'Hal fiyatı' denetlensin

Malatya'daki bazı büyük marketlerin sebze ve meyve fiyatlarını düşürüp, 'Hal Fiyatına' diyerek, satış yapmalarına tepki gösteren Malatya Yaş Sebzeciler ve Meyveciler Komisyon Dernek Başkanı Celal Akbay, marketlerin hiç bir zaman hal fiyatlarına sebze meyve satmadıklarını savundu. Akbay, 'Ürünlerin hal fiyatına olduğunu söylüyorlar. Biz buna karşıyız. Hiç bir markette, o günün şartlarında hal fiyatına satış yapılmıyor. Denetlenmesini istiyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
'Hal fiyatı' denetlensin
Malatya'daki bazı büyük marketlerin sebze ve meyve fiyatlarını düşürüp, 'Hal Fiyatına' diyerek, satış yapmalarına tepki gösteren Malatya Yaş Sebzeciler ve Meyveciler Komisyon Dernek Başkanı Celal Akbay, marketlerin hiç bir zaman hal fiyatlarına sebze meyve satmadıklarını savundu. Akbay, "Ürünlerin hal fiyatına olduğunu söylüyorlar. Biz buna karşıyız. Hiç bir markette, o günün şartlarında hal fiyatına satış yapılmıyor. Denetlenmesini istiyoruz" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Yaş Sebzeciler ve Meyveciler Komisyon Dernek Başkanı Celal Akbay, bazı büyük marketlerin sebze ve meyve fiyatlarını düşürüp, 'Hal Fiyatına' diyerek, satış yapmalarına tepki gösterdi. Akbay, marketlerin hiç bir zaman hal fiyatına ürün satmadıklarını öne sürdü. Yaş Sebze ve Meyve Hali'ndeki fiyatları değerlendiren Akbay, "Bu sezon narenciye türünde fiyatlarda biraz yükseklik var. Bunun sebebi de, yaz aylarının belirli döneminde hava sıcaklıklarının çok yüksek gitmesi. Meyvelerin tomurcuk halindeyken, bozulmalar meydana geldiği için bu sene narenciye türünde sıkıntı vardı. Haliyle bu durum fiyatlara yansıdı. İhracatın da biraz etkisi oldu. Pandeminin etkisi vardı. Pandemiden dolayı yurt dışına daha fazla ihracat olduğundan bu seneki portakal fiyatı biraz yüksek. Mandalina türü sezonunda fiyatı normaldi. Satışlarda normaldi. Ama portakal türünde yaz aylarındaki durumdan kaynaklı fiyatlar biraz yüksek. Limon ise daha önceki yıllara göre fiyatı biraz daha düşük. Sebebi de yaz sıcaklığından etkilenmediği gibi bu yıl baya bir verimi var. Geçen yıl bir ağaçta 100 kilo limon çıkıyorsa bu yıl 150 kilo alındı. Bu da ister istemez fiyatları düşürdü. Hal fiyatları değerlendirirsek, limon 1 ila 2 TL arasında, Washington Portakal 3 ila 3,5 TL arasında, sıkmalık portakal 2,5 ila 3,5 TL arasında değişiyor. Eskiden Malatya'da greyfurt tüketimi fazla yoktu. Son yıllarda artmaya başladı. Greyfurt'un fiyatı 2 TL'dir. Elma fiyatları geçen seneye göre daha düşük. Buzhaneden hale gelen elmanın fiyat 2,5 ila 3,5 TL arasında değişiyor" diye konuştu.

Bu yıl fiyatlar daha uygun

Akbay, sebze fiyatlarıyla ilgili olarak da, "Domatesin ihracatında biraz sıkıntı olduğu için domates fiyatı düşük. Malatya Hal Binası'nda 2 ila 3 TL arasında, biber türleri 3, 5 gün içerisinde Antalya bölgesindeki yağışlardan kaynaklı fiyatların yüksek olduğu söyleniyor. Biber fiyatları, 4 ila 5 TL arasında. Salatalık patlıcan fiyatları mevsim normallerinde. Her ne kadar seralarda aksaklıklar olsa da biz fiyatları Malatya haklına yansıtmıyoruz. Sebze ve meyveyi en iyi, en kaliteli şekilde vatandaşlara ulaştırıyoruz. Geçen yıla göre fiyatlar bu sene daha uygun. Nedeni, geçen yıl pandemiden dolayı yurt dışında daha fazla talep vardı. Fiyatlar yüksekti ama bu sene fiyatlardaki o yükseklikler görünmüyor" dedi.

İndirdikleri fiyat hal fiyatına uygun değil

Sorun sıkıntılardan bahseden Akbay, "Marketlere karşı sitemlerimiz devam ediyor. Şimdi dışarıda marketlerde belirli günlerde vatandaşlara yönelik indirim günlere var. Ürünlerin hal fiyatına olduğunu söyleyerek, satış yapıyorlar. Biz buna karşıyız. Hiç bir markette, o günün şartlarında hal fiyatına satış yapılmıyor. Denetlenmesini istiyoruz. Biz cumartesi, pazar günleri kurulan pazarların yasaklardan dolayı hafta içine almasını istiyoruz. En çok alış veriş cumartesi ve pazar günü kurulan pazarlarda yapılıyor. Hem vatandaş hem de esnaf için hafta sonu kurulan pazarların hafta içinde 2 güne alınmasını yetkililerden talep ediyoruz" yorumunda bulundu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN