Mesleki Eğitim Merkezi Haberleri

Mesleki Eğitim Merkezi Haberleri

TSO'dan dev proje

Malatya TSO'nun 13 Milyon TL'lik İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi projesi, meslek sahibi olmak isteyen gençlere umut ışığı olacak. Nitelikli istihdamın önünün İŞGEM'le açılacağını belirten Başkan Sadıkoğlu, 'Gençlerimiz 3-6 aylık uygulamalı eğitimlerle hem meslek hem iş sahibi olacak' dedi.

Diplomalarını aldılar

Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi’nde fark derslerini tamamlayıp Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması almaya hak kazanan çırak, kalfa ve ustalara Mesleki Lise Diplomaları için tören düzenlendi. Malatya’da ilk defa çırak, kalfa ve usta belgeleri ile fark derslerini tamamlayan 138 kişi mesleki lise diploma sahibi oldu.

'Yeni bir okul yapmalıyız'

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Altay Kışlası alanında yapılacak olan yeni sanayi sitesi içinde mutlaka yeni bir mesleki eğitim merkezinin de planlanacağını ve Malatya’ya modern, her türlü alt yapısı ile donanımlı bir okul kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Kadın mesleki eğitim merkezi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın girişimlerinin ardından ilgili kurumlardan Yeşilyurt Belediyesine devri gerçekleşen Kiltepe Mahallesi Sunguroğlu Sokak'ta bulunan 5 katlı bina, Fırat Kalkınma Ajansının (SOGEP) kapsamında verdiği desteğin ardından Yeşilyurt Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tadilat ve bakım çalışmalarından sonra Kiltepe Kadın Mesleki Eğitim Merkezine dönüştürülüyor.

Kiltepe'ye Mesleki Eğitim Merkezi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, beraberinde Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Özcan, Fen İşleri Müdürü Hasan Özaltun ve Park ve Bahçeler Müdürü Vedat Kaya ile birlikte inşaatı devam eden Kiltepe Kadın Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki çalışmaları inceledi.

Okulların ihtiyacını karşılıyorlar

Turgut Özal Özel Eğitim Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi'nde okuyan engelli öğrenciler, yaptıkları sıra ve masalarla kent genelindeki okulların ihtiyacını karşılıyor.

Sözleşme imzalandı

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) arasında Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında; 'Kiltepe Kadın Mesleki Eğitim Merkezi ve Yaşam Alanı Projesi' için sözleşme imzalandı.

Çıraklara hijyen kiti dağıtıldı

'TESK-UNİCEF Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı' kapsamında Malatya'daki mesleki eğitim merkezlerine devam eden çıraklara, hijyen kiti dağıtımı gerçekleştirildi.

Belgesi olanlar diploma alabilecek

Malatya Berberler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın meslek eğitim merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan en az ortaokul mezunu berberlerin, telafi derslerle 'meslek lisesi diploması' sahibi olabileceğini söyledi.

Diplomaları olsun

Diplomasız kalfa ve çırak çalıştıran berber ve kuaför esnafına seslenen Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, “İş yeri sahipleri, kalfa ve çırakları Mesleki Eğitim Merkezine yönlendirsin bu camiada herkesin diploması olsun istiyoruz” dedi.

İstişare toplantısı

Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü esnaf kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Belge alacaklar

Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde 2 Şubat tarihinde başlayan Mesleki yeterlilik sınavları başladı. 28 Şubat tarihinde sona erecek sınavlarda başarılı olanlar ustalık ve kalfalık belgesi alacak.

Kan bağışına destek

Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi tarafından, kan bağışı kampanyası programı düzenlendi.

Son gün 21 Aralık

Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi tarafından mesleki eğitim programları kapsamında ustalık-kalfalık denklik başvuruları 21 Aralık 2018 tarihinde sona ereceği açıklandı.

Mesleki eğitime büyük ilgi

Malatya Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Remzi Sevim, “Şuanda çırak öğrenci sayımız 275 civarında. 171 civarında da ustalık eğitimine gelen öğrencilerimiz var. Hâlihazırda Usta öğreticilik içinde kayıt yapan öğrencilerin kursları devam etmektedir” dedi.