Su Kaynakları Haberleri

Su Kaynakları Haberleri

Bilinçsiz balık avcılığı uyarısı

Malatya Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, göl ve göletlerde bilinçsiz balık avcılığı uyarısı yapıp, balık neslinin korunması ve gelecek nesillere canlı balık bırakılabilmesi için su kaynaklarının kirletilmemesini istedi.

Kuraklığa dikkat çekildi

Malatya İnönü Üniversitesinin düzenlediği 'Su Yönetimi ve Kuraklık' konulu çevrimiçi seminerde Türkiye genelinde yaşanan kuraklığa dikkat çekilerek, suyun israf edilmemesi istendi. Prof. Dr. Mahmut Fırat, su kaybının dünyada yüzde 15, Türkiye'de ise yüzde 55 civarında olduğunu vurguladı.

Mevcut kaynakları korumalıyız

Mevcut su kaynaklarının korunması ve alternatif su kaynaklarının bulunması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, "2023 yılına kadar 25 havzada, Nehir Havza Yönetim Planları'nın tamamlanması hedeflenmekte" dedi.

Göletlere 50 bin balık bırakıldı

Su kaynaklarının balıklandırılması amacıyla Malatya'da göletlere 50 bin yavru balık bırakıldı

Yeşilyurt'tan yerli ve milli üretim seferberliğine destek

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 'Doğal su kaynakları ve verimli topraklarının yanı sıra çalışkan ve üretken insanlara sahip Yeşilyurtumuzun dört mevsim boyunca yerli üretime katkı sağlaması için alt yapı çalışmalarını tamamladığımız 'Yeşil Gıda Seracılık' alanımızda meyve, sebze ve süs bitkisi ürünlerini yetiştirmeye başladık' dedi.