Vakıflar Bölge Müdürü Haberleri

Vakıflar Bölge Müdürü Haberleri

Cami ayağa kaldırılıyor

Malatya'da, 24 Ocak 2020'de Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar görünce ibadete kapatılan 800 yıllık Battalgazi Ulu Cami'nin yeniden açılması için güçlendirme ve restorasyon çalışması devam ediyor.

Yeni cami 2022'ye kaldı

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır beraberinde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Vakıflar Bölge Müdürü Adem Baycanlı ile birlikte Yeni Camide devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Burada konuşan milletvekili Çakır, Yeni Cami'nin, Malatya için sembol bir önemi olduğunu belirterek, "Camideki çalışmalar devam ediyor, bir aksilik çıkmazsa yılsonunda ibadete açılacak" dedi.

Bölge Müdürü görevden alındı

Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini Haziran 2018’den beri yürüten Kenan Doğan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alındı.

Caminin restorasyonu sürüyor

24 Ocak 2020 yılında Elazığ'ın Sivrice ilçesinde yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören Malatya'nın simge camilerinden Hacı Yusuf Taş Camii'nde restorasyon çalışmaları sürüyor. 1 yıldan fazladır ibadete kapalı olan camide inceleme yapan Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, çalışmaların Ağustos ayına kadar bitirilmesinin planlandığını söyledi.

800 yıllık Esadiye Cami

Elazığ'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki tarihi Harput Mahallesi'nde Artuklu dönemi 800 yıllık Esadiye Cami, 4 yıldır devam eden restorasyon çalışması ile yeniden ayağa kaldırılıyor.

Depremin izleri silinecek

Elazığ ve Malatya'da hasar gören ecdat yadigarı 18 tarihi yapının güçlendirilmesi ve onarılması için çalışma başlattıklarını belirten Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, "2020 yılı içerisinde hasarlı camilerimizde depremle alakalı izleri silecek, camilerimizi eski haline dönüştürecek, yeniden cemaatle bulaşmayı sağlayacağız" dedi.

700 yıllık medrese

Malatya'da, yaklaşık 700 yıl önce yapılan ve günümüze kalıntıları kalan Şahabiyye-i Kübra Medresesi, başlatılan kazı çalışmalarının ardından hazırlanacak projeyle ayağa kaldırılacak.

Kazı çalışmalarına başlandı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan ile birlikte kazı çalışmalarının başladığı Şahabiyye-i Kübra Medresesindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Depremin izleri siliniyor

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar gördükten sonra güçlendirme çalışması yapılan Malatya'daki ata yadigarı Ulu Cami ile Hacı Yusuf Taş Camisi, restorasyonun ardından yeniden cemaatle buluşturulacak.

8 milyon TL harcandı

Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, Malatya, Elazığ ve Tunceli'de 2019 yılında vakıf eserlerinin restorasyon ve onarımları için 8 milyon 144 bin TL harcama yapıldığını söyledi.

Vakıflarda ‘Ramazan’ teması

Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, bu yıl ‘Vakıflar Haftası’nın Ramazan ayının ilk gününe denk gelmesinden dolayı haftanın Ramazan ayı temasıyla kutlanacağını söyledi.

Etli pilav ikramı

Malatya’da Vakıf Haftası kutlamaları düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Azra Yavaşoğlu, Vakıflar haftası kutlamaları kapsamında önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini kabul ettiklerini hatırlatarak, Külliyede düzenlenen toplu açılış töreninde Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 eserin açıldığını söyledi.