Küçükbaş Haberleri

Küçükbaş Haberleri

Eve dönüş yolculuğu başladı

Malatya'da ilkbaharda küçükbaş hayvanları ile yaylalara çıkan hayvan yetiştiricilerinin zorlu dönüş yolculuğu başladı. Yetiştiriciler, kurak geçen yaz mevsiminden dolayı hayvanların yeteri kadar besin tüketememesinden dert yanıyor.

32 sıvat dağıtıldı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde küçükbaş hayvan üreticilerine galvanizli çelik sıvat dağıtımı gerçekleştirildi.

Akın, canlı hayvan pazarını ziyaret etti

Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, geçtiğimiz yıla göre bu yıl küçükbaş hayvanlarda yüzde 20' lik bir fiyat artışı olduğunu söyledi.

Rüzgâr çadırı yırttı

Hekimhan ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar, küçükbaş hayvanların barındığı çadırı yırttı.

Küpe dağıtıldı

Malatya'da hayvancılığın geliştirilmesi için başlatılan 'Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı ülkesel projesi' ile hayvan yetiştiricileri eğitiliyor.

Hayvan, hırsızları yakalandı

Malatya'da 18 küçükbaş hayvan çalanlardan 3 şüpheli, jandarmanın kurduğu özel ekip sayesinde yakalandı.

Küçükbaş için Soykütüğü Projesi

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından, küçük baş hayvanlar için Soykütüğü Projesi ile anaç hayvanlara küpelerinin takılması, destekleme, teşviklerle ilgili bilgilendirme programı ile koç kontrolleri yapıldı.

Sıvat dağıtımına başlandı

Malatya'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla beton sıvat dağıtımına başlandı.

Küçükbaşa rağbet az oldu

Yeni tip korona virüs (Covid-19) gölgesinde geçen Kurban Bayramı'nda 3'üncü günde de Malatya Canlı Hayvan Pazarında az da olsa hareketlilik vardı. Kurbanlık satıcıları bu yıl korona virüs nedeniyle küçükbaş hayvanlarda fazla satış yapamadıklarını dile getirdiler.

Hayvan pazarında şaşırtan sakinlik

Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, geçtiğimiz yıla göre küçükbaş hayvanlarda yüzde 10 ve 15'lik bir artışı olduğunu söyledi.

Kurban kesim kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenleyecek.

Fırtınada telef oldular

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova Mahallesinde bayramın birinci günü öğleden sonra etkili olan şiddetli yağış ve fırtınada 19 küçükbaş hayvan telef oldu. Yaklaşık 15 küçükbaş hayvan ise, hayvan kayboldu.

Yangında hayvanlar telef oldu

Malatya'nın Arguvan ilçesinde bir ahırda çıkan yangında, 9 küçükbaş hayvan telef oldu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyini ağırladı

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 6.8'lik Elazığ depreminin ardından büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ücretsiz hayvan sağlığı hizmeti sunan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 2.Başkanı Muhlis Atay ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı.

Depremzedelere anlamlı destek

Gaziantepli çobanların desteği ile toplanan 53 küçükbaş hayvan, Malatya'da depremde hayvanları telef olan 2 depremzede yetiştiriciye teslim edildi.

Üreticiye destek olacağız

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ve Soy Kütüğü' değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya’mız ve ülkemizin geleceği için hayvancılığın önemli bir sektör olduğunu belirterek, bakanlık olarak sürekli yetiştiricilere destek olacaklarını söyledi.

Hayvancılığı artıracağız

Malatya'nın Darende ilçesinde, "Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi" kapsamında bir üreticiye 270 damızlık küçükbaş hayvan teslim edildi. Üretici, “Proje sayesinde hem buradaki hayvancılığı artıracağız hem de yaylalarımızı değerlendireceğiz” dedi.

Kurban kesim kursu düzenlendi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenledi.

Küçükbaşta fiyat artışı yok

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, küçükbaş kurbanlıklarda fiyat artışı olmadığını, canlı kilogram fiyatının 20 ile 23 lira arasında değiştiğini belirterek, "Fiyat artmadığı için bu yıl da küçükbaş hayvan satışları hareketli olacak" dedi.

Küçükbaşta fiyat artışı yok

Küçükbaş kurbanlık fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı İhsan Akın, fiyatların geçen yıllarla aynı durumda olduğunu belirterek, “Koyun canlı ağırlıklı olarak 16 ile 17 lira civarında görülüyor. Kuzu, oğlak, yaşını doldurmuş hayvanlarda ise canlı ağırlıklı olarak fiyatları 20 ila 22 lira arasında değişiyor” dedi.

Malatya'da kurban kesim kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenleyecek. 29-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek kursa katılanlara MEB onaylı kurban kesim sertifikası verilecek.

Hayvan sayısında düşüş yok

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İI Koordinatörü Murat Tunç, son 15 yılda Türkiye'de, büyükbaş hayvan sayısında yüzde 62, küçükbaş hayvan sayısının ise, yüzde 42 arttığını belirterek, “Bu bizim için yeterli mi, değil mi? Onu sorgulamamız lazım” dedi.

Hayvan sayısı artacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısının 100 milyona çıkarılması projesi kapsamında Antalya’da küçükbaş hayvancılık şurası ve istişare toplantısına katıldıklarını söyledi.

4,6 milyon TL ödendi

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı İhsan Akın, 2018 yılı hayvan destekleri kapsamında ilimizdeki bin 100 küçükbaş hayvan yetiştiricisine 4 milyon 600 bin TL ödeme yapıldığını söyledi.

Teşvik ve destekler anlatıldı

Malatya'nın Arguvan ilçesinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kelle fiyatları uçtu

İlimizde takım olarak 10 TL civarında satılan küçükbaş hayvan kellesi, artık 35 TL’den satılıyor.

Yetiştiriciler ile istişare

Yazıhan ve Arapgir ilçelerinde yürütülen ‘Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı’ projesi kapsamında düzenlenen toplantı ile yetiştiriciler ile istişare edildi.

İstişare toplantısı

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili sorun, sıkıntı ve yeni teşviklerle ilgili istişare toplantısı düzenlendi.

Küçükbaş hayvancılıkta sağlık ele alındı

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü ile Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda Küçükbaş Hayvan sağlığı ve yemlerin kullanımı ile yemlemenin önemi ele alındı.

Hayvancılık masaya yatırıldı

Kuluncak ilçesinde küçükbaş hayvancılığın sorun ve sıkıntıları masaya yatırıldı.