İHH'dan 4 tır

Malatya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği ve sivil toplum kuruluşları tarafından Suriye'nin İdlib kentinde kışın zorlu yaşam şartlarında mücadele verenlere 140 koli ilaç ile gıda, su ve kışlık giyimin yer aldığı 4 tırlık yardım gönderildi. İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, 'Sıkıntılara çözüm olmayacaktır ama can suyu niyetinde olan bu malzemeleri kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya İHH İnsani Yardım Derneği, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin katkılarıyla hazırlanan insani yardım malzemesi yüklü tırlar, İdlib'e gönderilmek üzere Malatya'dan düzenlenen törenle yola çıktı. Yardım kampanyasında gıda, kıyafet, çadır, battaniye gibi insani yardım malzemelerinin İdlib'e ulaştırılması hedefleniyor.

Can suyu olacak

Törende yapılan yardım çalışmaları hakkında bilgi veren İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, “Suriye'de yaklaşık 8-9 yıldır devam eden insanlık dışı zulüm ve savaşın son halkasında yaklaşık 1 hafta önce Malatya'daki kadınlar destek vermeye başladılar. Kadınlarımızın hareketlendirmesi ile Malatya Valiliği izni ile yardım kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Gerçi sıkıntılara çözüm olmayacaktır ama can suyu niyeti ile bu malzemeleri kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyorlar. Bugün 4 tırımız gidiyor. 108 bin lira barınma amaçlı nakit bağış gidiyor. Büyükşehir Belediyesinden aldığımız 140 koli ilaç gidecek. Rabbim tez zamanda onların kurtulduğunu, rahata erdiği günleri göstersin. Türkiye'de ve Malatya'daki mülteci kardeşlerimizin tekrar ülkelerine gidip rahat bir şekilde yaşadıklarını göstersin" diye konuştu.

Yoğun bir dram yaşanmakta

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, programda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bu olayı gerçekleştiren başta kadınlarımıza ve önderlik eden İHH ile katkı sunan tüm hayırsever insanları tebrik ediyorum. Coğrafyamızın hemen güneyinde yoğun bir dram yaşanmaktadır. Bu dramın sonucunda ülkemizde sadece 4 milyon mülteci geldiğini biliyoruz. Ülkemizin güçlü ve dimdik olması gerekir. Ülkemizin güçlü ve dimdik durmasının temel esprisi ise buradaki fotoğrafta saklıdır. Biz bütün bu sıkıntılara rağmen İdlib'de sınırımızın kenarına gelmiş mültecileri de mağdur etmeme adına kadın sivil toplum kuruluşlarımızın başlatmış olduğu yardım kampanyasıyla 4 tır malzemenin İdlib sınırındaki mülteci kardeşlerimize gönderilmesi fikri hakikaten takdire şayan bir harekettir" şeklinde konuştu.

Drama dünya seyirci kalıyor

Suriye'de büyük bir dramın yaşandığına dikkat çeken AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise,  "Suriye'de büyük bir dram yaşanıyor. İdlib'deki bu göz yaşartıcı sahnelere uluslararası camia, seyirci ama bu drama seyirci kalmayan bir Türkiye var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bu drama seyirci kalmayan karınca kararınca katkı sunmaya çalışan bir Malatya var. Dolayısıyla gönülden verilen her bir yardımın kalpten kalbe bir yol açacağına inanıyorum" ifadesini kullandı. 
 

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN