Köylü Haberleri

Köylü Haberleri

Zamlar geri çekilsin

Başta gübre olmak üzere tarımdaki girdi maliyetleri cep yakıyor. Tüm Üretici Köylüler Sendikası Malatya Şube Başkanı Ali Gürel, çiftçilerin artan maliyetler karşısında zorlandığını belirterek, "Üretimin yapılması, tarımın desteklenmesi gerekiyor. Bu da mazot, gübre, ilaç tohum ve benzeri girdilerde ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, fiyatların uygun duruma çekilmesi ile olur" dedi.

Aslan payı hayvancılığa

Tarımsal destekleme bütçesinden gelecek yıl için en fazla pay yüzde 29,5 ile hayvancılığa ayrılırken, bu sektöre toplam 7 milyar 620 milyon lira destek ödemesi yapılması planlanıyor.

Çiftçi perişan

Tüm-Köy-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Gürel, tarım girdilerinin yüksek olduğundan çiftçilerin artık üretim yapamayacak duruma geldiğini belirterek, artan girdilerle çiftçinin önünü göremediğini söyledi. Gürel, "Üretici köylüler, çiftçiler perişan haldedir. Başta mazot, gübre, hayvan yemi, tohum ve tarımsal ilaçların yapılan son zamlarla birlikte tarım ve hayvancılık yapılamaz duruma gelinmiştir" dedi.

Mağduriyet giderilmedi

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, 24 Ocak Sivrice Depreminden etkilenen Pütürge ilçesindeki mağduriyetleri Meclis gündemine taşıdı. Karaduman, mağduriyetlerin giderilmediğini belirterek, "Yıkılmış evlerin yerine yenilerin yapılacağı söylendiği halde yapılmadı, insanlar hayvanlarıyla beraber dışarıda kaldı. Çoğu köyde hasar tespiti yapılan evler için köylülere evlerinizi boşaltın, evlerinizi yıkacağız deniliyor ancak alternatif sunulmadığı için insanlar sokağa atılıyor" dedi.

Ürün artık para ediyor

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, üzüm ve kayısıdan örnek vererek, 'Köylümüzün ürünü artık para ediyor' dedi.

‘Marketten kurbanlık almayın’

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Canlı Hayvan Pazarını ziyaret ederek, burada besici ve kurbanlık satan köylülerle bir araya geldi. Keskin, Malatyalılardan kurbanlıklarını marketlerden almak yerine kendi üreticilerinden görerek ve bakarak almaya davet etti.

Maden ocağı öldürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Doğanşehir İlçesine bağlı Çığlık Mahallesinde yapılması planlanan maden ocağıyla ilgili olarak, Maden ocağında çıkarılacak demir ve feldspatın köy halkı başta olmak üzere, organik tarıma ve yaşam alanlarına büyük zarar getireceğini belirterek, bölge halkının maden ocağına karşı olduğunu, maden ocağının köyü, köylüyü, doğayı öldürdüğünü söyledi.

Toprağın dilini bilen birisiyim

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, toprağın bereketinin birlik, dirlik ve güvenliğin farikası olduğunu söyleyerek 'Toprağın dilini ve dimağını bilen birisiyim, çiftçilerimizin meselelerini, beklentilerini, hedeflerini yakından takip eden bir maziye ve müktesebata sahibim yani ben köylüyüm' dedi.

Peşkeş çekilmek isteniyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Özal Mahallesi sakinlerinin Yeşilyurt Belediyesi önünde yaptığı eyleme destek verdi. Kiraz, “O bölge, bir rant bölgesi olduğu için köylüye arazilerin verilmesinden ziyade fiyatı yüksek tutularak birilerine peşkeş çekilmek isteniyor” dedi.

'Doğal ilaç Alıç'ta hasat başladı

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 'Doğal ilaç' olarak adlandırılan alıçların hasadı sürüyor. Köylüler tarafından toplanan alıçlar, belediye tarafından kurulan tesiste tamamen doğal olarak üretilip vatandaşların alımına sunuluyor.

Amaç göçü engellemek

Orman köylüsünü, kalkındırmak ve köyde tutarak göçü azaltmak için faizsiz ORKÖY kredileri ile orman köylüsüne destek verdiklerini belirten, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Malatya’daki orman köylülerine ORKÖY kredisi kapsamında bu yıl içerisinde bir milyon 550 bin TL destek verdiklerini, 2 milyon ilave destek verileceğini söyledi.

Kimse memnun değil

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Yeni köy garajı öyle bir yere yapılmış ki ne şoför memnun ne esnaf memnun ne de köylü memnun. Kimsenin memnun olmadığı bir yerde bu işi diretmenin, uzatmanın bir anlamı yoktur” dedi.

Çiftçi yine mağdur

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler Malatya’da esnaf kadar çiftçi ve köylüyü de olumsuz etkilediğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "Malatya’nın çiftçisi, köylüsü bu yıl yine mağdur. Malatya'yı virüs ile birlikte don, dolu ve AKP’nin politikaları vurmaya devam ediyor" dedi.

Belediye çalışmayınca..

Malatya'nın Darende ilçesinde yolları köstebek yuvasına dönen köylüler, Darende Belediyesi'nden hizmet alamayınca çareyi kendileri yollarını yapmakla buldu.

Sınır kavgası barışla sona erdi

Malatya ile Adıyaman sınırında bulunan köylüler arasındaki yayla anlaşmazlığı tatlıya bağlandı. İki köyün halkı Malatya'da düzenlenen barış yemeği ile aralarındaki anlaşmazlık bitirildi.

Çevre ve tarım kurultayı

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Malatya sendikası tarafından 'Çevre ve Tarım Kurultayı' düzenlendi. Kurultayda tarım ve üretici köylülüğü sorunları ile çevresel sorunlar tartışıldı.

Köylüler eylem yaptı

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde kurulan taş ocaklarına karşı eylem yapan vatandaşlar, sağlıklarının tehdit altında olduğunu savunarak yetkililerden yardım istedi.

Tohma çayında çamur akıyor

Malatya'nın Kuluncak ilçesinden geçen Tohma çayında, Kangal ilçesinden bırakıldığı iddia edilen atıklar nedeniyle çamur akıyor. Çaydan bostanlarını sulayan çok sayıda köylü ise yetkililerden yardım istiyor.

Mera sıkıntısı sürüyor

Yaylacılar, meraları kiraladıkları halde köylü ile sıkıntı yaşadıklarını ileri sürdüler. Yaylacılar, bu sıkıntının giderilmesi için devletin kendilerine yardımcı olmalarını talep ettiler.

Mantar tezgahlarda

Malatya’da bahar aylarında özellikle köylüler için büyük bir gelir kaynağı olan ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören domalan mantarı tezgahlardaki yerini aldı.

Köylülerden tepki

Malatya’nın Kuluncak ilçesinde kurulan Hidroelektrik Santrali’ne (HES) tepki gösteren vatandaşlar, eylem yaparak seslerini duyurmak istediler.

Bademden para kazanıyorlar

Malatya’nın Darende ilçesi Ağılyazı Mahallesi sakinleri, mahallenin kıraç alanlarında kayısı ve badem yetiştiriyorlar. Meyvenin dışında önemli miktarda da buğday ve arpa üretimi yapıyor. Mahalle halkının asıl geçim kaynakları ise büyükbaş hayvanlarda elde ettikleri sütten geliyor. Sipariş üzerine peynir ve tereyağı yapan köylüler ürettikleri ürünleri Darende’deki esnaflar aracılığıyla müşterilerine ulaştırıyorlar. Mahallenin en büyük sorununun ise mahallenin göç vermesi olarak belirtiliyor.

Maden ocağına tepki

Malatya’nın Doğanşehir İlçesine bağlı Dedeyazı Mahallesinde kurulan maden ocağına köylüler tepki gösterirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de halkın görüşünü aldı.