Ümit Emre Haberleri

Ümit Emre Haberleri

TOKİ'ye pazar yeri müjdesi

Ahilik Haftası nedeniyle Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre'yi ziyaret eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, vatandaşların yoğun şekilde pazar yeri talebi olan TOKİ bölgesi ile ilgili müjdeyi verdi.

Destekler uzatılsın

Malatya Seyyar Pazarcıları Odası Başkanı Ümit Emre, pandemiden en çok küçük esnaf guruplarının etkilendiğini, esnafın zorluklarını3-5 ayla atlatamayacağını belirterek, esnafa verilen desteklerin en az 2 yıl uzatılmasını talep etti.

Bir gün yetmez

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere pazar yerleri genelgesi gönderilmesinin ardından Malatya’da pazarcılar cumartesi günü pazarlarda tezgahlarını açtı. Haftada bir gün pazarların açılmasıyla, üretilen ürünleri ülke genelinde tüketebilmenin imkanı olmadığını belirten Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, üreticilerden gelen ürünlerin ya hallerde kalacağını ya da bunu alan pazarcıların ellerinde kalacağını belirterek, biraz daha esneklik yapılmasını gerektiğini söyledi.

Esnaf destek bekliyor

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, deprem ve sonrasında pandemiyle birlikte gelen kısıtlamalarla pazarcı esnafının iş yapamaz duruma geldiğini, birçok esnafın BAĞKUR primlerini ve kredi borçlarının ödeyemediğini belirterek, esnafa desteğin arttırılması talebinde bulundu.

Esnaf borcunu ödeyemiyor

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağında pazarcıların pazarlarını açamadığından dolayı zarara uğradığını belirterek, "Pazarcı esnafı işe çıkamama, çalışamama nedeniyle ödemelerinde, çeklerinde, senetlerine ev giderlerinde, işçi giderlerinde sıkıntılar yaşamaya başladılar "dedi.

İşgaliye bedeli almayın

Pandemi nedeniyle pazarcı esnafının sıkıntı içerisinde olduğunu dile getiren Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, "Belediyelere seslenmek istiyorum. Geçen yılın işgaliye bedellerini ödedik. Ama şu anda zor durumdayız. Belediyelerimiz işgaliye bedeli konusunda yardımcı olurlarsa esnafımız en azından bu konuda rahat olur" dedi.

Verilen sözler tutulmadı

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, pandemi sürecinde getirilen kısıtlamalardan pazarcı esnafının etkilendiğini belirterek, belediyelerin esnafa destek olması için işgali bedeli almaması gerektiğini söyledi. Emre, "Yeşilyurt Belediyesi 'Depremden dolayı 3 ay işgaliye bedeli almayacağız' sözünü yerine getirmedi. Belediyelere sesleniyorum, esnaf, bir yıldır çok mağdur, zor durumda işgaliye konusunda bize yardımcı olsunlar, gerekirse almasınlar" dedi.

Sebze fiyatları cep yakıyor

Sebze ve meyve tezgâhlarında mevsim nedeniyle sezon ürünleri yer alırken, yaz ürünleri olan ürünlerde fiyatlar tırmanışa geçmiş durumda. Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, pazarlarda sebze ve meyvelerin fiyatlarının yüksek olmasını, yazın sıcak seyreden havaların sonbaharda da etkisini göstermesi sonucu kuraklığın olmasına bağladı.

Kalite cep yakmadı

Malatya'da bu yıl pazar fiyatları cep yakmadı. Tezgahlardaki fiyatlar hem tüketiciyi hem de pazar esnafının yüzünü güldürdü. Malatya Seyyar Pazarcılar Oda Başkanı Ümit Emre, bu sezon tezgahlarda satılan yerli ürünlerin kaliteli, fiyatların ise cazip olduğunu söyledi.

Pazarlarda esneklik olmayacak

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, pazarlarda, giyim, oyuncak, çiçek, zücaciye, ayakkabı, çanta gibi ürünlerin satış yasağının 11 Mayıs itibariyle kalkacağını belirterek, "Yasağın kalkması, eski düzenin gelmesi anlamına geliyor. Tekrar sosyal mesafe kuralına uyarak, maske takarak, tezgahlar arasında 3 metre mesafe bırakılarak çalışılacak" dedi.

İşgaliye ücreti alınmasın

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, pazarcı esnafın maddi sıkıntı içerisinde olduğuna dikkat çekerek, "Küçük esnafa ekonomik paketlerden pek fazla bir şey çıkmadı. Onun için virüs başladığı tarihten, biten tarihe kadar belediye, işgaliyeler konusunda esnafımıza yardımcı olsun. Geçmiş dönem borçları varsa bunları silsinler veya ertelesinler" dedi.

'Seç al' dönemi bitti

Yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden satışa sunulmasıyla birlikte pazarlarda 'seç al' dönemi sona erdi.

Esnaf şikayetçi

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, pazarcıların, korsan tezgah açan seyyar satıcılardan şikayetçi olduğunu belirterek,"Buradan yetkililere sesleniyorum. Gerçekten esnafın ekmeğiyle oynamalarına müsaade etmeyin" dedi.

Sebze fiyatları arttı

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, sebze ve meyve fiyatlarındaki değişimin hava şartlarına bağlı olduğunu belirterek, "Akdeniz Bölgesinde yağışlardan dolayı işçi çalıştırmak problem oldu. Yollar kapanınca ulaşımda sıkıntılar yaşandı. Gelen ürünlerin kalitesi düştü. Soğuktan etkilendi. Soğuktan etkilenince fiyatlarda yüzde 30-40 bir artış oldu" dedi.

Küçük esnaf muaf olsun

2020 yılı itibariyle yürürlüğe giren kayıt dışını azaltmayı hedefleyen e-fatura ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, e- faturanın küçük esnafa fazla maliyet getirdiğini bunu fiyatlara yansıtmadıklarını belirterek, yetkililerin küçük esnafa ayrıcalık tanıması gerektiğini söyledi.

Dayanacak gücümüz kalmadı

Malatya'da sürekli olarak artış gösteren zincir marketlere tepki gösteren Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, Küçük esnafın korunmasını talep ediyoruz. Gerçekten esnaflarımız mağdur durumda. Elektrik, doğalgaz, SGK, maliye, kira giderlerini karşılayamıyorlar ve bu marketlerle mücadele edecek güçleri yok" dedi.

Küçük esnaf zorda

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, zincir marketler karşısında rekabet gücü kalmayan küçük esnafın zor durumda olduğunu söyledi.

Sarımsak zam şampiyonu

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, bu yıl sarımsağın fiyatında önemli artış olduğunu belirterek, sarımsak ekiminin az olmasından dolayı fiyatının yüksek olduğunu söyledi.

Fiyatlar makul

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, yerli ürünlerin artması, mevsim şartlarının normal seyir etmesiyle birlikte ürün bolluğunun, tezgâhlarda yer alan sebze ve meyve fiyatlarının düşebileceği son noktaya kadar düştüğünü söyledi.

Pazarda fiyatlar düştü

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, Mayıs’ın başından itibaren tarla sezonunun başladığını belirterek, sebze ve meyve fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Yapılanlar çözüm değil

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, Tanzim satış noktalarının geçici çözümler olduğunu belirterek, “Tanzim satış mağazalarıyla bu işin kesinlikle kısa vadede çözüleceği kanaatinde değilim” dedi.

Hal yasasını bekliyoruz

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, 2018 Ekim ayından beri meclise sunulması gündeme gelen ve Ocak ayı içerisinde meclise sunulan ‘Yeni Hal Yasası’nın beklemeye alınmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

Pazarda poşet ücretsiz

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, poşet yasası konusunda vatandaşlara seslenerek, pazar esnafında poşet parası alınmayacağını söyledi.

Sebze fiyatları düşüyor

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, son günlerde enflasyonun düşmesiyle birlikte mevsimlik sebze ve meyve fiyatlarının mevsim normallerine düşüğünü kaydederek, tüketicilere mevsim ürünlerini tüketme çağrısında bulundu.

Stoktan kaynaklanmıyor

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, soğan fiyatlarının yüksek olmasının bu yıl üretim ve stoklanmadan kaynaklı olmadığını söyledi. Emre, “Soğan durduğu yerde içten içe çürüyor. Üretim çoktu ama hastalıktan dolayı ziyan oldu. Bu ziyandan dolayı fiyatlarda belli bir miktar yükselme oldu’’ dedi.

Pazarı gezdiler

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre ile birlikte Zaviye Mahallesi yeni pazar esnafını ziyaret etti.

Yerli ürün ilgi görüyor

Malatya Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, vatandaşların enflasyona inat yerli ürünlere yönelmelerinin ekonomi açısından olumlu olduğunu söyledi.

Yerli ürün tüketelim

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, Türkiye üzerinde oynanan oyunların bertaraf edilmesi için vatandaşların ellerini taşın altına koyarak üstüne düşeni yapmalarını istedi. Emre, başta dolar olmak üzere ABD menşeili ürünlerden uzak durulması çağrısında bulundu.

Hayırlı olsun

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, yönetim kurulu üyeleri ve bazı pazarcı esnafı ile birlikte AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca’yı ziyaret etti.

Keskin güven tazeledi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (MESOB) yapılan genel kurulunda mevcut başkan Şevket Keskin yeniden başkan seçildi. Mevcut Başkan Şevket Keskin, 190 oy alarak yeniden başkan seçilirken, Ümit Emre 20 oy, Sinan Cavlak ise, 65 oy aldı.