İnternetten sigorta dolandırıcılığı

Türkiye genelinde internet üzerinde yaptırılan sigorta dolandırıcılığı yoğun olduğunu belirten Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Üyesi Selahattin Özman, Malatya'da 200 dolayında sigorta acentesi bulunduğunu belirterek, bu acentelerin en düşük fiyattan poliçe kestiğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
İnternetten sigorta dolandırıcılığı
Türkiye genelinde internet üzerinde yaptırılan sigorta dolandırıcılığı yoğun olduğunu belirten Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Üyesi Selahattin Özman, Malatya’da 200 dolayında sigorta acentesi bulunduğunu belirterek, bu acentelerin en düşük fiyattan poliçe kestiğini söyledi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Üyesi Selahattin Özman, Türkiye genelinde internet üzerinde yaptırılan sigorta dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyararak, Malatya’da bu tür dolandırıcılıktan dolayı mağduriyetlerin yaşandığı belirtti. Özman, dolandırıcılar tarafından internet üzerinden ‘ucuz sigorta’ adı altında vatandaşları kandırarak başta araç ve ev sigortaları olmak üzere sahte sigortalar yaptığını vurgulayarak,  "Daha önce başta büyük şehirlerde olmak üzere Konya’da büyük çaplı görülen bu dolandırıcılık yöntemi, son olarak Malatya’da da görüldü. Sigorta firmalarının Partaj şifreli hacklenerek ‘ucuz sigorta’ şeklinde arama motorlarında çıkan bir siteden ulaşan müşterilere, piyasa fiyatının çok daha altında fiyat verilerek, EFT yoluyla para alınarak sahte sigorta poliçeleri düzenleniyor. Ucuz fiyata sigorta yaptırdığını zanneden vatandaşlar, bir müddet sonra dolandırıldıklarını anlıyorlar" dedi.

Acente dışında sigorta yaptırmayın

Özman, vatandaşların sigorta acentesi dışında sigorta yaptırmamalarını gerektiğini kaydederek, Ülkemiz’ de 30 dolayında sigorta firması ile Malatya da 200 dolayında sigorta acentesi var. Bu acenteler aynı zamanda gönüllü/ücretsiz rehber ve danışmanlık hizmeti de sunuyor. İnternet üzerinden dolandırıcılar piyasa fiyatının çok altında müşterilere fiyat vererek, Acentelerin Partaj şifrelerini hackleyip, alakasız kişilerin kartlarını sisteme girip, paraları EFT veya havale yoluyla istiyorlar. Bu durum hem sigorta yaptırdığını sanan poliçe sahibini, hem biz acenteleri, hem de kart sahiplerini mağdur etmektedir. Malatya’daki 200 dolayındaki sigorta acentemiz, yetkilisi bulunduğu 30 dolayındaki firmada tek tek fiyat sorarak, vatandaşlarımıza en ucuz sigorta poliçesini kesiyorlar. Bu acentelerimiz aynı zamanda yılın 365 günü müşterilerine gönüllü ve ücretsiz bir şekilde rehberlik ve danışmanlık hizmeti de veriyor. Herkes gönül rahatlığıyla acentelerde sigortalarını yaptırıp, poliçelerini kestirebilirler. Mağdur olmamak ve mağdur etmemek adına lütfen sigortalarımızı bizzat yetkili sigorta acentelerinden yaptıralım” şeklinde konuştu. İnternet üzerinden yapılan sigorta poliçesi dolandırıcılığına karşı ilgili firma ve kişiler tarafından gerekli şikâyetlerin yapılarak, yasal sürecin başlatıldığı bildirildi.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN