Hasta cepten harcayacak

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, halkın ilaca erişimini zorlaştıran ve reçetesiz ilaçların önünü açabilecek düzenlemelerden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, '52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkartıldı. Bu durum hastaların cepten ilaç harcamalarının daha fazla artmasına ve vatandaşların en az yüzde 5 daha fazla fiyat farkı ödemesine neden olacaktır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Resmi Gazete'de yayımlanan "Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile Sosyal Güvenlik Kurumu, aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesici, kas gevşetici krem ve merhemlerin bulunduğu 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkarıldı. Eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldü. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez,  gazetemize yaptığı açıklamada, boğaz spreyleri, ağrı kesici, kas gevşetici krem ve merhemlerin, kurumun geri ödeme listesinden çıkarıldığını söyledi.

Boğaz spreyi, kas gevşetici, ağrı kesici listeden çıkartıldı

Kararın dün Resmi Gazete’de yayınlandığını anımsatan Sönmez, "Resmi Gazete’de yayınlanan, “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı”na 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkartılmış ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da %5’e düşürülmüştür. Bu kapsamda antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar ve ağız spreyleri Kurum’un geri ödeme sistemi kapsamından çıkarılmış bulunmaktadır" diye konuştu.

Yüzde 5 daha fazla ödeme yapılacak

Sönmez, uygulamada eşdeğer ilaç taban fiyatında da değişikliğe gidildiğini ifade ederek, Bu durum hastaların yaptığı cepten ilaç harcamalarının daha fazla artmasına, vatandaşların en az %5 daha fazla fiyat farkı ödemesine neden olacaktır. Ayrıca uzun zamandır yaşama geçirilmek istenen reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin önünü açabilecek nitelikte bir adımdır. Halkın sağlık-ilaç hakkını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak böyle bir düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz. Vatandaşların cepten yapacağı ödemeleri artırarak sağlığın tesisi açısından vazgeçilmez olan ilacın erişilebilir ve alınabilir olmasını zorlaştıracak, fiili olarak reçetesiz ilaçların genişletilmesinin önünü açacak bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmelidir. Türk Eczacıları Birliği olarak sürecin takipçisi olacağız" şeklinde konuştu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN