Terzi Haberleri

Terzi Haberleri

‘Yasakları tanımıyoruz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Doğanşehir’de Erkenek, Kapıdere, Gövdeli, Elmalı, Söğüt, Harapşehir, Doğanşehir Merkez, Suçatı, Yuvalı, Karaterzi mahallelerini ziyaret edip yurttaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Terziler çırak bulamıyor

Malatya'da 32 yıldır terzilik yapan Mehmet Sait Akkaya, terzilik mesleğinin bir zamanlar çok iyi olduğunu belirterek, teknolojinin gelişmesiyle birlikte terziliğin fabrikalaştığını, kendilerinin de iş alanlarının daraldığını söyledi. Terzilik mesleğinin yok olmayla karşı karşıya olduğunu anlatan Akkaya, '8 yıllık eğitim zaruri hale gelmesi nedeniyle çırak bulamaz duruma geldik' dedi.

Tekrar dönmek sevindirici

Malatya'da 58 yıldır terzilik yapan esnaf, ilk kez korona virüs salgını nedeniyle bu kadar çok ayrı kaldığı mesleğine uzunca bir aradan sonra kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Çınar, yatırımları yerinde inceledi

Malatya'nın Yeşilyurt İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ' Tarihi zenginlikleri, yöresel yemekleri, doğal ve kültürel güzellikleriyle farklı bir atmosfere sahip Kadim Çırmıhtı'nın geçmişten gelen tüm zenginliklerini, Tarihi Konakların Restorasyonu, Tekstil, Gastronomi ve Kent Belleği Müzeleri, Terzi Deresi Yenileme, Meydan Düzenleme ve Otopark projeleriyle gün güzüne çıkartacağız' diye konuştu.

50 yıldır elbise dikiyor

Malatya'da yarım asırdır terzilik yapan 73 yaşındaki Muharrem Akkaya, ilk günkü heyecanla müşterilerine elbise dikmeye devam ediyor.

Yıpranan kumaşları örgü ile dikiyor

Malatya'da yaşayan terzi Sezai Çiçek, yırtılan kumaşları makine kullanmadan iğne iplik ile örgü tekniğini uygulayarak dikiyor. 60 yıldır devam ettirdiği mesleğinin bitmesinden korkan Çiçek, emekli olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor.

Sinemanın emektarları ile söyleşi

8. Malatya Uluslararası Film Festivali etkinlikleri kapsamında FİLM-SAN Vakfı Müdürü Kıvanç Terzioğlu, Yönetmen Biket İlhan, Yönetmen Güney Birtek ve Gazeteci-Eğitim ve Kültür-Sanat Editörü Ergül Tosun Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelerek söyleşi yaptı.

Heykel için ilginç formül

Malatya’da bir terzi, şehrin göbeğinde bulunan Atatürk Heykelinin yanında yer alan çıplak genç figürünü kapatmak için kolları sıvadı. Terzi, görev verilmesi halinde çıplak heykel için pantolon dikecek.