Koyun Keçi Haberleri

Koyun Keçi Haberleri

Koyun kırkma kursu açıldı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 'Şaftlı koyun kırkma' kursu açıldı.

250 sıvat dağıtılacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 250 çobana galvanizli çelik sıvat dağıtacak.

Sulak ihtiyaçları giderilecek

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, önümüzdeki süreçte dağıtılacak olan sıvatlarla hayvan yetiştiricilerinin hayvan sulağı sorununun çözüleceğini söyledi.

8'inci kurs açıldı

Milli Eğitim Müdürlüğü, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Sürü Yönetim ve Eğitimi Kursu'nun 8'incisi düzenlenen tören ile başladı.

Daha fazla üretmeliyiz

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP) ve Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, gazetemizi ziyaret etti. Akın, Net Haber Gazetesi ailesine, yetiştiricilerin ve çiftçilerin sesi olduğu için teşekkür etti.

Muhtarlardan plaket

Battalgazi ilçesinden bir grup muhtarlar, Malatya Tarım Platformu ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın'ı ziyaret etti. Akın'a, tarıma ve hayvancılığa yaptığı çalışmalarından dolayı tebrik ederek plaket verildi.

Küpe dağıtıldı

Malatya'da Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hayata geçirilen 'Soy kütüğü' projesi ile kentteki sürü kalitesinin arttırılması planlanıyor. Proje kapsamında 2021 yılındaki yeni doğan yavrulara da kayıtlarının yapılması adına küpeleri yetiştiricilere dağıtıldı.

Üretim için buluştular

Malatya'da bir grup kadın girişimci, Tarım Platformu ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın'ın desteği ile üretim yapabilmek amacıyla çalışmalara start verdi.

Kuzu doğumları başladı

Baharın da müjdeleyicisi olarak bilinen kuzu doğumları Malatya'da başladı. Günde iki defa anneleri ile buluşturulan kuzuların buluşma anları renkli görüntülere sahne oluyor. Yaklaşık 2 buçuk ay sürecek olan doğum sürecinde, gözlerini dünyaya açan kuzuların bakımları da oldukça zahmetli.

Yetiştiricilere maske dağıtıldı

Canlı Hayvan Pazarın ziyaret eden Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın pandemi sürecinde hayvan yetiştiricileri ile bir araya gelerek maske dağıttı.

Küçükbaş için Soykütüğü Projesi

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından, küçük baş hayvanlar için Soykütüğü Projesi ile anaç hayvanlara küpelerinin takılması, destekleme, teşviklerle ilgili bilgilendirme programı ile koç kontrolleri yapıldı.

Kurtlar sürüye daldı

Malatya Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova Mahallesi Kalecik Mezrasında koyun keçi sürüsü, kurtların saldırısına uğradı, 16 hayvan telef, 6 hayvan ise, kayboldu.

Üreticilerin sorunlarını dinledi

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Sivas'ın Mursal, Divriği Çiçayır Köylerindeki bazı yetiştiricileri ziyaret ederek, onların sorunlarını dinledi.

Malatya'da hayvancılık destek ödemeleri

Malatya'da koyun keçi gibi hayvancılık destek ödemeleri hakkında bilgi aktarıldı.

Malatya'da kırsal kalkınma eğitimi

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından, hayvanlarda hastalık önleme, koruyucu hekimlik ve kırsal kalkınma ile ilgili Arguvan Belediyesi ve birlik binası salonunda eğitim toplantısı yapıldı.

Sertifikaları verildi

Malatya'da sürü yönetimi kursunu başarı ile tamamlayan 20 çoban sertifikalarını aldı.

Üreticiye destek olacağız

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ve Soy Kütüğü' değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya’mız ve ülkemizin geleceği için hayvancılığın önemli bir sektör olduğunu belirterek, bakanlık olarak sürekli yetiştiricilere destek olacaklarını söyledi.

Hayvan varlığı arttırılacak

Malatya Tarım Platformu ve Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ihsan Akın, 2020 yılında hayvan varlığının daha da arttırmak için çaba göstereceklerini söyledi.

6'ıncı sürü yönetimi elemanı kursu

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Battalgazi Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle sürü yönetimi elemanı kursunun altıncısı açıldı. Kursun açılışında konuşan Birlik Başkanı İhsan Akın, 104 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan 20 kursiyere sertifika verileceğini söyledi.

Üreticinin yanındayız

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Birliği tarafından 'hayvan ıslağı' istişare toplantısı düzenlendi.Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Zeki Sadak, bakanlık olarak sürekli yetiştiricilerin yanında oldukları söyledi.

Yaylacılara kar uyarısı

Yaylalarda bulunan hayvan yetiştiricilerine kar bastırmadan evlerine dönmesi için çağrıda bulunan Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, “Yaylalarımız ve meralarımızda yaşayan vatandaşlarımızın hava sıcaklıklarının düşmesinden dolayı tedbirli olmalarını ve bu anlamda bir an önce kışın yaşadıkları yerlere dönmelerini istiyoruz" dedi

Üreticinin el kitabı olacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından, yetiştiricilere yönelik bilgilendirme amaçlı dergi çıkartıldı. Derginin tanıtım toplantısında konuşan Birlik Başkanı İhsan Akın, yaklaşık 12 yıldır yapılan çalışma ve faaliyetlerin yer aldığı dergiden yetiştirici ve üreticilerin faydalanabileceğini söyledi.

Yetiştiricilere fosforlu yelek

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, 5'inci Sürü Yönetimi Elemanı Kursunu başarıyla tamamlayan 20 kişiye sertifikaları verildi. Birlik Başkanı İhsan Akın, yetiştiricilere gece yaşanan kazalara karşı önlem almak için fosforlu yelek hediye etti.

Kurban sayısı yeterli

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Küçükbaşta fiyat artışı yok

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, küçükbaş kurbanlıklarda fiyat artışı olmadığını, canlı kilogram fiyatının 20 ile 23 lira arasında değiştiğini belirterek, "Fiyat artmadığı için bu yıl da küçükbaş hayvan satışları hareketli olacak" dedi.

Küçükbaşta fiyat artışı yok

Küçükbaş kurbanlık fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı İhsan Akın, fiyatların geçen yıllarla aynı durumda olduğunu belirterek, “Koyun canlı ağırlıklı olarak 16 ile 17 lira civarında görülüyor. Kuzu, oğlak, yaşını doldurmuş hayvanlarda ise canlı ağırlıklı olarak fiyatları 20 ila 22 lira arasında değişiyor” dedi.

5’inci çobanlık kursu açıldı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından beşinci çobanlık kursu açıldı. Kurs öncesinde bir değerlendirme yapan Birlik Başkanı İhsan Akın, çobanlık mesleğinin sürdürülebilmesi ve istihdamının artması adına birçok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Tarım teşkilatı iftarda buluştu

Malatya'da tarım sektörü Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından verilen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Hayvan sayısı artacak

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısının 100 milyona çıkarılması projesi kapsamında Antalya’da küçükbaş hayvancılık şurası ve istişare toplantısına katıldıklarını söyledi.

Sürü yönetimi kursu

Malatya İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından çoban adaylarına yönelik ‘Sürü Yönetimi” elamanı kursunun dördüncüsü düzenlendi.