Hayırlı olsun ziyareti

Malatya Gazeteciler Televizyoncular Cemiyeti (MGCT) Başkanı Fatih Avcı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Hayırlı olsun ziyareti
Malatya Gazeteciler Televizyoncular Cemiyeti (MGCT) Başkanı Fatih Avcı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

MGCT Başkanı Fatih Avcı, beraberindekilerle birlikte 15 Haziran itibariyle Malatya Şube Müdürlüğüne atanan Yaşar Kuru’yu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Avcı, Şube Müdürü Kuru’ya görevinde başarılar diledi. Anadolu basınının çok ciddi anlamda ilan sorunu yaşadığını dile getiren Avcı, “Dolayısıyla BİK Müdürlüklerinin kaderi ile yerel gazetelerin kaderi aşağı yukarı aynı. Gazetelerin ilanları düştüğü gibi BİK müdürlüklerinin de gelirleri düşüyor. Maalesef bazı illerde kapanmalara, bazı illerde ise birleştirmelere gidildi. Ama Malatya'mız çok şükür şuan ayakta. Bizim temennimiz, hem hükümetimizden, devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarından, ilanların kesinlikle yerel gazetelerin hayatta kalması için, gazetelerin üzerinden yayınlanması bu vesile ile gazetelerimizin gelirleri de düşmemiş olacak. Malatya'mızda ortalama 50-60 bin lira ilan geliri olan gazetelerimizin, bugün 15-20 bine kadar ilan gelirlerinin düştüğünü görmekteyiz” dedi. 

Halkın yerel basına sahip çıkması önemli

Avcı, Gazeteciler Federasyonunun başlatmış olduğu girişimlerle Kırşehir, Kırıkkale, Konya, İzmir gibi bazı illerde Belediyeler meclis toplantılarında alınan kararların tamamının yerel gazetelerde yayınlanması yöntemiyle yerel gazetelere destekte bulunduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla Malatya'mızda da basın görevini üstlenen ve halkın aydınlanması, şehrin gelişmesi için önemli hizmetler edinen bu anlamda ilan alan gazetelerimiz var. Bu gazetelerimizin yaşayabilmesi için, halkın yerel basınına sahip çıkması çok önemli ama resmi ilanlar noktasında da belediyelerimizin, devletimizin diğer resmi kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere sahip çıkması çok önemli. Bu manada belediyelerimize böyle bir çağrımız olsun. Böyle bir adımı atmış olacağız. Malatya'da Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere, ilçe belediyelerimiz de dahil, belediye meclislerinde almış oldukları kararları ilan yöntemiyle duyururlarsa hem bu müdürlüğümüzün yaşaması, hem de bizim yerel gazetelerin yaşama, sesinizi duyurma hakkı elinden alınmamış olacak. Özlük hakları ile halen birçok sıkıntımız varken, bunun üzerine artan maliyetlerle birlikte birçok gazetenin üzerine düşen gelirleri, Anadolu medyasını artık var olma savaşına itmiştir. Bundan böyle sadece gazete patronları ve çalışanları tarafından sahiplenen gazeteler değil de, şehir tarafından sahiplenen gazeteler döneminin, mücadelesinin başlaması gerekiyor” diye konuştu

Herkese eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacağız

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren BİK Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru ise, Kastamonu ve Malatya’nın birçok noktada benzerlikleri olduğunu belirtti. Basın İlan Kurumunun 1961 yılından bu yanan yazılı basına destek verdiğini anımsatan Kuru, “Adil bir şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. 2012 yılında kurulan Malatya Şube’mizde de kesinlikle adil, şeffaf, eşit bir şekilde kontenjana göre resmi ilan dağıtımı yapılıyor. Son yıllarda resmi ilanların azalmasıyla ilgili başkanımızın söylediğine katılıyorum. Bu anlamda Malatya’da hep birlikte bu süreci yetkili organlarla görüşerek sonuç alacağımızı düşünüyorum. Belediye meclis kararlarının gazetede yer alma olayı tabi yönetmelikle ilgili bir şey var mı bilemiyorum. Başkanlarımızla görüşüp bunun Malatya’mızda uygulanmasını isteriz. Kurum olarak herkese eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Bir yandan resmi ilanlarımızı dağıtırken, diğer yandan gazetelerimize yarayabilecek projeler, geziler değişim programları yapmaya, gazetecilerimizin değerlendirmeleri için fırsat sunmayı planlıyoruz. Daha neler yapabiliriz? Sektörümüzün sorunlarını hangi ölçüde giderebiliriz bunun derdine düşeceğiz. Görev yaptığımız süre içerisinde Malatya basınına katkımız olursa, çok mutlu olacağız. Cemiyetlerimiz sanıyorum birden fazla. Fazla olması eleştiri bakmak değil, sektör sorunu olduğunda bir araya gelmesi bir arada hareket etmesi olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN