Soz Haberleri

Soz Haberleri

Hakarete suç duyurusu

Malatya’da bir gurup vatandaş, şarkısında insanlığın atası ve ilk Peygamber olan Hazreti Adem ile eşi Hazreti Havva validemize hakaret eden sözde sanatçı Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Vaka sayıları yeniden yükseldi

Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Omicron varyantıyla birlikte kentteki vaka sayılarının dört kata kadar çıktığını, vaka sayılarındaki artışa rağmen hastaneye yatışlarda endişe verici bir yükselmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Hadsiz!

Sezen Aksu, 'Şahane Bir Şey Yaşamak' isimli şarkısında dini değerlere hakaret etti. Şarkıda Hz. Adem ve Hz. Havva'ya 'cahil' diyen Aksu'ya tepkiler çığ gibi. Ortak Değerler Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Polat, İslam ve İslami değerlerin bu coğrafyada hiç bu kadar sahipsiz, korumasız ve kimsesiz kalmadığını söyledi.

Birlikte hareket edeceğiz

Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası başkan adayı Engin Yılmaz, esnaflarla bir bütün halinde hareket ederek sıkıntıların üstesinden geleceklerini söyledi. Engin, "Odanın, her üyesinin söz sahibi olduğu demokratik, çoğulcu, katılımcı, eleştiriye açık bir oda inşa etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Sözümü tuttum

Süper Lig'in devre arasında takıma 5 yeni oyuncu kattıklarını ifade eden Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Marius Sumudica, Sözümü tuttum, yapacağımı söylediğim, yaptım dedi.

4 bin 175 personel alınacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı taşra teşkilatında istidam edilmek üzere 4/B statüsünde 4 bin 175 kişi sınavla sözleşmeli memur olarak alınacak.

Niye var bu VAR

Spor Toto Süper Lig ekibi Öznur Kablo Yeni Malatyaspor'un basın sözcüsü Hakkı Çelikel, dün oynadıkları Trabzonspor karşılaşmasında lehlerine kırmızı kart ve penaltı verilmediğini ileri sürdü.

Sorunlar daha da büyüdü

2021 yılı değerlendirmesini yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 2021 yılında Malatya’nın her anlamda kaderine terk edildiğini savunarak, "Malatya bir adım ileriye gidemedi. Verdikleri hiçbir sözü yerine getiremediler. Yaşamdan spora, eğitimden sağlığa, ulaşımdan kültüre, tarımdan hayvancılığa her alanda sorunlar daha da büyüdü" dedi.

Yeni Malatyaspor değişecek

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Marius Sumudica, 'Geldiğim gün de 6-7 oyuncuya ihtiyacımız olduğunu söylemiştim. Şimdi transfer yapmaya başladık. Taraftarımıza söz verdiğimiz gibi Yeni Malatyaspor çok değişecek' dedi.

Ek zam şart

İşçi, memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren Aralık ayı enflasyon rakamı, TÜİK tarafından açıklandı. Enflasyon rakamlarına göre, memur ve memur emeklileri bu aydan itibaren yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 22,48 enflasyon farkı alacak. Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez, yüzde 36,1 olarak açıklanan enflasyon rakamlarının ardından memura yapılan zammın enflasyonun altında kaldığını bu nedenle ek zammın şart olduğunu söyledi.

Sosyal Denge Tazminatı imzalandı

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yaptığı açıklamada, 'Belediyemizde görev yapan 119 memur ve sözleşmeli personelimize yönelik sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarı olan en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 120'si olmak üzere Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesini imzaladık' diye konuştu.

Yeni Malatyaspor Kulübü'nden kongre açıklaması

Yeni Malatyaspor Kulübü Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Basın Sözcüsü Hakkı Çelikel, 'Mayıs ayına kadar herhangi bir genel kurul kararının olmadığını ve olmayacağını açık ve net bir şekilde belirtmek istiyoruz' dedi.

YMS'den transfer açıklaması

Yeni Malatyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Hakkı Çelikel, tek gündemlerinin transfer olduğunu belirterek, "Devre arası transfer döneminde ihtiyacımız olan, kamuoyunda da kabul görmüş isimleri önümüzdeki günlerde açıklayacağımızı buradan duyurmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

Yer gösterip yıkın

Yeşilyurt ilçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesindeki Hurdacılar Sitesi’nde bulunan yaklaşık 10 dükkan, yol çalışması için boşaltılarak yıkıldı. Esnaflar, kendilerine yer tahsis edilmesi için söz verildiğini ancak verilen sözlerin yerine getirilmeden yıkım yapılmasına tepki göstermek için önce Büyükşehir Belediyesi önünde, daha sonra Malatya Valiliği önünde toplanarak, seslerini duyurmaya çalıştılar. Yıkıma karşı olmadıklarını belirten esnaf, önce kendilerine yer tahsis edilmesini, daha sonra yıkımın yapılmasını istiyor.

Tek yürek olunmalı

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı finansal pakete yönelik kararların piyasaları, iş dünyasını ve vatandaşları mutlu ettiğini, muhalefeti ise üzdüğünü söyledi. Çalık, “ Oysa milli menfaatler söz konusu olduğunda tek yürek olunmalı. Ne yazık ki, bu davranışı muhalefet partilerinden göremiyoruz” dedi.

Hakkımı Helal Etmiyorum

Yeni Malatyaspor maçı sonrası yaptığı açıklamalarda bulunan Sadık Çiftpınar "Yazıklar olsundan başka bir şey demiyorum" diyerek sözlerine başlayan Sadık Çiftpınar, "Bunlar, buralara gelip üst düzey hakemlik yapıyor. Yazıklar olsun. Hakkımı helal etmiyorum. Takım arkadaşlarımın tüm ter damlaları haram zıkkım olsun" sözlerini kullandı.

Hurdacılar tepkili

Yeşilyurt ilçesinde bulunan hurdacılar sitesinin içinde açılacak yol için yıkım kararını uygulamak isteyen belediye ekiplerine esnaf tepki gösterdi. Esnaflar, kendilerine yer tahsis edilmesi için söz verildiğini ancak verilen sözlerin yerine getirilmediğini savunarak, "Şu halimize bir bakın, çamur ve pislik içerisinde yaşıyoruz. Şatafatla iş yapmayın, pat diye bu kış günü içeride tonlarca mal varken gelip yıkmak olur mu böyle bir şey" şeklinde serzenişte bulundular.

Memurlara sosyal denge tazminatı

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi ile Belediye ve BEM-BİR-SEN arasında 2022-2023 yıllarını kapsayacak 'Sosyal Denge Tazminatı' sözleşmesi imzalanarak, memurların mali ve sosyal haklarındaki artış yüzde 80'den yüzde 120'ye yükseltildi.

Fahrettin Koca’dan müjde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere KPSS puanına göre merkezi yerleştirmeyle 20 bin sözleşmeli personel alım sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Kültür semineri

İnönü Üniversitesi Güney Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İNÜGAM) tarafından İran Azerbaycan'ında Sözlü Kültür (Güney Azerbaycan Folkloru) başlıklı seminer düzenlendi. Çevrim içi gerçekleştirilen seminere, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklor Enstitüsü Cenubi Azerbaycan Folkloru Şubesi Müdürü Doç. Dr. Metanet Abbasova konuşmacı olarak katıldı.

Üniversite personel alacak

Malatya İnönü Üniversitesi'ne 158 sözleşmeli personel alınacak.

İnönü’ye 185 sözleşmeli personel alınacak

İnönü Üniversitesine 2020 KPSS (B) gurubu puan sıralaması esas alınmak kaydıyla yazılı veya sözlü sınav yapılmaksızın toplam 158 sözleşmeli personel alınacak.

Memur ve memur emeklisinin zammı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Faizle, tefeciyle bu ülke kalkınamaz

TBMM'de konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Türkiye'nin üretmekten başka bir şansı olmadığını ifade ederek Muhalefete sesleniyorum faiz baronlarının sözcüsü olmayın. Faizle, tefeci ile bu ülke kalkınamaz. Faiz ne kadar yüksek olursa üretim o kadar düşer dedi.

Sorun teşkil eder

Yeşilyurt Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısında Yeşiltepe Mahallesi’ne uygulanan 22. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı ile ilgili söz alan CHP Meclis üyesi Günnur Tabel, revizyon uygulama alanına yapılan kat yoğunluğunun 1.40’tan 1.85’e çıkarılmasının ileride sorun teşkil edeceğini söyledi.

Battalgazi’ye hizmet sözümüz var

Malatya'nın Battalgazi Belediye Meclisi, Aralık Ayı 1.Oturum toplantısıyla 2021 yılı çalışmalarını tamamlarken, yılın son toplantısında ağırlıklı olarak imar plan değişikliği ve komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı.

Toplu iş sözleşmesi açıklaması

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından toplu iş sözleşmesi hakkında yapılan açıklamada, Yüksek Hakem Kurulu tarafından nihai olarak karara bağlanan toplu iş sözleşmesinin yürürlük tarihi 1 Ağustos 2020, sona erme tarihi ise 31 Temmuz 2022 olup, toplu iş sözleşmesinin sona ereceği tarihe kadar taraflar bu toplu iş sözleşmesi hükümleri ile bağlıdır' denildi.

Avukatlık ücretleri arttırıldı

Avukatlara hukuki yardımlar, davalar, yürütülecek iş ve işlemler karşılığında ödenecek yeni ücretler belirlendi. Buna göre; büroda sözlü danışmanlıkta ilk bir saat için 675, sonraki her saat için 405 lira, çağrı üzerine gidilen sözlü danışmanlıkta ilk bir saat için 1405, sonraki her saat için 695 lira avukatlık ücreti alınacak. Uluslararası yargı duruşmalarında 24 bin lira, Yargıtay'da ilk derece davalar için ise 7 bin 425 lira avukatlık ücreti ödenmesine karar verildi.

Dünya 2'ncisi olarak döndü

İtalya'nın Jesolo kentinde düzenlenen Dünya Kick Boks Şampiyonasına +70 kg kick light kategorisinde katılan Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümü öğrencisi Şeymanur Canpolat, gümüş madalya alarak dünya ikincisi oldu. Canpolat, Türkiye'ye altın madalya getireceği sözünü verdi.

Yunus Emre paneli

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, panelde yaptığı konuşmada, Yunus Emre'nin 13. yüzyılda söylediği sözleri sanki bugün söylenmiş gibi hepsini anlıyoruz, bize hiç yabancı gelmiyor' dedi.