Seçmen Haberleri

Seçmen Haberleri

Üye sayısı 11 milyonu geçti

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ‘11 milyon 589 üyemiz var bizim. Seçmeninin 5’te birini üye yapmış bir siyasi hareketten bahsediyoruz. Bu hareketin 1 milyon 100 bin genç üyesi var. Neredeyse CHP’nin bütün üye sayısı sadece AK Parti Gençlik Kolları üyesi kadardır’ dedi.

Samimi değiller

İktidarın hazırladığı yasa değişikliğini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “İktidar partileri, siyasi ahlak, demokrasi seçmen ve sandık iradesini savunma bahanesiyle, seçim ve siyasi partiler yasasında, TBMM içtüzüğünde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında kendilerine göre düzenlemelere gitme hazırlığındalar” dedi.

48 saattir yoldalar

İstanbul seçimlerinde oy kullanarak Malatya'ya geri dönen seçmenler CHP Malatya İl Başkanlığı önünde coşkuyla karşılandı.

Otogarlarda seçim hareketliliği

Seçmen kütükleri İstanbul'da olan, memleketleri ve çeşitli şehirlere giden vatandaşlar, yenilenme kararı verilen İstanbul seçimleri için İstanbul'a dönmeye devam ediyor.

CHP Malatya'dan otobüs kaldırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanlığı, 23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Malatya'da bulunan seçmenlerin İstanbul'a gidip oy kullanması için otobüs kaldırdı.

Oy rekoru Malatya’nın

Yüksek Seçim Kurulu'nca Malatya’da resmi olmayan yerel seçim sonucu açıklandı. Buna göre, kentte kayıtlı 562 bin 216 seçmenden 97 bin 442'i, sandığa gitmedi. Bu rakamın son 3 seçimin üzerinde olması dikkat çekti. AK Parti’nin en yüksek oy aldığı ikinci büyükşehir Malatya oldu.

Seçmenin mesajını iyi okumak lazım

Malatya İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Tuncel, yerel seçim sonuçlarını ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, seçimde vatandaşın verdiği mesajın siyasiler tarafından iyi okunması gerektiğini söyledi.

Seçmen tercihini yaptı

Malatya büyükşehirde kesin olmayan sonuçlara göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin galibi yüzde 68.79 oranıyla Cumhur ittifakı adayı Selahattin Gürkan oldu. Cumhur ittifakı adaylarından Mehmet Çınar Yeşilyurt’ta yüzde 64.2 oranıyla, Osman Güder ise yüzde 70.8 oranıyla da Battalgazi’de rakiplerine büyük fark attı.

Malatya seçime hazır

Malatya’da 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, oy verme işlemleri saat 07.00’de başlayıp 16.00’da bitecek. Saat 16.00'dan önce oylar sayılmaya başlanamayacak, bütün seçmenler oylarını kullanmış olsa bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak, önce belediye başkanlığına ait pusulalar sayılacak.

Malatya'da 2 bin 86 sandık kurulacak

Malatyalı 561 bin 708 seçmen, 31 Mart Pazar günü yerel seçimler için sandığa gidecek. 2 bin 86 sandığın kurulacağı Malatya'da, Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar oylanacak.

Projeler yarışıyor

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine kısa bir süre kala kararsız seçmen projelere destek vereceğini belirtiyor.

6 adımda oy kullanma

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi süreci işlerken Türkiye'de 57 milyon seçmen, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart'ta sandığa gidecek.

Seçimin merak edilenleri

Türkiye'de 57 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart'ta sandığa gidecek.

Projelere oy verin

İYİ Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Cem Parlak, 31 Mart’ta oy kullanacak seçmenlere çağrıda bulunarak, "Sandık başına giderek tercihinizi yapın, partiye değil projelere oy verin” dedi.

Başaramayacaklar

İYİ Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Ekinci, “Bizi hep ayırdılar. Birine yerli, birine yabancı dediler, birine Türk birine Kürt dediler, birine Alevi dediler, birine Sünni dediler. Halbuki hepimiz Malatya’nın birer mensubuyduk birer seçmeniydik ve Battalgaziliydik. Bu yapı bizi ayırmaya çalıştı ama başaramadı. Başaramayacaklar” dedi.

561 bin 708 seçmen var

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde Malatya’da oy kullanacak seçmen sayıları ile sandık sayıları belirlendi. Yapılacak seçimde 2 bin 78 sandıkta 561 bin 708 seçmen oy kullanacak.

Seçmen kararsız

EMAX Araştırma Şirketi, 31 Mart 2019 yerel seçimine ilişkin Malatya, Elazığ, Bingöl, Adıyaman ve Tunceli illerini kapsayan kamuoyu araştırma sonuçlarını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, anket sonucuna göre, 5 ilden 4’ünü AK Parti kazanıyor. Bölgede araştırmada yüzde 18.6 ila 23.6 aralığında kararsız seçmen var.

İlçelere seçmen taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yerel seçimler öncesinde bazı ilçelerde seçmen nüfusunun arttığını ileri sürerek, YSK’ya itirazların süreceğini söyledi.

Sokak, sokak gezip bez poşet dağıttı

1 Ocak itibariyle poşetlerin artık paralı olması, seçim öncesi siyasilerin de propaganda malzemesi oldu. Malatya’da da bir muhtar adayı, plastik poşetlere kimsenin ücret vermemesi için seçmenlerine doğada çözülebilir bez torba dağıttı.

Seçmen listeleri askıda

Tecde Mahallesi Muhtarı Ali Yiğit, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçesinde beldeden mahalleye dönüşen beldelerin olduğunu ve bu beldelerde seyyar sandık uygulamasının olmaması durumunda buralarda yaşayan yatağa bağlı vatandaşların oy kullanma hakkını kaybedeceğini söyledi.

563 bin seçmen var

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler seçiminde il genelinde 3 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 563 bin 248 seçmen oy kullanacak.

İttifak açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, yerel seçimlerde İYİ Parti ve CHP arasında ittifak konusuyla ilgili, "İki parti arasında buna ittifak demeyelim, ittifak yanlış olur. İlleri ki günlerde açıklanacak, hangi şehirler olduğu. Yerel seçimlerde iş birliği genelde sandıkta seçmen tarafından yapılır, biz o kadar doğru ve temiz adaylarla ortaya çıkacağız ki” dedi.

Malatya seçimini yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Malatya’da yine yüzde 69.26 oranıyla rekor bir oy çıktı. 16 Nisan anayasa referandum oylamasında olduğu gibi bir kez daha Malatyalı seçmen Erdoğan’ı bağrına bastı. Fakat Malatyalı seçmen 1 Kasım seçimlerinde 67,8 oranında destek verdiği AK Parti’den yüzde 14,5 oranında desteğini çekerek diğer partilere yönelmesi dikkat çekti.

180 bin sandık kurulacak

24 Haziran'da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek üzere yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960 seçmen sandık başına gidecek.

Listeye takılmayın

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’da aday listesindeki bazı isimlere takılarak tepki gösteren seçmenlere çağrıda bulunarak, “Ali, Veli için değil, bu ülke için oyunuzu kullanın. Geleceğimiz için oyunuzu kullanın. Cumhurbaşkanımızı Meclis'te azınlığa, muhalefete düşürmeyin” dedi.

'Vakit Malatya Vakti'

AK Parti, 'vakit Malatya vakti' ana konseptiyle bugünden itibaren meydanlara çıkıyor. Malatyalı seçmenlere 16 yılda 16 milyarlık yapılan yatırım ile ikinci üniversite, millet bahçesi, hızlı tren, yeni havalimanı terminal binası dahil bir çok yeni projeyi ve 24 Haziran seçimlerinin önemini adaylar anlatacak.

Seçmen sayısı açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmenin oy kullanabileceğini bildirdi.

Seçmen listeleri askıya çıktı

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği erken genel seçiminde oy kullanacak seçmenlerin yer aldığı listeler mahalle muhtarlıklarında askıya çıkartıldı. Seçmen listesinde ismi olmayan vatandaşlara uyarıda bulunan Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, listelerin bugün itibariyle askıya çıkartıldığını ve 12 Mayıs’a kadar asılı olacağını söyledi.