Mevsimlik Işçi Haberleri

Mevsimlik Işçi Haberleri

Mevsimlik işçilere bayram ziyareti

Malatya'nın Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Dünya Kayısı Başkenti Malatya'ya kayısı hasadı için bölge illerden çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçilerini ziyaret ederek, yaklaşan Kurban Bayramını kutladı.

‘İnsanca bir yaşam istiyoruz’

Geçimlerini sağlamak için Batı illerine giden mevsimlik işçiler; su, elektrik, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçlardan mahrum olduklarını belirterek, insanca yaşayabilmek için yetkililere çağrıda bulundu.

Mevsimlik işçilerle ilgili yeni kararlar

Malatya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kentte tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla mevsimlik tarım işçilerinin konaklayacakları tesis, konteyner ve çadırlarla ilgili kararlar aldı.

Zorlu koşullarda çalışıyorlar

Dünyadaki kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'ya, geçimlerini sağlamak için gelen mevsimlik işçiler, sıcak havada zorlu koşullarda çalışıyorlar.

Kayısı işçilerinin zorlu mesaisi

Dünya kayısı başkenti Malatya'da kayısı hasadıyla birlikte mevsimlik işçilerin de zorlu mesaisi başladı. Kayısıda çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri, günde 10 saat ekmek parası için ter döküyor.

Ağbaba meclise taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının tespiti ve çözümü için meclis araştırma önergesi verdi. Türkiye’de mevsimlik iş için göç edenlerin aileleri ile birlikte yaklaşık 500 bin kişi olduğunu kaydeden Ağbaba, her iki mevsimlik işçiden birinin doğduğu andan itibaren mevsimlik tarım için seyahat ettiğini belirtti.

Zor şartlarda çalışıyorlar

Malatya Usta Öğreticiler Derneği Başkanı Halise Can, usta öğreticilerin zor şartlar altında çalıştıklarını vurgulayarak, “Tüm Türkiye'de olduğu gibi Malatya'da da farklı branşlarda görev alan ve yıllarca mevsimlik işçi gibi yarışan sosyal güvenceleri olmayan tazminat hakkı bulunmayan ve sigortaları eksik yatan usta öğreticiler destek bekliyor” dedi.

Suriyeli işçi gözaltına alındı

Malatya’da mevsimlik işçi olarak Suriye uyruklu şahıs, sosyal medya hesabından terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Mevsimlik işçi kuyruğu

Malatya’da Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında geçici işçi alınacağının duyurulmasının ardından vatandaşlar İş-Kur önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İŞKUR hayatını değiştirdi

Malatya'da uzun yıllar tarım sektöründe mevsimlik işçi olarak çalışan 45 yaşındaki 4 çocuk annesi Medine Onat, katıldığı İŞKUR'un meslek edindirme kursu sayesinde iş sahibi olup 4 çocuğunu okutmanın gururunu yaşıyor.