Mutfak Haberleri

Mutfak Haberleri

Malatya baharatları Gurmepedia’da

Ülkenin önemli gastronomi yazarı Süleyman Dilsiz ’in “Gurmepedia Mutfağa Dair Her Şeyin Alternatif Rehberi” isimli eserinde Malatya’nın iki yerel ürünü de yer aldı.

Büyükşehir'e 5 mobil mutfak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ‘Mobil Mutfak Tırı ve Akreditasyon Sertifikaları Teslim Töreni’ne’ katıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından alınan 5 adet mobil mutfak tırının AFAD’a teslimi ile ilgili bir tören düzenlendi.

Kamera alınacak

Battalgazi Belediye Başkanlığı, mobilya iç tefrişatı, mutfak ekipmanları ve kamera satın alacağını bildirdi.

UNESCO’ya müracaat ettik

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kente özgü yemeklerin tanıtılacağı ve aşçıların yetiştirileceği Malatya Mutfak Akademisinde incelemelerde bulundu.

Yeşilyurt'un payı büyük

1.Uluslararası Turizm, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kongresinin açılışında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt'un kendine has bir yemek kültürünün olduğunu belirterek, Malatya ölçeğinde gastronomi alanında Yeşilyurt'un payı büyüktür dedi.

Mutfak malzemesi alınacak

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimliği mutfak için sarf malzemesi alacağını duyurdu.

Evde ekonomik yangın var

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir, milyonlarca insanın sokakta, pazarda, mutfakta karşılaştığı hayat pahalılığı ile TÜİK enflasyon verileri arasında uçurum olduğunu gördüğünü belirterek, "TÜİK verilerine artık itibar eden kalmamıştır. Maaşlarımız TÜİK Enflasyonunu temel alan mutabakatlarla eritilmektedir. Vatandaşın evinde ekonomik yangın var" dedi.

Malatya'ya mutfak okulu

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleştirildi. "Malatya Mutfak Okulunun" kurulması amacıyla mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait üzerinde Dede Korkut Restoran'ı bulunan, taşınmazın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına, üç yıllığına bedelsiz olarak verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Dairesinin teklifi kabul edildi.

Mutfakta yangın var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) madde sepetinde yer alan temel gıda ürünlerinin ortalama fiyatlarını, güncel market fiyatlarıyla karşılaştırdı.

Polis ekipleri yaşlıların ihtiyaçlarını karşılıyor

Korona virüs salgını nedeniyle evlerinden çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşların yardımına polis ekipleri yetişiyor. Malatya'nın Darende ilçesinde de polis evden çıkamayan Asiye Teyze'nin faturalarını ödedi, mutfak alışverişini yaptı.

Kamu-Sen bordro yaktı

Kamu-Sen Malatya İl Temsilciliği, memur maaşına yapılan yüzde 4'lük zammı protesto etmek amacıyla toplanarak maaş bordrolarını yaktı. Kamu-Sen Malatya İl Temsilcisi Çetin Türkyılmaz, “TUlK'in resmi rakamlarına göre yıl gıda fiyatlarına ,9, mutfak tüpü ,6, doğalgaz ", elektrik ,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etme demektir" dedi.

Çocuklardan mutfak atölyesine ilgi

Malatya'da düzenlenen mutfak atölyesi etkinliğine çocuklar ilgi gösterdi.

Malatya'ya 'Mutfak Müzesi'

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan kente bir mutfak müzesi kazandırmak için kolları sıvadı. Malatya Valiliği ile beraber yürütülecek proje kapsamında kurulacak müze ile kentin yemek kültürü ve ürün çeşitliliği geniş kitlelere tanıtılacak.

Cumali Şef'le Mutfak Atölyesi

Malatya Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde minikler, Cumali Şefle Mutfak Atölyesinde hünerlerini sergiledi.

Malatya’da çekim yapılacak

Dünya ve Türkiye’nin seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı programı, şehrimizin mutfak kültürünü ve yemeklerini tanıtmak için 19-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında Malatya’da çekim yapacak.

Malatya'dan 7 ülkeye ihracat

Malatya'da devlet desteğiyle kurulan akıllı mutfak üretimi yapılan fabrikadan 7 ülkeye ihracat yapılıyor.

İtfaiye söndürdü

Malatya'da bir evin mutfak kısmında çıkan yangını itfaiye söndürdü.

Malatya davet edildi

Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin, Türkiye'nin ünlü şeflerinden Cüneyt Asan ve Deniz Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban'ı ziyaret etti.

Hedefi altın madalya

Bulaşıkçılık ve garsonluk yaparak başladığı mesleğinde azmi ve yeteneğiyle şef aşçılığa yükselen ve uluslararası yarışmalarda iki gümüş ve bir bronz madalya kazanan Kenan Culum, yaklaşık 20 ülkeden aşçıların katılacağı 3. Uluslararası Gastromak Mutfak Yarışması'nda altın madalya için ter dökecek.

Malatya mutfağı zengin

Malatya Valisi Ali Kaban, Türkiye'deki işletmelerin hizmet standardını yükseltmek, mutfak meraklıları için en doğru adresleri vermek amacıyla kurulan YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi müfettişleri tarafından başarılı bulunan restoranlara verilen ödül törenine katıldı.

Malatya kültürel zenginliğiyle öne çıkıyor

Malatya Valisi Ali Kaban, "Malatya'ya geleli bir yıl oldu. Malatya tarihi zenginlikleri ve mutfak kültürüyle bölgesinde çok önemli bir ilimiz. Bir çırpıda sayılamayacak kadar yemek çeşitleriyle Malatya, gastronomi turizminin destinasyonları arasına girmeyi çoktan hak eden bir merkez olabilir" dedi.

Elektrikli aletlere dikkat

Malatya'da bir evin mutfak kısmında çıkan yangın büyümeden kısa sürede kontrol altına alındı. Yangına, prizde bırakıldığı elektrikli ev aletlerinin neden olduğu iddia edildi.

Kayısıya alan bazlı destek

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki düzenlenen mitinge katıldı. İnce, “Malatya İsmet İnönü demektir, Turgut Özal demektir, kayısı demektir. Ama kayısı sadece bir meyve değildir. Kayısı gelinlik kızın çeyizidir. Öğrencinin harçlığıdır, anaların geçim kaynağıdır, mutfaktaki yemektir bunun bilincindeyim. Alan bazlı desteklemeye mutlaka kayısıyı alacağız ” dedi