Konutlar teslim ediliyor

Malatya'nın Kale İlçesi'nde, 24 Ocak 2020'de Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle evleri yıkılan vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması amacıyla yapımı tamamlanan 309 konuttan 246'sı kura çekilişiyle hak sahiplerine teslim edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen ilçelerin arasında yer alan Malatya’nın Kale ilçesinde yapılan deprem konutları tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Kale İlçesi İzollu İlkokulu Konferans Salonunda yapımı tamamlanan 309 adet konutun teslim törenine Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, İlçe Kaymakamı Abdulselam Bıçak, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İlçe Belediye Başkanı Murat Koca, Büyükşehir Belediyesi adına Vahap Erdem, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker, siyasi parti temsilcileri, TOKİ temsilcileri, muhtarlar ve hak sahipleri katıldı.

Konutları teslim ediyoruz

Programda konuşan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, “Yaklaşık bir yıl önce 24 Ocak günü Malatya ve Elâzığ bir felaket yaşadı. Devletimiz gücünü gösteriyor her daim. Deprem felaketi ile birlikle o gece boyunca ilgili kurumlarımızla birlikte depremden etkilenen ilçelerimize intikal ettik. Bütün imkânlarıyla seferber olan başta AFAD olmak üzere, Çevre Bakanlığımıza, İçişleri Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza teşekkürlerimizi arz ederim. Yüce Türk Devleti milletiyle bir bütün olmuş bir devlet ki daha bir yıl olmadan konutlarımızı teslim ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı acılarını paylaştı

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise “24 Ocak’ta olan depremde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca aynı günün gecesinde Malatya’ya geldiler. Pütürge’ye, Doğanyol’a bu bölgeye geldiler ve yaraların hemen sarılacağını ifade ettiler. Bizlerle beraber olarak bu acıyı bizlerle birlikte yaşadılar. Ben bütün bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hemen ertesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Malatya ya gelerek depremzede vatandaşlarımızla bir araya gelip acılarını paylaştı. Sayın Cumhurbaşkanımız bir yıl içerisinde buradaki mağduriyetin giderileceği talimatını verdi. Bakanlarımız da bu anlamda hemen çalışmalara başladılar. Ayrıca Belediyelerimiz ve muhtarlarımız da bizlere destek oldular, çok gayret ettiler onlar da gece gündüz demeden bizlerle birlikte çalıştılar. Bu anlamda birlik ve beraberliğin, Büyük Devlet olmanın gerçeğini zemininde, yerinde görmüş olduk” ifadelerine yer verdi.

Pütürge'de anahtar teslimlerini yaptık

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da yaptığı konuşmada, “Büyük bir afeti Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde Bakanlarımızın Malatya'ya gelişi ve takibi ile değerli Valim kıymetli Bürokratların ve muhtarlarımızın desteğiyle beraber biz Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte hem yerelde hem Bakanlıklarda yapmış olduğumuz takip ile çok hızlı bir süreç içerisinde gidermeye çalıştık. Binlerce kere şükürler olsun Devletimiz var olsun Cumhurbaşkanımız sağ olsun. Bu konuda yol arkadaşlığımızı yapan Muhtarlarımız, kıymetli Çevre Şehircilik İl Müdürümüz, değerli AFAD Müdürümüz ve TOKİ Başkanlığımız her an her dakika 7/24 hizmette eksiklik bırakmayan kıymetli Belediye Başkanlarımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ciddi çalışmalar a desteklerini verdi ve ekip ruhu ile yaraların sarılması ile birlikte biz 2020 yılında Malatya’mızdaki evlerimizi teslim edeceğiz dedik. İkinci kısmı da Allah nasip ederse 2021 yılının ikinci yarısında vatandaşımıza teslim edeceğiz. Battalgazi İlçesi Gelincik Tepesi mevkiinde 1500 tane konutumuz hazır hale getirildi. Pütürge'de anahtar teslimlerini yaptık. Kalede yapıyoruz. Doğanyol kırsaldaki evlerimiz hazır vaziyette her ilçemizin yaralarını hep birlikte sarmaya devam ediyoruz. Bugün Kalede 309 tane konutumuzu teslim edeceğiz. Bu güzellikleri yaşatan Sayın Cumhurbaşkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün Kaleli hemşerilerimize teslim edeceğiz ve noter huzurunda yapacağımız kuranın vatandaşlarımıza hayırlı olmasını, bereketli olmasını canı gönülden temenni ediyorum Yüce Rabbim bir kez daha böyle afetleri bize yaşatmasın diyorum” dedi.

4 ilçede konut yapımı sürüyor

Malatya Valisi Aydın Baruş’ta şu anda 4 ilçede hala devam eden 3 bin 694 deprem konutu inşaatının olduğunu belirterek “208 konutu Pütürge ilçemize teslim etmiştik. Bugün de 309 konutu Kale ilçemizde vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Bu konutlardan hak sahibi olan vatandaşlarımız öncelikli olmak suretiyle yararlanıyorlar. Daha sonrasında ise inşallah sosyal konut kapsamında kalan konutlarda diğer vatandaşlarımız istifade edecekler” dedi. Pütürge, Doğanyol, Kale ve Battalgazi’nin bir kesiminde coğrafi şartların elverişsiz olduğunu da anımsatan Baruş, “Yeterli parsel alanı genişliği bulunmamakla birlikte konut yapımı için hisse olarak yaşanan bir takım olumsuzluklardan dolayı bazı vatandaşlarımız konutunu yapacak yer gösteremiyor. Bu konuda maalesef birçok vatandaşımız da bu müsait olmayan koşullarda ki yerime konut yapılabilir mi diye hala beklemede. Buradan şunu söylemek istiyorum. Bu vatandaşlarımız lütfen şehir merkezine veya mahallelere toplu olarak yapılan alanları tercih etsinler. Sağlıklı konutları, altyapısı tamamlanmış konutları tercih etsinler. Çünkü artık konut yapımı mümkün olmayan alanlarda yaşamlarını devam ettirmeleri mümkün görülmüyor” ifadelerine yer verdi.

Yeterli konutumuz var

Vatandaşların hasarlı konutların içerisinde yaşamasına gönüllerinin razı olmadığını kaydeden Baruş, “Vatandaşlarımızdan ricamız yeterli konutumuz var. Şu anda 4 ilçemizde şu ana kadar tespit edilen hak sahibi sayısı 2 bin 955 orta hasarlı konutları da dahil ettiğimizde sayı 3014. Şu anda yapımı devam eden 3694 komutunuz var. Fazlasıyla var. Bu konut sayısı ileriki günlerde 5 bini de geçebilir. Bu nedenle yeterli konut stokumuz var ve bu konutlardan tercih ettikleri takdirde de kışın sıcak çok rahat yaşayabilecekleri altyapısı ile çevre düzenlemesiyle her şeyiyle mükemmel bu alanlarda yaşamlarını devam ettirebilirler” dedi. Bugün 309 konutun teslim programının gerçekleştirdiğini ve bunlardan 246’ısının hak sahiplerine kura çekimi ile verildiğini belirten Baruş, “İki Gazimize kura çekmeden evlerini teslim edeceğiz. 246 hak sahibine de kura neticesinde evlerini teslim edeceğiz. 248 vatandaşımız bugün evlerine kavuşacaklar. Kale ilçemiz de altyapısı ile çevre düzenlemesi ile modern bir görüntüye kavuşuyor. İnşallah bundan sonraki yaşamları deprem korkusundan uzak, içinde yaşayacağı zaman endişe duymayacakları bir ortamda ailesiyle hayatlarına devam edecekler. Diğer taraftan mahallelerimizde yapılan köy evleri ile ilgili de çalışmalar devam ediyor şu anda Kale ilçemizde 214 köy evi inşaatı devam ediyor. Konutlarımızın hayırlı olmasını diliyor, sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi. Konuşmaların ardından kura çekimi ve anahtar teslim göreni gerçekleştirildi. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN