Genç kız ilik nakli bekliyor

Elazığ'dan tedavi için gittiği Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde ikince kez pençesine düştüğü lösemiyi yenmek için mücadele ederken koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 18 yaşındaki Merve Arpacı, ikiye katlanan acılardan kurtulmak için ilik nakli bekliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Genç kız ilik nakli bekliyor
Elazığ'dan tedavi için gittiği Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde ikince kez pençesine düştüğü lösemiyi yenmek için mücadele ederken koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 18 yaşındaki Merve Arpacı, ikiye katlanan acılardan kurtulmak için ilik nakli bekliyor.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Elazığ'da yaşayan Arpacı, ilk olarak 2015'te yakalandığı lösemiyi bir yıl süren tedavinin ardından yenmeyi başardı. Yaşadığı mutluluk 4 ay önce son bulan Arpacı, halsizlik şikayetiyle başvurduğu Fırat Üniversitesi Hastanesinde yapılan tetkiklerinde hastalığın yeniden nüksettiğini öğrendi. Bunun üzerine ailesinin şifa için Malatya Turgut Özal Tıp Merkezine götürdüğü Arpacı'nın, tedavi görürken Kovid-19 belirtileri göstermesi üzerine yapılan testi pozitif çıktı. Lösemi hastalığına derman ararken bir de Kovid-19'a yakalanarak acıları ikiye katlanan genç kız sağlığına kavuşmak için ilik nakli olmak istiyor. Arpacı, ortaokulda okurken halsizlik şikayetiyle gittiği hastanede lösemiye yakalandığını, yaklaşık 1 yıl süren tedavinin sonucunda hastalığın pençesinden kurtulduğunu anımsattı. Hastalığının yeniden nüksettiğini kaydeden Arpacı, hastalığından kurtulmak için 4 aydır mücadele verdiğini ancak bir kaç hafta önce belirtiler göstermesine üzerine yapılan Kovid-19 test sonucunun pozitif çıktığını dile getirdi. Tüm olumsuz gelişmelere rağmen umudunu yitirmemeye çalıştığını vurgulayan Arpacı, şöyle konuştu: "Lösemi ile mücadele ederken bir de koronavirüse yakalandığımı öğrendiğimde bir an yaşam mücadelemi kaybettim ancak ailem ve sevdiklerim için daha güçlü olmaya karar verdim. Çok şükür psikolojik olarak toparlandım ancak her iki hastalıkla mücadele etmek beni çok yoruyor. Sağlığıma kavuşmam için ilik nakli olmam gerekiyor. Uygun ilik bulunması için hep dua ediyorum, inşallah müjdeli haberi bir gün alacağım, Allah'tan ümit kesilmez."

Her iki hastalığın zorluğunu yaşıyor

Baba Yılmaz Arpacı ise 2017'de epilepsi krizi geçiren oğlunun baraj gölüne düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini, bir kez evlat acısıyla yanan yüreğinin bu kez de kızı Merve için yandığını dile getirdi. Kızının lösemi ile mücadele ederken ayrıca Kovid-19'a yakalanmasının sağlığını daha da etkilediğini anlatan Arpacı, "Şu an Malatya'da hastanede tedavi görüyor. Hem virüs hem lösemi her iki hastalığın zorluğunu yaşıyor, gerçekten zor durumda. Allah bütün hastalara şifa versin, sabır güç versin. İnşallah iyi olacak. Her yere ilik için başvurdum. Acilen ilik bulmamız lazım." diye konuştu.

Bir tüp kan örneği ile bir hastaya umut olabilirsiniz

Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Hüsna Erdem Çakmak ise dernek olarak durumundan haber oldukları Merve için kendilerinin de uygun ilik bulunması için çalışma yürüttüklerini kaydetti. Bugüne kadarki çabalarının sonuçsuz kaldığını ifade eden Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Merve lösemi ile mücadele ettiği gibi aynı zamanda Kovid-19 ile de mücadele ediyor. Gerçekten çok zorlu bir süreçten geçiyor, biran önce uygun iliğin bulunması, ilik nakli olması gerekiyor. Merve aracılığıyla buradan herkese seslenmek istiyorum. Kızılay'a bağışlayacağınız bir tüp kan örneği ile gerçekten birinin hayatına dokunabilir, bir hastaya umut olabilirsiniz. Tüm herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Merve gibi bir çok hastamız var, lütfen herkes en yakınındaki Kızılaya gidip kan vererek bu evlatlarımıza umut ve ışık olsun." 
 

Anadolu Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN