Kamıştaş taşınacak

İstanbul-Malatya Kamiştaş Mahallesi Derneği tarafından istişare toplantısına yapıldı. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'in katıldığı toplantıda, Kamıştaş Mahallesi'nin taşınacağı yeni yerleşke istişare edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamıştaş taşınacak
İstanbul-Malatya Kamiştaş Mahallesi Derneği tarafından istişare toplantısına yapıldı. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in katıldığı toplantıda, Kamıştaş Mahallesi’nin taşınacağı yeni yerleşke istişare edildi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıya, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in yanı sıra AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği Başkanı Mehmet Gencer, Kamıştaş Mahallesi Muhtarı Şevket Canseven ve davetliler katıldı. Burada ilk olarak konuşan İstanbul Malatya Kamıştaş Mahallesi Derneği Başkanı Mehmet Gencer, Kamıştaş Mahallesi’nin yeni yerine taşınması için hazırlanan proje ile Kamıştaşlıların İstanbul’a göçünün engellendiğini belirterek, “Gerçekten biz bu projeyi burada yapmak, köyümüzün insanlarını İstanbul'a taşınmasını önlemektir. Köyün insanlarının hepsi İstanbul’a taşındı. Köyümüz harabe durumda. Bu projeyi üyelerimiz ile bir araya geldik ve vekilimiz ve belediye başkanımız ile istişare etmekteyiz” dedi. 

Hayırlara vesile olsun

Kamıştaş Mahallesi Muhtarı Şevket Canseven ise, “Projemizde köyümüzdeki sorunlarımız dile getirmek üzere toplandık. Başkanımızdan ve vekilimizden köyümüz ile ilgili sorunlarımızı dile getirdik. Ve köyümüz ile ilgili tüm sorunlarımızı halletmektedirler. Açılışımıza inşallah katılacaklardır” diye konuştu. AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci de, Kamıştaş Mahallesinin sorunlarının AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın girişimleri sonucu çözüldüğünü belirterek, projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ise, “Vekilimizin katkıları ile Kamıştaş Mahallemizde yeni yerleşim yeri olarak planladığımız 145 dönümlük, 90 parselden oluşan alanda yeni yerleşim alanı oluşturacağız. Sorunlarımızı aştık. Şu anda belli bir aşamaya getirdik. En yakın zamanda iskan durumunu tamamlayıp, konutların yapımı için gerekli uygulamayı başlatacağız” ifadelerini kullandı. 

Yerleşke olarak dağlık alan

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de, Kamıştaş Mahallesinin coğrafi konumuna dikkat çekerek, “Kamıştaş mahallemiz coğrafi olarak, yerleşke olarak dağlık alan. Orada insanların ikamet etme koşulları, kışın orada ulaşım problemleri olması hasebiyle gerek muhtarlarımızın, gerek dernek başkanımızın girişimleri sonucunda köyün aşağıya, ulaşabilir, yaşanabilir mekana taşınması, yerleşkenin orada sağlanması adına talepleri olmuştur. İstanbul seçimlerinden Genel Başkan Yardımcımız ile birlikte Kamıştaş Derneğimizi ziyaret ettiğimizde, bu sorunu gündeme getirdikler. Genel Başkan Yardımcımızda orada gerekli kişiler ile kuruluşlar ile bakanlıklar ile gerekli girişimleri yaparak, sorunun çözülmesi adına bir girişimleri olmuştu. Ve bu sorunun çözmüş vaziyetteyiz. Bugünde tekrar bir ataya gelerek yol güzergahımızı ve atılabilecek adımların neler olabileceğini istişare ediyoruz. AK Parti ile gerçekten Türkiye gelişti ve değişti. Bizlerde gerek belediyeler olsun, gerek merkezi hükümet olsun, Malatya’mızı daha güzel yerlere taşımak için gayret ediyoruz” diye konuştu.

Önemli reformlar ve adımlar attık

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık ise, “AK Parti iktidarları döneminde ilk başladığımız 3 Kasım 2002 yaklaşık 17 yıllık iktidarımız süresince her adımda çok önemli reformlar ve adımlar attık.  Bu atmış olduğumuz reformlardan ve adımlardan bir tanesi de insanlarımıza hizmet edebilmek ve çevreyi koruyarak yeni yerleşim yerlerini sağlamak. Kamıştaş köyümüz muhtarımız ve orada yaşayan vatandaşlarımız özellikle hanelerin artık oturulamaz hale geldiklerini ve yeni yerleşim yerine ihtiyaç olduklarını belirtmişler 2017 yılından itibaren de yeni bir alana taşınma ihtiyaçlarını hem kaymakamlığımıza, hem Çevre İl Müdürlüğümüze hem de bakanlığımıza bildirmişler. Bu konuda bana iletilen bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanı ve ilgili bürokratlar ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrası Kamıştaş ın yaşamış olduğu bu sorunun biran önce bertaraf edilmesi için adımlar atıldı. Ve il adım olarak bakanımızın vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde de Yapı Denetim Genel Müdürlüğümüzün ekipleri Kamıştaş’a geldi ve il müdürümüzün destekleri ve çalışmaları ile devam etmekte. Şu anda 145 dönümlük bir alan üzerine Kamıştaş köyümüz yeniden yerleşimi planlanacak. Yaklaşık 90 parsel üzerine 800 metrekarelik birer parselden oluşacak 90 parseli Kamıştaş’ta yaşayan vatandaşlarımıza, hak sahiplerine teslim edilecek. Ve onların üzerine de konutlar,  yeni evler,  sosyal donatım merkezleri, ibadet yerleri,   yürüme yolları dahil olacak şekilde Kamıştaş’ta yeni bir yerleşim alanı tahsis edilecek.” ifadelerini kaydetti.

Yeni yerleşim yeri hayırlı uğurlu olsun

Çalık şunları söyledi, “Kamıştaş’ın yeni yerleşim yerine taşınmasını sağlayacağız. Ben şimdiden Kamıştaş’ın yeni yerleşim yerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu sürecin hızlı yaşanabilmesi için Kamıştaş’tan İstanbul’a göç eden vatandaşlarımız evleri burada yıkık olduğu için, oturulamaz halde oldukları için mecburen burada giden vatandaşlarımızın şehirden yeniden Kamıştaş’a dönmeleri için çok önemli bir adım olarak düşünüyorum.  İstanbul'dan Malatya'ya Kamıştaş'a gelip kayıtlarını yapmalarını ve bu bölgede yaşamalarını idame etmelerini ben gönülden arzu ediyorum.  Çalışmalarından dolayı büyükşehir belediye başkanımıza ve Battalgazi belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.” 
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN