İşsizler umutsuz

TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarıyla ilgili konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının eleştirildiğini TÜİK'in eleştirilere ve tartışmalara suskun kaldığını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
İşsizler umutsuz
TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarıyla ilgili konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının eleştirildiğini TÜİK’in eleştirilere ve tartışmalara suskun kaldığını söyledi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Kiraz, "İŞKUR’un açıkladığı Temmuz 2020 verileri daha vahim bir tabloya işaret ediyor. Çalışanların iş aramaktan işverenlerin de işçi aramaktan vazgeçtiğini, umutların tükendiğini açık biçimde sergiliyor" dedi. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve İş ve İşçi Bulma Kurumu  (İŞKUR) tarafından açıklanan temmuz ayı işsizlik rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kiraz,  İŞKUR’un, TÜİK'e göre daha güncel veriler paylaştığını belirtti.

Rakamlar umutların tükendiğini sergiliyor

TÜİK'in açıkladığı rakamların eleştirildiğini belirten Kiraz, "TÜİK tartışma ve eleştirilere suskun kalırken İŞKUR’un açıkladığı Temmuz 2020 verileri ise daha vahim bir tabloya işaret ediyor: İşsizler iş bulmaktan umudunu yitirirken işverenler de işçi aramıyor. Resmi işsizlik ve istihdam verilerini derleyen ve TÜİK’e göre daha güncel rakamlar açıklayan İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (İŞKUR) temmuz ayına ilişkin son rakamları ise çalışanların iş aramaktan işverenlerin de işçi aramaktan vazgeçtiğini, umutların tükendiğini açık biçimde sergiliyor. Geçen yılın aynı ayıyla mukayese edildiğinde işverenlerden gelen açık iş pozisyonu ve eleman arama başvuruları yüzde 50,4 oranında gerileyerek 2019 Temmuz ayındaki 191 bin 556 açık iş sayısı bu yıl 95 bine indi. Haziran ayı başından itibaren normalleşme sürecine geçilmesi, tüm işyeri ve işletmelerin faaliyetine başlamasına karşılık aksine işverenlerin eleman arayışları yüz binin üzerinde azalmış. İŞKUR’a yapılan kayıtlı işsiz ve iş arama başvurularının gerilemesi de iş arayan işsizler arasında umutsuzluğun iyice yaygınlaştığını işaret ediyor" diye konuştu.

Rakamlar katlanarak artıyor

Temmuz ayı işsizlik rakamlarıyla ilgili konuşan Kiraz, "Temmuz ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı hazirana göre yüzde 1,6 azalarak 3 milyon 325 bin kişiye gerilerken geçen yılın temmuz ayına göre ise yüzde 17,7 oranında azaldı. 2019 Temmuz ayında İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin sayısı 4 milyon 39 bindi. İşsizler arasında umutsuzluğu iyice yaygınlaştığının ve nasıl olsa işe alınmayacağı düşüncesinin diğer çarpıcı işareti ise iş görüşmesine gelenler-gelmeyenlere ilişkin rakamlar. İŞKUR temmuz ayında iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri kapsamında işsiz olup, iş arayanlarla 193 bin 992 bireysel görüşme gerçekleştirdi. Bu rakam geçen yılın temmuz ayında 572 bin 325 olan bireysel iş görüşmesine gelenlerin sayısına kıyasla yüzde 66’lık bir gerilemeyi ifade ediyor! Bir yandan iş aramak için İŞKUR’a başvuran, kaydolan ve kendisine açık iş daveti gelmesini bekleyenlerin sayısı geçen yıla göre 1 milyondan fazla azalırken diğer yandan da açık pozisyonlar için bireysel görüşmeye davet edilen ancak bu görüşmeden bir sonuç çıkacağına inanmadığı için davete gelmeyenler katlanarak artıyor" şeklinde konuştu.  
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN