Yeşilyurt Haberleri

Yeşilyurt Haberleri

Kardan 4 metrelik heykel

Malatya'da etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, Malatyalı Heykeltıraş ve arkadaşları kardan dev Tarhunza heykeli yaptılar. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki kardan heykel görenleri şaşkına çevirdi.

Üç ayrı noktada çatı çöktü

Malatya'da kar yağışı nedeniyle bir saat içerisinde üç ayrı noktada çatı çökme olayı meydana geldi. Yaralananın olmadığı olaylarda maddi hasar oluştu.

Kar şenliği

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından düzenlenen '1.Kartopu ve Kardan Adamlar Şenlikleri' renkli anlara sahne oldu. En güzel kardan adamın seçildiği yarışmayı birinci tamamlayan Oğuzhan Efe Karaduman-Yıldız Karaaslan ikilisi verilen para ödülünü Malatya'da ikamet eden Suriye'li ailelere bağışladılar.

Kayıp ve kaçak önlenecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Gündüzbey Kaptaj Tesisinden Şehir Merkezine kadar olan 45 km’lik ana isale hattının yenilenmesi için gerekli girişimler yapılarak, ana isale hattının DSİ tarafından yapılması için anlaşma sağlandı. Proje ile ana isale hattında meydana gelen yüzde 20 civarındaki kayıp ve kaçakların önlenmiş olacağı belirtildi.

Tarım Markete vatandaş tepkili

Zincir marketlerin fahiş fiyat artışlarına karşı ülke genelinde Tarım Kredi Kooperatif Marketleri açıldı. Bu kapsamda Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı bölgesinde açılan Tarım Kredi Kooperatif Markete vatandaş tepkili. Özellikle çevreyolunu altında yaşayan vatandaşlar, bu tür marketlerin alım gücü düşük ve dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallere açılması gerektiğini ifade ettiler.

Yolda kalanlara kumanya desteği

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yollarda mahsur kalan vatandaşlara Kızılay yetkilileri kumanya desteğinde bulundu.

Çınar’dan teşekkür ziyareti

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yoğun kar yağışının ardından Yeşilyurt'un her noktasında 24 saat boyunca kesintisiz hizmet sunduğu bildirilen Temizlik İşler Müdürlüğünü ziyaret ederek, fedakr bir şekilde saha çalışmalarını yürüten personellere teşekkürlerini sundu.

MOTAŞ'ın lastikleri kabak mı?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri'ne (MOTAŞ ) ait toplu taşıma araçlarında kış lastiğinin olmadığı iddia edildi. TOKİ bölgesinde oturan vatandaşlar, tekerlekleri kabak gibi olan araçlarla yolculuk ettiklerini öne sürdü. 

Kış lastiği denetimi arttı

Malatya'da yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Jandarma tarafından araçlarda kış lastiği denetimine ağırlık verildi.

Belediyelerin yetersizliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Malatyalıların, bir haftadır, ‘Kar yağar kar üstüne derdim var dert üstüne’ türküsünü söylediğini belirterek, "Bereket dediğimiz kar, Malatya’da bereketinden önce belediyelerinin beceriksizliğini, koordinasyon eksikliğini, araç filolarının yetersizliğini ortaya koydu. Şehrin merkezinde bile 3-4 gün boyunca kar temizliği yapılamadı" dedi.

Kardan dev

Malatya'da bir vatandaş tarafından yapılan yaklaşık 2 metre boyundaki kardan adam çocukların ilgi odağı oldu.

Kardan cami

Yoğun kar yağışının devam ettiği Malatya'da tatili fırsat bilen baba ve kızları kardan cami yaptı

Karla mücadele aralıksız devam ediyor

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, kar mücadelesiyle ilgili açıklamasında, ' Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Temizlik İşler Müdürlüğüne bağlı bütün ekiplerimizin özveriyle yürüttükleri karla mücadele çalışmalarımızın boyutunu, kentimizi yeniden etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte genişlettik' diye konuştu.

524 mahallenin yolu kapalı

Malatya'da yoğun kar nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geliyor. Bazı ilçelere kar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. 542 mahalle yolu araç trafiğine kapalı durumda. 20 mahallede bin 551 aboneye direklerdeki buzlanmalar ve trafo arızası nedeniyle elektrik enerjisi verilemiyor.

Baruş'tan kar denetimi

Malatya Valisi Aydın Baruş, şehirler arası yol güzergahlarını denetleyerek, son durum hakkında bilgi aldı.

Kar etkisini sürdürüyor

Malatya'da dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı bugün de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Belediye ekipleri ana arterlerde temizlik ve tuzlama çalışması yaparken, birçok sürücünün trafikte ilerlemekte güçlük çektiği görüldü.

Elektrikli beton plak

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenleri tarafından geliştirilen, havalimanı pistleri ile karayollarındaki don ve buzlanmayı önleyen 'ısınabilen karma lifli beton plak' sayesinde ulaşımdaki aksamalar giderilecek.

Üretici endişeli

Pancar alım fiyatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından ton başına 875 TL açıklandı. Malatya Ziraat Odaları Birliği Başkanı Yunus Kılınç, açıklanan pancar alım fiyatının 2023 yılı Mart ayında üreticiye ödeneceğini belirterek, "Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda, seneye kadar bu alım fiyatının eriyip gideceğinden endişeliyiz. Biz şunu bekliyoruz, devlet mazot ve gübre de üreticiye garanti vermeli" dedi.

Çınar’dan karne hediyesi

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın talimatıyla öğrencilere tatil hediyesi olarak düzenlenen 'Kesişme, İyi ki Varsın Eren' ve Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas ' sinema filmleri etkinliklerine 3 bine yakın öğrenci katıldı.

Yolda kalanlar yurtta ağırlanıyor

Malatya'da yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan Malatya-Kayseri yolunda bekletilen yolcular, yurtlarda ağırlanıyor.

Kar yağışı etkili oluyor

Malatya'da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Yeşilyurt puanla dönüyor

TFF 3.Lig 2.Grup’ta Yeşilyurt Belediyespor, deplasmanda Şile Yıldızspor ile 1-1 berabere kaldı.

Hakarete suç duyurusu

Malatya’da bir gurup vatandaş, şarkısında insanlığın atası ve ilk Peygamber olan Hazreti Adem ile eşi Hazreti Havva validemize hakaret eden sözde sanatçı Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Belediye ekipleri yetişti

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Kadiruşağı Mahallesi yüksek kesimlerinde kar ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan vatandaşlar ile Gözene Değirmenbaşı mevkiinde rahatsızlanan bir vatandaşın imdadına bölgede yol açma çalışmaları yapan Yeşilyurt Belediye ekipleri yetişti.

Dağ evinde mahsur kaldı

Malatya'nın Kale ilçesinde dağ evinde kalan bir kişi, kar nedeniyle kapanan yollar nedeniyle 2 gün boyunca mahsur kaldı. Şahıs ekiplerinin 4 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.

Kar mesaisi devam ediyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, kar yağışının durmasıyla birlikte yaklaşık 500 araç ve bin 300 personelle kar küreme, temizleme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

457 mahalle yolu kapalı

Malatya'da iki gün süren yoğun kar yağışı nedeniyle 457 kırsal mahalle yolu araç trafiğine kapalı durumda. İki günde 23 hastaya ise paletli ambulans vasıtasıyla müdahale edildi.

Sokak hayvanları unutulmadı

Yeşilyurt Belediyesi, Malatya'yı etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava ile birlikte yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için ilçenin 10 farklı noktasına beslenme noktası oluşturdu.

Türkiye’de Kadın Hakları

Yeşilyurt Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Kadın Hakları' seminerinde konuşan Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ' 2022 Yılını Kadın ve Aile Yılı olarak ilan ettik. Yıl boyunca düzenleyeceğimiz kültürel ve sosyal etkinliklerle kadın ve aile kavramının ne kadar önemli ve değerli olduğunu ön plana çıkartacağız' dedi.

Çocuklar karın keyfini çıkardı

Malatya'da kar yağışı nedeniyle her yer beyaza bürünürken, doğal zenginlikleri ön plana çıkan Yeşilyurt'un farklı mahallerinde sokağa çıkan çocuklar yağan karın keyfini doyasıya yaşadılar.