Kızılay'la devam mı?

İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay'ın görev süresinin Temmuz ayında dolacak olmasından, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), aralarında İnönü Üniversitesi'nin de bulunduğu 17 üniversite için internet sitesinde rektör adaylığı başvuru ilanı yayınladı. Rektör Ahmet Kızılay'ın, tekrar atanması bekleniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

YÖK web sitesinden yayınlanan ilanda, rektör adaylığı koşullarını taşıyanların başvuruların 23 Haziran 2020 tarihinde başladığı, başvuruların 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edeceği duyuruldu.
İnönü Üniversitesi  Rektörü Ahmet Kızılay, 12 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ‘Rektör Adaylarını Belirleme ve Sıralama Seçimi’nde, geçerli 734 oydan 359’unu alarak ilk sırada yer almıştı. Sıralamada ilk 6’ya giren rektör adayları YÖK’e bildirilmiş, YÖK ise aralarında Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın olduğu 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Temmuz 2016 tarihinde İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı atamıştı. İnönü Üniversitesi  Rektörü Ahmet Kızılay'ın tekrar atanması bekleniyor.
 
YÖK, web sitesinden yayınlanan ilanda Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi için 'Rektör Adaylığı Başvuru İlanı' verildi. Başvuruların istenen belgelerle birlikte 23 Haziran 2020'den 8 Temmuz 2020 tarihine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na yapılacağı belirtilen ilanda şöyle denildi: "1. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı "Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" hükümleri ve "Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar" uyarınca Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesine rektör ataması yapılacaktır. 2. yukarıda zikredilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adaylar aşağıdaki belgelerle 23/06/2020 tarihinden 08/07/2020 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilirler.

a) Başvuru dilekçesi

b) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

c) Web sayfamızda yer alan duyuruda sunulan formatta Rektör Adayı Bilgi Formu

d) Profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belge

e) Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bulunan; "Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak" şartını sağladığını gösterir belge

f) Bulunduğunuz veya son görev yaptığınız Üniversite/Kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesi.

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN