Serdar Ucuz Haberleri

Serdar Ucuz Haberleri

Hedef 80 bin ünite kan

Türk Kızılay'ı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, Malatya, Elazığ, Adıyaman illerini kapsayan bölgede yılda ortalama 80 bin ünite kan bağışı aldıklarını belirterek, "Şuana kadar Malatya'da 33 bin, bölgede ise 68 ünite kan bağışı aldık. Günlük 350 ünite kan bağışı alarak, yılsonunda hedeflediğimiz kan bağışı ulaşmak için vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz" dedi.

Kan bağışı düştü

Ağustos ayında kan bağışı oldukça düşüş yaşandığını belirten Türk Kızılay'ı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, ‘Koronanın çok ağır olduğu zamanlarda kan bağışı düşüktü ama geçen yıl bu zamanlar daha iyiydi. Ağustos ayında şu ana kadar bin 100 ünite kan bağışı aldık. Şuana kadar 2 bin ünite kan bağışı almamız gerekiyordu’ dedi.

Kan bağışına davet

Türk Kızılay’ı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, Malatya, Elazığ, Adıyaman illerini kapsayan bölgede yılda ortalama 80 bin ünite kan bağışı aldıklarını belirterek, yılsonunda hedefledikleri kan bağışı ulaşmak için vatandaşları kan bağışına davet etti.

Bölgeye 1043 ünite kan gönderildi

Türk Kızılay’ı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, Elazığ’daki depremin ilk dakikalarından itibaren alarm durumuna geçtiklerini belirterek, "Depremde acil olarak toplam 1043 ünite kan çıkışı yaptık. Bunun 200 ünitesi İnönü Üniversite'sine, 843 ünite ise Elazığ'daki özel, devlet ve üniversite hastanelerine çıkış yapıldı" dedi.