Fatura işçiye kesiliyor

Hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimine tepki gösteren TÜRK-İŞ'e bağlı Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hikmet Kazgan, 'Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO

TÜRK-İŞ, kıdem tazminatı hakkına yönelik girişimlere karşı bugün 81 ilde sokağa çıktı.  Malatya TCDD Gar önünde bir araya gelen sendika üyeleri, hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimine karşı basın açıklaması yaptılar.

Ortada paylaşılan bir taslak yok

Grup adına basın açıklamasını okuyan Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hikmet Kazgan, son günlerde kıdem tazminatı ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istendiğini anımsatarak, "İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok. Sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur" diye konuştu.

Teklifin gündeme gelmesi huzur bozmuştur

Ekonomide yaşanan sıkıntıların aşılmasının çözümünün işçide arandığına vurgu yapan Kazgan, "Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir" şeklinde konuştu.

Kıdem tazminatına dokunma

Kazgan, TÜRK-İŞ’in kıdem tazminatına ilişkin yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza ettiğini dile getirerek, "TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatlarının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın 25 yas altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi bu hakkı tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.  Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz posterlerle donatılacaktır. 'Kıdem Tazminatına Dokunma" ifadesini kullandı. 
 

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN