Malatya baharatları Gurmepedia'da

Ülkenin önemli gastronomi yazarı Süleyman Dilsiz 'in 'Gurmepedia Mutfağa Dair Her Şeyin Alternatif Rehberi' isimli eserinde Malatya'nın iki yerel ürünü de yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya baharatları  Gurmepedia'da
Ülkenin önemli gastronomi yazarı Süleyman Dilsiz ’in “Gurmepedia Mutfağa Dair Her Şeyin Alternatif Rehberi” isimli eserinde Malatya’nın iki yerel ürünü de yer aldı.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Konuyla ilgili açıklamada bulunan MAGTAD (Malatya Gastronomi, Turizm Tanıtım Derneği) Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kılıç, Malatya dışında aromatik ve lezzetli bulunan iki kahvaltılık ürününün kahvaltı mekanlarında yöreye özgü ürün olarak sunulmasının, Gastronomide öne çıkan Malatya mutfağı açısından önem arz ettiğini söyledi. İbrahim Halil Kılıç, “Ülkemizde Gastronomi festivalleri, yemek çalıştayları düzenleyen birçok dergide yemek kültürü ile ilgili yazıları yayınlanan Dilsiz, ayrıca “Kahvaltıya Dair Her Şey” “Salataya Dair Her Şey” “Kılçıksız Balık” isimli eserlerini yayınlamıştır. Dilsiz, Gurmepedia isimli eserinde ise; Sağlıklı beslenme, mutfakta alternatif kullanımlar ve doğru saklama metotları, mutfakta israfın önlenmesi gibi konuların haricinde “Dünyadan ve Bizden Baharat Çeşitleri” bölümünde ilimizin Doğanyol-Pütürge yöresine ait “Derman”, Arapgir ilçesinde kahvaltıda yaygın kullanılan “Kakuk” isimli baharatlı çeşnisine de yer verdi.” dedi. Özellikle Derman isimli çeşninin Pütürge ve Doğanyol yöresinde kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olduğu kaydeden Kılıç, “Çırağan Kempinski, Hyatt Regency otellerinde yapılan Malatya Yemekleri Tanıtım Etkinlikleri ve birçok Gastronomi Festivallerinde sunumu yapılarak beğeni toplamış, birçok otelin kahvaltı menülerinde yer almıştır.” diye dikkat çekti. Derman isimli çeşninin hazırlanışını da anlatan Kılıç, “Nohut, mısır, buğday, karpuz çekirdeği, kabak çekirdeği Pütürge yöresine ait acı cin biber kurusu, dağ kekiği, boy otu ceviz, çedene gibi baharatların toprak tavalarda odun ateşinde kavrulup un değirmeninde öğütülmesi sonucu elde edilen toz ürün tereyağı ile birlikte kahvaltıda tüketilmektedir.” diye anımsattı. Yine Arapgir yöresinde yaygın olarak kullanılan kakuk’un ise nohut, buğday, göl dağı kekiği, kuru domates ve biber, Salatalık kabuğu, Isırgan kurusu, Fasulye yaprağı kurusu ve isteğe göre kavun karpuz çekirdeklerinin öğütülmesi sonucu yine kahvaltılarda sızma zeytinyağı ile birlikte tüketildiğini aktaran Kılıç, Malatya dışında aromatik ve lezzetli bulunan iki kahvaltılık ürününün ildeki kahvaltı mekanlarında yöreye özgü ürün olarak sunulmasının, Gastronomide öne çıkan Malatya mutfağı açısından önem arz ettiğini söyledi.

İLKHA

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN