Tekel Haberleri

Tekel Haberleri

Üretici diken üstünde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Adıyamanlı, Malatyalı tütün üreticileri büyük sigara tekellerine ezdirilmek isteniyor. Yasak devam ederse 1 Ocak itibarıyla memlekette açlık başlayacak. AKP döneminde neredeyse tütün satmak yasak ama kokain satmak serbest hâle gelmiş durumda” dedi.

'Sayenizde rekor kırıyoruz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve İl Başkanı Enver Kiraz, Malatya Şeker Fabrikası’nı ziyaret ederek, geçtiğimiz günlerde 22. Genel Kurulunu gerçekleştiren Şeker İş Sendikası yöneticileri ve işçilerle bir araya geldiler.

Yine ayrım yapıldı

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, üç ay boyunca tavandan döner alma fikrinin yanlış olduğunu belirterek, "Maalesef belli bir kesim yine aslan payı alsın diyerek, bir kesim mağdur bırakılmıştır. Her ne kadar "sağlık bir ekip işidir" desek de yine "sağlık birilerinin tekelinde" denilmiştir" dedi.

Devlet sahip çıksın

Kayısı üzerine hükümetin çok ciddi çalışmalar yapması gerektiğini vurgulayan İYİ Parti Malatya İl Başkanı Gökmen Kenan Özdal, “Devletin bu işi öncelik haline getirip çiftçiyi mutlu edecek, çiftçiyi üretmeye yöneltecek bir girişimde bulunmalı. Kayısı üç beş tane tüccarın tekeline teslim edilmemesi gereken bir ürün" dedi.

Kaçak içki operasyonu

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda orijinal tekel şişelerine kaçak bandrol yapıştırılarak satışa hazır hale getirilmiş 775 litre sahte içki ele geçirildi.

Sahipsiz bırakıldık

Battalgazi İlçesine bağlı Göztepe Mahallesi, Akgeyik sokakta bulunan ve Yeşilyurt İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM)'e ait iş yerlerindeki işletme sahipleri, hiç bir hizmet alamadıklarını öne sürerek, alanın bakımsız ve sahipsiz bırakıldığını dile getirdiler.

Belirsizlik endişelendiriyor

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Yakınca Mahallesinde bulunan eski tekel tütün depolarında faaliyet sürdüren 16 firma, depoların özelleştirme sürecinde olması nedeniyle bir belirsizliğin hakim olduğunu belirterek yetkililerden yardım istiyor.

Kutlamalarda esnaf yok

Ahilik teşkilat yapısı ve ruhundan uzaklaşıldığını dile getiren Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Üstadımız Ahi Evran, Hacı Bektaşi Veli Hazretleri ile yaptığı istişareler sonucunda oluşturduğu yapının en temel amacı topraklarımızdaki gayri müslim ticari tekelini ortadan kaldırmak ve üretimi millileştirmekti. Bugün ise geldiğimiz noktada Ahi Evran’ın ilkelerini yerine getiremediğimiz ve yeniden ekonomimizi dış sermayeye kaptırdığımızı görmekteyiz. Bu kıskaçtan kurtulmanın yolu yeniden Ahi Evran ilkelerine dönmektir” dedi.

Futbol hayatı tümöre takıldı

Yeni Malatyaspor'un genç yeteneği 17 yaşındaki Volkan Vural, sağ ayak fibula kemiğinde ortaya çıkan tümör nedeniyle futbol bırakmak durumunda kaldı. Trabzonspor'un Altyapı Sorumlusu Sadi Tekelioğlu tarafından takip edilip beğenilen Genç Vural'ın şu anda en büyük hayali hayranı olduğu Galatasaray'ın yıldız kaleci Muslera ile tanışıp, imzalı bir formasını giyebilmek.

Sorunları dinledi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Tekstil Komite Meclis Üyesi Mehmet Haskul, Yakınca Eski Tekel Depolarındaki işletme sahipleri bir araya gelerek sorunlarını dinlediler.

Tescilin kayısıya katkısını anlattı

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırmalar Ağı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, “Coğrafi İşaretler Türkiye Uygulamaları ve Malatya” konulu toplantıda kayısının marka değerinin yükseltilmesi ve AB tescilinin ilerleyen dönemlerde kayısıya ve üreticilere neler katacağını anlattı.