Yenilenebilir Enerji Haberleri

Yenilenebilir Enerji Haberleri

Yenilenebilir enerjiye ilgi arttı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin arttığını belirterek, TKDK'nın yenilenebilir enerji alanında desteklerinin olduğunu söyledi. Tunç, "Çağrımız sadece yenilenebilir enerji için değil işletmeleri olan küçük ve orta ölçekli bütün işletmelerimize de kapsamakta. Desteğimiz yaklaşık yüzde 55 ve KDV muafiyeti" dedi. 

Belediye GES kuracak

Yenilenebilir enerji üretimi kapsamında Pütürge Belediyesi, Pazarcık Mahallesi’nde 20 bin m2 alan üzerine yapılacak olan Güneş Enerji Santrali ihalesini gerçekleştirdi.

Teknokent elektriğini üretecek

Malatya Teknokent, bir süredir üzerinde durulan yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında Güneş Enerjisi Santraline (GES) kavuşuyor. Projesi onaylanan ve ihale süreci tamamlanan GES'in kurulumuna yakın zamanda başlanacak.

Türkiye 1'ncisi

Malatya İnönü Üniversitesi, 2020 enerji verimliliği projelerinde, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği destekleme programı sıralamasında Türkiye 1'ncisi oldu.

Yeşilyurt'ta ilk güneş enerji santrali 850 evin günlük enerjini karşılayacak

Yeşilyurt Belediyesi, yenilenebilir enerji kaynaklarından üst seviyede faydalanmak amacıyla ilçenin beş farklı noktasına Güneş Enerji Santrali kurma çalışmalarını hızlandırdı. Belediye Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ilçedeki ilk güneş enerji santralinin bölgedeki 850 evin günlük enerji ihtiyacının karşılayacak kapasiteye sahip olacağını söyledi.

Enerji için imar düzenlemesi

Malatya'da yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi alanı yapılması için imar düzenlemesi gerçekleştirildi.

Birçok alanda proje aldık

IPARD-II'nin 6'ıncı çağrısının sona erdiğini ve proje sayısının 38 olduğunu dile getiren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, 302 tedbirinde hayvancılık, arıcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji, seracılık gibi birçok alanda proje aldıklarını söyledi.

Pütürge’ye GES müjdesi

AK Parti Pütürge Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük, Gündeğer, Yediyol, Çığırlı, Candar ve Tatlıcak mahallelerine ziyaretlerde bulundu. Bölgede yapacağı projelere değinen Sülük, ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanarak yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Güneş Enerjisi Santrali yatırımı planladıklarını belirtti.

Yeşilyurt’a dev yatırım

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “‘Ambalaj Atığı Toplama Ayırma’ tesisimiz sayesinde atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri kazanılması, çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi ve yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş enerjisinden elektrik enerjisinin kazanımını sağlayacağız” dedi.

Dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) başkan yardımcısı Cebrail Aldı, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolunun yenilenebilir enerji kaynakları olduğunu belirterek, “Güneş alan arazi bakımından Türkiye zengin ve şanslı bir ülke. Enerji sadece ticari hayatın değil, günlük hayatımızın da vazgeçilmez bir parçası’’ dedi.

Büyükşehir üretime başladı

Çevre dostu yenilenebilir enerji teknolojilerini Malatya’da hayata geçirmeye devam eden Malatya Büyükşehir Belediyesi, Şehir Mezarlığı yanında 60 bin metrekarelik alan üzerine kurduğu GES Santrali’nde enerji üretimine başladı.

TED Türkiye finallerinde

TED Malatya Koleji Ortaokulu öğrencisi Artun Dumlupınar “Yenilenebilir Enerjili Akıllı Baston” projesiyle TÜBİTAK Türkiye finallerine katıldı.

Malatyalı öğrenciler İtalya'ya gitti

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde bulunan Sürür Abdurrahman Serttaş Ortaokulunda yürütülmekte olan Yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve ekolojinin geliştirilerek yaşam standardımızın yükseltilmesinin amaçlandığı Avrupa Birliği (Erasmus +) projesi kapsamında öğretmenler ve öğrenciler İtalya gezisine katıldı.