'Hayaller 2 bin gerçek 100'

AK Partili siyasetçilerin Kızılay Fabrikasında çalışacak işçi sayısı konusunda 5 Yıl sonraki rakamı söyleyip umut tacirliği yaptıklarını belirten CHP'li Ağbaba, 'Bin-2 bin kişi alınacak dedikleri fabrikaya ilk etapta 100 kişi alınacağı ortaya çıktı. Bu sorumsuzluk örneği ne ilk ne son' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
'Hayaller 2 bin gerçek 100'
AK Partili siyasetçilerin Kızılay Fabrikasında çalışacak işçi sayısı konusunda 5 Yıl sonraki rakamı söyleyip umut tacirliği yaptıklarını belirten CHP’li Ağbaba, “Bin-2 bin kişi alınacak dedikleri fabrikaya ilk etapta 100 kişi alınacağı ortaya çıktı. Bu sorumsuzluk örneği ne ilk ne son” dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Kızılay tarafından Malatya’da kurulan Afet Barınma Sistemleri Fabrikası’nın AK Parti’li siyasilerin ‘umut dağıtma merkezi’ haline geldiğini belirterek, “Aynı fabrikayla ilgili milletvekili bin kişinin, belediye başkanı 2 bin kişinin istihdam edileceğini söylüyor. Kızılay yetkilileri fabrikada çalışacak gerçek işçi sayısını kamuoyuna açıklamalıdır. Yoksa açılış günü yaklaştıkça rakam 5 binlere ulaşacak” ifadelerini kullanmıştı. Kısa süre önce açıklama yapan Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ise, “İlk etapta teknik olmak üzere 100 personel alınacak. Daha sonra üretimlere göre ihtiyaç duyulan personeller alınacaktır.5 Yıllık çalışmalarla istihdam sayısını 2 bin 500 olmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu siyaset anlayışı Malatya’nın kaderi olmamalı

Ağbaba, “Maalesef tam da söylediğimiz gibi bir sonuçla karşılaştık. Binlerce kişi alınacakmış gibi bir algı yaratıp 100 kişi ile başlayacak bir fabrika olduğu ortaya çıktı. Malatya’da işsiz binlerce genç aylardır AK Partililerin sözlerine inanıp fabrikada çalışma hayali kurarken, bir kez daha hayal kırıklığı ile karşılaştılar. AK Partililerin söylediğinin onda biri/yirmide biri bir rakamda alım yapılacak. Bu gerçeği bilmelerine rağmen rakamı çok yüksek söyleyip Malatyalıları kandıran siyasetçiler bu kentin kaderi olmamalı” dedi. İktidar partisi il, ilçe teşkilatı ile bazı milletvekillerinin fabrikada çalıştırılmak üzere isim listeleri hazırladığı, bu kişilere iş sözü verdikleri iddialarının Malatya’da dillendirildiğini belirten Ağbaba, “Şimdi ellerindeki listeleri ne yapacaklar? O listedeki gençlere ne diyecekler? 5 yıl bekleyin, fabrika büyürse sizi işe yerleştirelim mi diyecekler? Siyaseti çıkar uğruna yapıp, ellerine gözlerine bulaştırıyorlar. Onlara güvenip isim yazdıran gençler kadar, o listeleri yazan siyasetçilere de üzülüyoruz” ifadelerini kullandı. Bir kez daha Kızılay tarafından kurulan fabrikanın kamunun malı olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Bu nedenle, partiye! uygun değil, işin kriterlerine uygun kişiler seçilerek işe alınmalıdır. Dilden dile dolaşan iddiaların son bulması için konu açık bir şekilde kamuoyuna duyurulmalı, alımlar mutlaka şeffaf yapılmalıdır” dedi. 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN