Gerçeği yansıtmıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan kayısı rekoltesi ile ilgili açıklama 'Ziraat Odası Başkanlarının, üreticilerin kabul etmediği rakam kim tarafından açıklanırsa açıklansın manipüle amaçlıdır, gerçeği yansıtmamaktadır, üreticiye darbe vurmaktır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Geçtiğimiz günlerde Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açıklanan kayısı rekoltesi tartışılmaya devam ediyor. İktidar çevresi tarafından ısrarla rekoltenin doğru olduğu iddia edilip, rakamla ilgili spekülasyon yapılmaması yönünde açıklamalar yapılırken, aralarında ziraat odası başkanları, TSO üyeleri ve üreticilerin de bulunduğu büyük bir kitle ise rekoltenin yüksek gösterilmesine tepki gösteriliyor. Yaş kayısıda 381 bin ton, kuru kayısıda ise 85 bin ton tahmini rekolte açıklanmasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba, “Kayısı, Malatya’nın can damarı, Türkiye’de önemli bir ürün, dünyada önemli bir marka. Ancak maalesef marka kentin marka ürünü can çekişiyor. Üretici de, ürün de istediği değeri göremiyor. Çiftçi borçlu, faizi anaparayı geçti. Ödeme güçlüğü çekiyor. Maalesef icra dairelerinde üreticilerin dosyaları yükseliyor” ifadelerini kullandı. “Bu yıl üreticiler, don, dolu, fırtına yetmezmiş gibi bir de çiçekleme döneminde sürekli yağan yağmurun tozlaşma yapamaması ve monilya hastalığı nedeniyle büyük zarar gördü” ifadelerini kullanan Veli Ağbaba, “Dolayısıyla rekolte düşük beklenirken neredeyse geçen yılın aynı rakamları açıklandı. Geçen yıl 87 Bin ton kuru kayısı rekoltesi açıklanmıştı, bu yıl 85 bin ton açıklandı. 2 bin ton eksik rekolte üreticileri şaşkına çevirdi. Açıklanan rakam üreticiye vurulan darbedir. Binlerce üretici rekoltenin yüksek gösterilerek ürün fiyatının düşürülmek istendiğini söylüyor. Bu algının ortaya çıkması bile Malatya için üzüntü vericidir” dedi.

Yeni ve daha sağlıklı bir tespit yapılmalı

Rekoltenin ziraat odalarının, üreticinin, görüşü alınmadan açıklandığı yönünde ciddi eleştiriler olduğunu kaydeden CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Rekolte tespit komisyonunun TSO üyesi kendilerine rekoltenin yüksek gösterilmesi yönünde telkinde bulunulduğunu açıklarken, ziraat odaları temsilcisi rekolte tespit tutanağına imza atmazken, üreticiler rekolteyi açıklandıktan sonra öğrenirken asıl spekülasyonu bu gerçeklerin tartışılmasını istemeyenler yapmaktadır “ dedi. Ağbaba, rekoltenin açıklanma şeklini de eleştirerek “Aynı ürün için Tarım İl Müdürlüğü ayrı, Ziraat Odaları ayrı, TARSİM ayrı rekolte açıkladı. “Rekolteyi Tarım Bakanı bizzat açıklayacak” dediler, İl Müdürüne açıklattılar. “Toprak Mahsulleri Ofisi alım yapacak” dediler ortada ses yok.  “Taban fiyat açıklanacak” dediler, hasat vakti geldi ortada fiyat yok. Ana fikir; ne Malatya’nın ve kayısının sahibi yok” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, on binlerce kayısı üreticisinin umut bağladığı kayısı ile ilgili tüm tarafların katılımı ile yeni ve daha sağlıklı bir rekolte tespiti yapılması gerektiğini belirtti. 
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN