Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Haberleri

Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Haberleri

Çiftçiyi kurtarın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası Heyeti, Malatya Ziraat Odaları ile tarımsal sorunlarla ilgili görüştü. Üreticilerin sorunlarla boğuştuğunu dile getiren Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, "Gübre fiyatları yüzde 100 artıyor. İlaç fiyatları yüzde 200 artıyor. Su fiyatları yüzde 100 artıyor. TBMM çatısı altında olan vekillerimizin, siyaseti bir kenara bırakarak, çiftinin yanında olmasını ve çiftçiyi borç batağından kurtarmanızı talep ediyoruz" dedi.

Esnaf kayısı arıyor

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, sektördeki koordine çalışma olmadığından kayısının hak ettiği yere ulaşmadığını söyledi. Kılıç, “Şuanda piyasada esnaf kayısı arıyor. Kayısının belli bölgelerde dolu vurması oradaki hasar artı bazı bölgelerde çil olması nedeniyle şuanda temiz kayısı bulunamıyor” dedi.

TARSİM’e fiyat eleştirisi

Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, TARSİM tarafından uygulanan tarım sigortası havuzunun çiftçinin aleyhine işletildiğini öne sürerek, TARSİM’in fiyat uygulamalarını eleştirdi.

Kayısıyı don vurdu mu?

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, önceki gece meydana gelen don olayında kentte başta Doğanşehir, Darende, Hekimhan ve Kuluncak gibi yüksek rakımlı yerler olmak üzere birçok bölgede don olayı görüldüğünü söyledi.