Otizm Haberleri

Otizm Haberleri

Erken eğitim önemli

Uzmanlara göre otizmli çocuk sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken, otizmde erken tanı ve erken eğitim oldukça önem kazanıyor. Pandemi döneminde eğitim alamayan çocukların eğitimlerinden geri kalmaları ise eğitime olan ihtiyacı biraz daha arttırdı.

Otizmli çocuk sayısı artıyor

Otizmli çocuk sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Davranış Analisti Prof. Dr. Binyamin Birkan, ‘Bundan 10-15 yıl önce 3-5 bin çocukta bir görüyorduk ama bugün yaklaşık olarak 54 çocuktan birinde görüyoruz. Çok hızlı yaygınlaşıyor ama buna neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Zaten bilseydik önlem alabilirdik. Önlem alamadığımız için otizmli çocuklar doğmaya devam ediyor. Bugün otizmin tedavisinde bildiğimiz en etkili yöntem eğitim’ dedi.

Özel çocuklara kum terapisi

Malatya'da, Türkiye'de bir ilk olarak özel gereksinimli çocuklara kum terapisi uygulanmaya başladı. Proje özellikle otizmli çocukların eğitim aldığı rehabilitasyon merkezi bahçelerinde uygulanarak projenin çocuklar üzerindeki sosyal etkilerinin araştırılması amaçlandı.

Jandarma ağırladı

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde otizmli genç ve ailesi, İlçe Jandarma Komutanlığında ağırlandı.

Özel çocuklara hediye

AK Partili kadınlar, Malatya'nın Darende ilçesinde otizmli özel çocukları unutmayarak hediyeler verdi.

Jandarmadan hediye

Malatya İl Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle özel çocuklar ziyaret edilerek hediyeler verildi.

Mavi balonlarla farkındalık

Malatya7nın Battalgazi Belediyesi tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü kapsamında Otizme Mavi Işık Yak etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, otizme dikkat çekmek amacıyla otizmli çocuklarla birlikte doğaya mavi balon uçurdu.

Engelli ailenin misafiri oldu

Otizm hastası Hiranur ve Miraç Aydın kardeşlerin 'salıncak' hayalini gerçekleştiren Malatya'nın Battalgazi İlçesi Belediye Başkanı Osman Güder, Aydın ailesinin çay davetini geri çevirmeyerek evlerine misafir oldu.

‘Sevinçleri dünyaya değer’

Malatya'da yaşayan otizmli Hiranur ve Miraç Aydın kardeşlerin 'salıncak' hayali, belediye tarafından gerçekleştirildi. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 'Çocukların sevinci dünyalara değer. Çocuğunun mutluluğunu gören ailenin mutluluğu da insanların sevincine sevinç katıyor' dedi.

Özel çocuklara deprem eğitimi

Malatya Yeşilyurt Belediyesi,'3 Aralık Dünya Engelliler Günü' nedeniyle Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi ve Bilim Atölyesinde, 'Farkında Ol' sloganıyla 'Otizmli Çocuklara Deprem Eğitimi' programı düzenledi.

Otizmli çocukların paraşüt keyfi

Malatya Sportif Havacılık Kulübü'nün desteği ile kentteki otizmli çocuklar ilk kez paraşütle uçtu. Profesyonel pilotlar ile uçan çocukların mutlulukları gözlerinden okundu.

Otizm Vakfı'ndan ücretsiz seminer

Tohum Otizm Vakfı İşbirliği ile Malatya'da ailelere ve öğretmenlere otizm konusunda eğitim verilecek.

Suya düşen otizmli çocuk hayatını kaybetti

Malatya'da evlerinin yakınlarındaki çaya düşen 10 yaşındaki otizmli çocuk boğularak hayatını kaybetti.

Otizm parkı istiyorlar

Malatya Otizm Derneği Başkanı Alaettin Baydaş, Özalper Mahallesine Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan otizmli çocukların yararlanacağı ‘Otizm Parkının’ biran önce yapılması gerektiğini söyledi.

Fotoğraf sergisi

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle İbni Sina Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından ‘Biz Farklıyız, Siz Farkında mısınız?’ temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Otizm etkinliği

Malatya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Bizi de önemseyin

Malatya Otizm Derneği sekreteri Ahmet Kök, seçim öncesi belediye başkan adaylarından otizm ile ilgili bir projeleri olup olmadıklarını sorarak, bu özel çocuklara ve ailelerine yönelik ne tür bir çalışma içerisinde olacaklarını merak ettiklerini söyledi.

Bakımevi istiyoruz

Malatya Otizm Derneği Sekreteri Ahmet Kök, otizmli çocuk velileri olarak çocuklarına özel ilgi beklediklerini ifade ederek, “Çocuklarımıza günübirlik bakımevi istiyoruz” dedi.

Otizm parkı yapılacak mı?

Malatya Otizm Derneği Başkanı Alaettin Baydaş, Malatya Özalper Mahallesine Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan down sendromu çocukların yararlanacağı parkın akıbetini sordu.

Fırsat verirseniz her çocuk başarır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Gönül elçileri projesi" kapsamında Malatya Valiliğinin başlattığı "Fırsat verirseniz her çocuk başarır" çalışmasıyla 327 otizm, mental yetersiz, down sendromlu ve bedensel engelli çocuğa spor yoluyla eğitim verildi.

Anlamlı etkinlik

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Otizm Derneği işbirliği ile 15 Temmuz Millet Meydanı'nda "Otizmin farkında mısın" etkinliği düzenlendi.

Taksiciden örnek davranış

Malatya'da bir taksici, otizmli hasta çocuğu ateşlendiği için acilen evden çıkan ve üzerine para alamayan kadını ücretsiz olarak hastaneye götürüp, çocuğun hastane giriş ücretini karşıladı.

Vali tebrik etti

‘Fırsat Verirseniz Her Çocuk Başarır’ ve ‘Gönül Elçileri’ Projeleri kapsamında eğitim gören otizm, mental ve down sendromlu çocuklar Vali Ali Kaban’ı ziyaret ettiler.

Teşekkür ziyareti

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Özalper Parkı Otizm ve Down Sendromlu sporcular için yeniden düzenleyecek.

Otizmli çocuklar at bindi

Malatya'da otizmli çocuklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde at bindi.

Vali Kaban etkinliğe katıldı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Dünya Otizm farkındalık günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

Ayrıcalıklı hizmet

Malatya Otizm Derneğini ziyaret eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, belediye olarak engelli çocuklara ve vatandaşlara ayrıcalıklı hizmet sunduklarını söyledi.

Otizm yürüyüşü

Malatya'da Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Otizm eksiklik değil farklılıktır

Dünya Otizm Farkındalık günü kapsamında bir açıklama yapan Ülkü Ocakları Malatya İl Başkanı Emrah Yılan, “Otizm eksiklik değil farklılıktır” dedi.