İnternetten fidan almayın

Malatya Fidancılar Kooperatif Başkanı Abuzer Yumrutepe, bahar ayı fidan dikimlerinin devam ettiğini belirterek, 'Vatandaşımız sağlıklı bir fidan almak istiyorsa internet üzerinden fidan almasın, fidan fidancılardan alınır. İnternetten yapılan alış verişin yüzde 90'ı yanlıştır. Kimse internetten satılan fidanlara itimat etmesin' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
İnternetten fidan almayın
Malatya Fidancılar Kooperatif Başkanı Abuzer Yumrutepe, bahar ayı fidan dikimlerinin devam ettiğini belirterek, "Vatandaşımız sağlıklı bir fidan almak istiyorsa internet üzerinden fidan almasın, fidan fidancılardan alınır. İnternetten yapılan alış verişin yüzde 90'ı yanlıştır. Kimse internetten satılan fidanlara itimat etmesin" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Fidancılar Kooperatif Başkanı Abuzer Yumrutepe, internetten fidan alan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Yumrutepe, vatandaşların, reklamlara kanarak fidan almaması gerektiğini ifade etti. İl dışından Malatya'ya getirilen kayısı fidanlarına izin vermeyeceklerini vurgulayan Yumrutepe, "Malatya'ya sert çekirdek fidanı bırakmayacağız. Niye bırakmayız, hastalık taşıdığından Malatya'ya bırakmayız. Tarım İl Müdürlüğümüz, bakanlığımızda üstünde duruyor, biz kooperatif olarak üstünde duruyoruz.  Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. İnternette kimse güvenmesin, internetten fidan almasınlar. Fidan fidancılardan alınır. İnternetten yapılan alış verişin yüzde 90'ı yanlıştır. Kimse internetten satılan fidanlara itimat etmesin. Televizyonlarda görüyoruz, 10 adet ceviz fidanı 100 lira. O fidanlar aşısız fidandır. Biz o fidana çoğur deriz, o ceviz kördür. Aşılı değildir. Kimse aldırış etmesinler. Gelsinler fidan firmalarından fidan alsınlar, yarın herhangi bir sıkıntıda gelip derdini anlatsınlar" diye konuştu. Korsan fidancılığa karşı çalışma yaptıklarını dile getiren Yumrutepe, "Yer sorunumuz halledildikten sonra Malatya'da korsan fidancılık, yasaktır, bu işin peşine bırakmayacağız. Fidancılık yapmak isteyen gidip, Tarım İl Müdürlüğünde evrakını çıkaracak, kör topal iş yapmaya müsaade etmeyiz.  Malatya'nın her tarafında korsan fidan var ama geçen yıllara göre ciddi bir düşüş var, yüzde 40'a kadar düştü" şeklide konuştu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN