile Battalgazi Yenice Göleti yatırım programına alındı. Pütürge Miryaylası Göleti 7 bin 900 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu, yağmurlama ve damlama sulama sistemleriyle sulanmasını sağlayacak. Yenice Göleti 4 bin 310 dekar araziyi suya kavuşturacak. 2021 yılında Hekimhan Karadere Göleti ile Hekimhan Kurşunlu Göleti tamamlandı. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl Doğanşehir Elmalı Göleti Sulaması, Hekimhan Karamahmut Göleti Sulaması ile Şahnahan B-C Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj İle Su Takviyesi Yapılması 2.Kısım tamamlanmıştır" dedi.

Kuzey Çevreyolu 94 Milyon TL ödenek

Çalık, 2002 yılında 36 km bölünmüş yol varken bugün bu rakam 483 km'ye ulaştığını ifade ederek, 8,3 milyar TL harcanmıştır. Kuzey Çevreyolu 94 Milyon TL ödenek, toplam:53,5 km biten:26,5 Km ve 10 adet köprü. Elazığ-Keban, Malatya-Arapgir ve Sivas-Divriği ayrımı bölünmüş yolumuza 20 milyon 600 bin lira, Malatya-Elazığ arasındaki bölünmüş yol çalışmasına 3 milyon 200 bin lira, Malatya-Adıyaman Gölbaşı arasındaki bölünmüş yol çalışmasına 6 milyon 400 bin lira, Malatya-Hekimhan 16.bölge hudut yolu için 14 milyon lira, Darende 6. bölge hudut yoluna 13 milyon 700 bin lira ödenek, 2021 yılında Hanımınçiftliği Köprüsü tamamlandı. Arapgir-Arguvan arasındaki Tarihi Yoncalı Köprüsünün restorasyonu yapım ihalesi gerçekleştirildi. Hekimhan Kuluncak yolu ve Hekimhan Batı Çevreyolu Toplam:27,6 km, Geçmişte biten:21,9 km, devam eden:5,7 Km yaklaşık 45 milyon TL, Pütürge ayrımı Doğanyol il yolu. Toplam:27 km, 3,3 KM kısalacak. TCDD Elektrifikasyon Elazığ-Malatya, 27 milyon 400 bin lira ödenek, Havalimanı yeni Terminal Binasına 70 milyon lira" diye konuştu.

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Emekli Ahmet | 29 Ocak 2022 00:17

    Kulhakkı yiyenler benden oy istemesin seçime azkaldı ünüversiteli gençler boş geziyor torpilliler temizlikçi ler öğretim görevlisi oluyorayıptır günahtır ve tabi bilirseniz

  • Mustafa | 28 Ocak 2022 22:06

    Çocuklarımızı İşsiz bırakmış İş bulanı da Asgari köle ücretine mahkum etmişsiniz hâlâ ne yüzle dolanıp duruyorsunuz, Pahalılık da cabası.

BUNLARA DA BAKIN