Hayatım bitmişti

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü, koronavirüs ile mücadele sürecinde de hastalara şifa olmaya devam ediyor. Karaciğer naklinde Avrupa'nın zirvesinde yer alan Turgut Özal Tıp Merkezi'nde karaciğer nakli olan 77 yaşındaki Ürdünlü Prof. Dr. Abdel Hamit Methkal, Türkiye'de karaciğer nakli yapılan en yaşlı hasta oldu. Methkal,'Hayatım bitmişti, bu benim ikinci hayatım. Şimdi ikinci bir hayata başladım' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

2002 yılından bu yana 3 bine yakın karaciğer nakli yapan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bu anlamda hem Avrupa hem de dünyada zirvede yer alıyor. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde 2016 yılında açılan 152 yataklı Karaciğer Nakil Enstitüsü ile başarılı çalışmalara imza atarak, geçen yıl 231 karaciğer nakli gerçekleştirdi. 

Bir ilki daha başardık

Karaciğer naklinde Avrupa birincisi olan Turgut Özal Tıp Merkezinde, bir başarılı çalışmaya daha imza atıldı. Ürdün'den yaklaşık 3 ay önce merkeze gelip karaciğer nakli olan Kulak Burun Boğaz Profesörü Abdel Hamit Methkal, Türkiye'de karaciğer nakli olan en yaşlı hasta oldu. Nakille ilgili gazetemize açıklamada bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, 70 yaş üstü hastaların nakil şansının düşük olduğunu ancak 77 yaşındaki hastaya canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştirerek, bir ilki daha başardıklarını vurgulayarak, Malatya'yı böyle başarılı çalışmalarla öne çıkardıkları için mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. 

İkinci bir hayata başladım

Prof. Dr. Abdel Hamit Methkal, yaklaşık 8 ay önce karaciğer yetmezliği nedeniyle İstanbul başta olmak üzere birçok doktora gittiğini ancak yaşı itibariyle, ölüm oranının yüksek olduğundan doktorların kendisine karaciğer naklinin yapılamayacağını anlattığını söyledi. Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde eğitim alan Ürdünlü bir meslektaşının aracılığıyla Malatya'ya geldiğini anlatan Methkal, . Buraya geldim, yaklaşık 3 ay önce nakil oldum, ameliyatım başarılı geçti. Şuan kontrol için Malatya'ya geldim. Çok mutluyum.  Ameliyattan sonra ülkeme döndüm orada ameliyatlara katıldım. Hayatım normale döndü.  Bütün hastaları buraya yönlendireceğim. Bu benim ikinci hayatım. Hayatım bitmişti, şimdi ikinci bir hayata başladım" diye konuştu.

Canlı vericili karaciğer naklinde ilk

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran,  Karaciğer Nakil Enstitüsü'ne başvuran Abdel Hamit Methkal'a yaşı itibariyle karaciğer nakli için uygun olmadığını anlattıklarını belirterek, Methkal'ın başka şansının olmadığını her türlü riski kabul ettiğini anlattı. Başkıran, "Methkal klinik verilerini bize gönderdi. Hasta buraya geldi Abdel Hamit Bey'i değerlendirdik, değerlendirdikten sonra evet yaş ileri, geldiğinde karnı tamamen distando asitle doluydu, ayağında ödemi vardı. Melf sporu çok yüksekti Karaciğer nakil endikasyonu vardı ancak tek bir cerrahın verebileceği bir karar değildi. Konsey yaptık, konsey sonrası; anestezi, göğüs, kardiyo gibi diğer verilerin değerlendirmesi sonucu, transprastasyon şansının ailenin isteği ile bir şans verebileceğimizi, ailesiyle görüştük, bu riski beraber alacağımıza karar verdik. 3 ay önce canlı verici kızından karaciğerini aldık. Nakli gerçekleştirdik, nakil sonrası çok şükür herhangi bir sıkıntısı yok. Her şey çok güzel gitti, şuanda kontrole geldi, değerleri gayet iyi. Yaklaşık bir ay önce Ürdün'e gitti, şuanda Ürdün'de aktif olarak cerrahi operasyonlarına devam ediyor. Yurt dışından yüzlerce hasta tedavi ettik. Yılda yaklaşık 300 nakil gerçekleştiriyoruz.  Bu hastanın diğer hastalardan farkı bu kadar ileri yaşta herhangi bir hastamız olmadı. Canlı vericili karaciğer naklinde ilktir. Dolayısıyla bizim için önemli, kendisi için daha önemli, eğer nakil olmasaydı,  bu şekilde burada göremezdik. Bundan dolayı çok mutluyuz. İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü 2016 yılında açılırken, Malatya Karaciğer Nakil Enstitüsü diye açıldı ama şuanda Dünya Karaciğer Nakil Enstitüsü olarak devam ediyoruz. Malatya'yı böyle başarılı çalışmalarla öne çıkardığımız içinde mutlu ve gururluyuz.

2021 yılında 231 karaciğer nakli gerçekleştirildi

2021 nakil rakamlarını da paylaşan Başhekim Başkıran, 2021 yılı içerisinde 17 kadaverik, 214 canlı vericiden olmak üzere 231 karaciğer nakli gerçekleştirdiklerini vurguladı. Son beş yılın rakamlarını da paylaşan Başkıran, son beş yılda 107 kadaverik, bin 140 canlı vericiden olmak üzere toplam bin karaciğer naklinin gerçekleştirildiğini ifade etti.  Başkıran, merkezde gerçekleştirilen böbrek nakil sayılarını da aktararak, 2021 yılında 1 kadaverik, canlı vericiliden 26 olmak üzere toplam 27 böbrek nakli gerçekleştirdik. 2020 yılında ise 1'i kadaverik 14'u canlı vericiliden olmak üzere toplam 15 böbrek nakli gerçekleştirdik. Son beş yılın rakamlarını 27'si kadaverik, 104'u canlı vericiliden olmak üzere toplam 131 böbrek nakli gerçekleştirdik" dedi.

Daha başarılı çalışmalar yapacağız

Bundan sonraki hedeflerinin sayı olmadığını dile getiren Başkıran, sözlerini şöyle tamamladı: 2022 yılı içerisinde daha başarılı çalışmalar yapacağız, inşallah. Aynı şeyleri yapmakla olmaz. Gelecek hastalara daha iyi hizmet vermek ve sağlık turizmini geliştirmek istiyoruz. Yurt dışından eğitim için gelen hocalarımız oluyor. Geçen yıl yurt dışından 34 programla, cerrahlara, anestezi, hemşirelere eğitim konusunda destek olduk" ifadesini kullandı.

Nevzat Kanar

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN