Malatya Cevre Platformu Haberleri

Malatya Cevre Platformu Haberleri

Doğama Dokunma

Malatya Çevre Platformu üyeleri, Malatya'nın birçok ilçe ve mahallelerinde kurulan maden ve taş ocaklarına ‘Havama, Suyuma, Doğama Dokunma’ temasıyla tepki gösterdi. Platform, tarafından yapılan açıklamada, madencilik faaliyetlerinin, halkın ihtiyaç ve çıkarları gözetilerek yürütülmesi gerektiği belirtilerek, doğal yaşamı tehdit eden bir madencilik anlayışının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Ucube projeye karşıyız

Malatya Çevre Platformu üyeleri, Pütürge ilçesi Büyükçay Deresi’nin üzerinde yapılacak projeye tepki gösterdiler. Platform üyeleri adına açıklama yapan Malatya Çevre Platformu Pütürge Temsilcisi Ramazan Derin, ‘Bizler Pütürge ilçesinin can damarı olan Şiro Çayı’nın Islah Projesi denilen ve hakkında hiçbir açıklama yapmayıp 2 bin 417 ıslak imzaya rağmen, halka rağmen, yargı kararına rağmen hâlen bu ucube projede ısrar eden anlayışa karşıyız’ dedi.

Maden ve taş ocaklarına tepki 

Malatya Çevre Platformu üyeleri, Malatya'nın birçok ilçe ve mahallelerinde kurulan maden ve taş ocaklarına tepki gösterdi.  Platform, tarafından yapılan açıklamada, madencilik faaliyetlerinin, halkın ihtiyaç ve çıkarları gözetilerek yürütülmesi gerektiği belirtilerek, doğal yaşamı tehdit eden, çevreye onarılması mümkün olmayan zararlar veren bir madencilik anlayışının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

‘Güzelliklerimiz yok olacak’

Malatya Çevre Platformu üyeleri, Hekimhan ilçesi Hasan Çelebi Mahallesinde 'Siyanürle altın arama amacıyla' yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösterdiler. Malatya Çevre Platformu Hekimhan Temsilcisi Tahsin Temelli, Hekimhan'ın zenginliklerine göz dikildiğini savunarak, 'Hekimhan'ın kayısı, ceviz, dut, elma, armut, alıç gibi önemli geçim kaynaklarını, hayvancılığı, yeraltı ve yerüstü sularını, nesli tükenmek üzere olan doğal hayvanların bulunduğu Yama Dağları gibi tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimizi de yok edecekler' dedi.