Kayısı için destek istedik

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geldi. Çalık, Bakan Pekcan'dan kayısı ihracatının artırılması amacıyla destek istedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Milletvekili Çalık, Ankara'daki temasları kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geldi. Çalık, görüşmede, Malatya esnafların ve firmaların sorunları dile getirerek, Bakan Pekcan'dan destek talebinde bulundu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulunan Çalık, son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Milletvekili Çalık, görüşmede birçok konuyu ele aldıklarını kaydederek, "Kadın kooperatifleri ile alakalı istişarede bulunduk. Kadın kooperatifleri, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırmak, etkinliklerini artırmak, gelir elde etmelerine imkan vermek açısından çok önemli. Malatya’da Akçadağ, Arapgir, Battalgazi, Hekimhan, Yeşilyurt ve Yazıhan’da kadın kooperatifimiz var. Bir de Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi var. Toplamda yedi kadın kooperatifimiz bulunuyor. Diğer ilçelerimizde de kadın kooperatifleri kurulması hususunda görüşmelerimizi yaptık" dedi. Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden birisinin Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısının oluşturduğunu ifade eden Çalık, şunları söyledi: "İlçelerimizde kayısı kooperatiflerinin oluşturulması, devamında da “Kayısı Birlik”in kurulması konusunda çalışmaların başlatılması için bakanımız gerekli talimatları verdi. Bakanımızdan ayrıca, kayısı ihracatının artırılması amacıyla desteklerini istedik. Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızın Malatya’ya Eximbank şubesi açılması hususunda bir talebi vardı. Bu talebi de bakanımıza ilettik. Bu hususta çalışmalar yapılıyor. Kayısı ihracatının artırılması amacıyla çeşitli konuları dile getirdik." 

Destekler için teşekkür ettik

Milletvekili Çalık, 24 Ocak’ta yaşanan depremden sonra esnaf ve firmalara verilen destekler için Bakan Pekcan'a teşekkür ettiklerini belirterek, "Bu süreçte esnaflarımızın kredi borçlarının bir yıllık ana para ve faiz ödemeleri TESKOMB tarafından ödendi. Yine TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnaflarımıza 50bin TL’ye kadar faizsiz krediler verildi. Esnaflarımızın kredileri faizsiz olarak 1 yıl ertelendi. Bunlar esnafımız için can suyu oldu. Yine depremin ardından özellikle imalat sanayiindeki KOBİ’lere faizi KOSGEB tarafından karşılanacak 150 bin TL’ye varan faizsiz krediler verildi. Firmalarımızın vergi, SGK, KOSGEB, banka kredi borçları ertelendi. Pandemi ile beraber de getirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile Türkiye’nin bu afetleri olabildiğince az hasarla atlatması sağlanıyor. Bu vesileyle önce depremin, ardından pandeminin yaralar açtığı Malatya ekonomisine destekleri için Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a hemşehrilerim adına teşekkürlerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı. 
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN