Tüketim Haberleri

Tüketim Haberleri

Gıda ürünlerinde yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketicilerin korunması amacıyla Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması için taslak hazırladı. Yeni taslağa göre artık gıda etiketlerinde yanıltıcı ifadeler, isimler ve görseller kullanılamayacak.

Hayata değer Kat

Malatya'da dezavantajlı bireylere yönelik sanatsal, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenecek. Proje kapsamında, çocuk ve gençlere, teknoloji bağımlılığı, akran zorbalığı, verimli ders çalışma, zamanı etkin kullanma, bilinçli tüketim, sağlıklı yaşam bilinci, madde bağımlılığı ve siber zorbalık gibi alanlarda eğitim verilecek.

Su kesintileri bezdirdi

Malatya'da yaz aylarında artan su tüketimi ve düşen basınç nedeniyle Orduzu Kaldırım Mahallesinde susuz kalan vatandaşlar, yetkililerden sorunlarına çözüm bekliyorlar.

Zabıtadan balık denetimi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri ile İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve hijyenik balık tüketimini sağlamak için denetimlerini sürdürüyor.

Kayısının tüketimi artacak

Avrupa Birliği nezdinde tescilli Malatya kayısısı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış noktalarında tüketiciye sunuluyor. Geçen yıl 266 milyon 202 bin dolar karşılığı 90 bin 317 ton kuru kayısı ihracatının yapıldığı Malatya'da bu ürünün değerinin ve tüketiminin artırılması için çalışmalar yürütülüyor.

Elektrik tüketimi arttı

Aksa Elektrik, hizmet bölgesindeki illerin 2020 yılına ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli'nin yer aldığı Fırat bölgesindeki elektrik tüketimi ise bir önceki yıla göre az da olsa artış gösterdi.

TOBB Meclisinde konuştu

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, TOBB Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi toplantısına başkanlık yaptı.

1 milyon TL kasada kaldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Esenlik Şirketi, son bir yılda elektrik tüketiminde yaptığı tasarruf ile 1 milyon TL'yi kasasında bıraktı.

Emekliler güncelleme istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullandığı enflasyon sepetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dönemindeki yaygın tüketim kalemleri dikkate alınarak güncellenmesini talep etti.

Elektrik tüketimi düştü

Malatya ve civarındaki Fırat bölgesindeki 4 ilde elektrik tüketimi yüzde 7'den fazla azaldı.

Virüsü yenen doktor “mutlaka tüketin” diyerek bir ürünü tavsiye etti

Koronavirüsü yenen İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, tedavi sürecinde başarıya ulaşabilmek için zerdeçal ve vitamin tüketimine dikkat çekti. Herekeci, zerdaçalın virüse yakalanmamak için de kullanılabileceğini aktardı.

Bakan Pekcan açıkladı! Elektronik sigaraya yasak geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Elektronik sigara ve elektronik nargileyle bunların tüketiminde kullanılan cihaz, yedek parça ve solüsyonlarının ithalatına yasak getirdik." dedi.

Kayısıya ilgi arttı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Avrupa'nın yılbaşı, Noel tatilinde marketlerde ciddi anlamda kayısı tüketimine yöneldiğini gördük. İthalatçı firmalar şubat ayında teslim alacakları ürünü ocak ayına çekmek zorunda kaldı. Şubat teslimatları ocak ayında yapılınca kuru kayısı ihracatında ciddi artış oldu” dedi.

Paramızı betona gömdünüz

Saadet Partisi Malatya Battalgazi İlçe Başkan Hüseyin Berk, üretime değil, gösterişe ve tüketime dönük yatırımların öncelendiğini söyledi. Berk, “Yıllarca paramızı betona ve asfalta gömdünüz, geldiğimiz nokta ortada” dedi.

Türk Malı Haftası etkinliği

AK Parti Malatya İl Kadın Kolları tarafından, Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle 'AK Kadınlar Yerli Üretir, Milli Tüketir, Ekonomiye Destek Verir' etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, etkinliğin amacının ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Pazar payımızı arttırmalıyız

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, tarımsal ürünlerin rekolte ve kalite durumlarının her yıl hava şartlarına göre değiştiğini belirterek, "İçeride ve dışarıda tüketim alışkanlıklarında yıldan yıla farklılıklar olabiliyor, bunları yakından gözleyerek pazar yapımızı oluşturmak ve payımızı artırmak istiyoruz" dedi.

10 milyon kişi faydalanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin yararlanacağını bildirdi.

Tüketici Bakanlığı kurulmalı

Tüketici Hakları Derneği eski başkanı Ali Düzova, gün geçtikçe artan tüketim çılgınlığına son verilmesi için Tüketici Bakanlığının kurulmasının zamanının geldiğini söyledi.

Sağlıklı beslenme anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kadınlara yönelik sağlıklı gıda tüketimi konusunda konferans düzenlendi.

Ek tedbirler alındı

MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, kayısı hasat dönemiyle birlikte su tüketiminin de yüksek seviyelere çıktığını belirterek, MASKİ olarak vatandaşların mağdur olmamaları için ek tedbirler aldıklarını söyledi.

Suyu bilinçli tüketelim

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Daire Başkanı Aliseydi Yılmaz, küresel ısınma nedeniyle her yıl hava sıcaklığının yükseldiğini belirterek, su tüketimin bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Yakıt tüketimi azaltılacak

Malatya'da bir lise öğrencisi tarafından hazırlanan projede, araç üzerine monte edilen güneş enerjisi paneli sayesinde radyatör suyu sıcaklığı 85 derecede tutularak yakıt tüketiminin azaltılması hedefleniyor.