Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Haberleri

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Haberleri

Barajlarda kapalı kart sistemi

Türkiye’de bu yıl pilot uygulamayla 6 barajda uygulanan kapalı kart sistemiyle, suda yüzde 60 tasarruf sağlanırken, bu uygulamanın tüm barajlarda uygulanması çağrısı yapan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, suyun israf edilmemesi için muhakkak pilot seçilen barajların dışındaki diğer barajların da kapalı kart sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

‘Değerinde satamıyoruz’

Malatya’da çerezlik ayçiçeği üreticileri, işleyecek fabrikaların olmadığı için ürünlerini değerinde satamadıklarından dert yanarak, ayçiçeğinde gümrük vergisinin kaldırıldığı takdirde ekim yapamayacak hale geleceklerini belirttiler.

‘Acil Eylem Planı’ çağrısı

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, Hükümetin don ve kuraklıktan dolayı zarar gören üreticilere dekar başına 100 TL verileceğini ve borçların erteleneceğini açıkladığını anımsattı. Kılınç, 'Malatya üreticisi olarak kayısı üretimi yapan çiftçilerimize alan bazlı destek verilmesini ve borçlarının bir yıl faizsiz ertelenmesini talep ediyoruz’ dedi.

6 ay yeterli değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilerin kredilerinin 6 ay ertelendiğini açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, ertelemeyi yetersiz bulduklarını belirterek, "Çiftçinin borcu çok. Çiftçi, borcunu ödeyebilmesi için bir yıl erteleme yapılıp, ardından beş yıla bölünmesi gerekiyor" dedi.

Tarım sektörü göz ardı edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketini değerlendiren Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketinde diğer sektörlerin ihtiyaçlarının acil görüldüğü ancak ülkemizin gıda güvencesini sağlayan tarım sektörünün göz ardı edildiğini söyledi.

Tarım iyi yönetilmiyor

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, Türkiye'de tarımın iyi yönetilmediğini belirterek, “Evet, devlet bize çok destek veriyor, biz bunu kabul ediyoruz, fakat uygulamalarda hata var. Eğer devlet yüzde 50 makine ekipman desteği verirken, makine ekipman sanayisi yüzde 50 zam yapıyorsa, bu destekleme üreticimizin eline geçmiyor demektir" dedi.

Üreticimiz devletinin yanında

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, “Ülkemiz ekonomi konusunda son bir yıldır sıkıntılar yaşamaktadır. Ekonomik savaşı çiftçiler veriyor. Buna rağmen gübre fiyatları 3 liraya Doların dalgalanmasıyla ne kadar yükselmiş olsa da, biz üreticimize tüm Türkiye kamuoyu olarak müteşekkiriz” dedi.