Hiç yoktan iyi

Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner emekli maaşlarına yapılacak zam oranın yüzde 14 olarak beklediklerini belirterek, 'Türkiye'de yüzde 25-30 civarında enflasyon var fakat yüzde 14 enflasyon deniliyor. Bu bizi tatmin etmez ama hiç yoktan iyi' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

TÜMİŞDER Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, 2021 yılı emekli zammına ilişkin dernek binasında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Tangüner, emekli maaşlarının zamların karşısında eriyip gittiğini vurgulayarak,  geçimlerini sağlayacak oranda maaşlarının arttırılmasını talep etti. Tangüner, bu yıl emekli maaşlarına yapılacak zam oranının yüzde 14,3 civarında düşünüldüğünü aktararak, "Yüzde 7'de verse biz şükredeceğiz. Fakat altına düşerse, zaten emekliler sıkıntı içerisinde, aslında enflasyona bakılırsa, Türkiye'de yüzde 25-30 civarında enflasyon var fakat yüzde 14 enflasyon deniliyor. Bu bizi tatmin etmez ama hiç yoktan iyi. Hepinizin bildiği üzere emekliler zaten sıkıntı içerisinde. Daha önce düşük maaş alan emekliler, çay ocaklarında, pazarlarda, manavlarda çalışıyorlardı. Boyacılık yapıyorlardı, simit satıyorlardı. Maalesef şimdi bu da yok. Emekliler, evde hapis. Bu bizim için büyük bir sıkıntı. Devletimizin söylediği her şeye uymak zorundayız. Virüs ne bize nede bir başkasına bulaşmasın. Fakat sıkıntılarımız fazla. Biz devletimizden şunu istiyoruz; Yaşanabilir bir hayat. Yaşamımızı sürdürebileceğimiz bir ücret talep ediyoruz. Yüzde 5,6 bizi kurtarmaz. Zaten emekli maaşları çok düşük. Ortalama emeklilerin maaşı, bin 400, bin 500 civarında. Bu parayla geçinmemiz mümkün değil. Yiyecek, yakacak, faturalar gibi birçok giderimiz var. Emekli sıkıntıda, inşallah emekliye el uzatırlar" diye konuştu. 

Geçen yıla göre piyasalar yüze yüz zam yapmış

Bayramlarda emeklilere verilen ikramiyeyle ilgili konuşan Tangüner, "Emekliye verilen ikramiyeye sebep olanlara teşekkür ediyoruz. Ama hiç olmasa artı enflasyon olarak eklense memnun oluruz. Geçen sene aldığımız ürün bu sene aynı fiyata değil. Geçen sene 1,5 lira olan portakal, bu yıl 5 lira, elma greyfurt hepsi aynı. Yani geçen yıla göre piyasalar yüze yüz zam yapmış. Emeklinin, yiyeceği böyle ufak tefek şeyler. Zaten emekli kasabın önünden geçemiyor. Bizim isteğimiz devletimiz emekliye sahip çıksın. Emekli sor durumda, perişan, sıkıntı içerisinde" şeklinde konuştu. 

Alınan tedbirlerden memnunuz

Tangüner, salgının önüne geçilmesi ve 65 yaş üzeri vatandaşların bu süreçte hastalığa yakalanmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamalardan memnun olduklarını dile getirerek, "65 yaş üstü vatandaşlara getirilen kısıtlamalarla ilgili konuşan Tangüner, alınan karardan memnun olduklarını söyledi. Emeklinin yaya gitme şansı yok. 70,80 yaşlarında vatandaşlarımız, araç olmasa bir yerden bir yere gitmesi zor. Yasak gelmesiyle birlikte emekli, hiç olmazsa evinde duruyor. Hastalığa bulaşmamak için tedbirini alıyor. Hastalığı, başka birine bulaştırmamak, yada başkasının bizlere bulaştırmasını engellemek için herkes elinden geleni yapmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN