Koruyucu Haberleri

Koruyucu Haberleri

Asgari ücretle olmuyor

Malatya Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Molon, köy korucularının özlük haklarının daha aktif hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "Tazminat hakkımız yok. Jandarma ve polisle omuz omuza yurtiçinde ve yurtdışında görev yaptık. Aldığımız maaşlar trajikomik rakamlar. Asgari ücretle olmuyor. Bizim maaşımız en düşük memur maaşına endekslenmeli" dedi.

Kayısıda bakım zamanı

Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da kayısı üreticilerine ağaçlarda sonbahar mücadelesi hatırlatması yapılarak, yaprak delen (çil), bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına karşı koruyucu olarak mücadele istendi.

Güvenlik Korucuları Derneği açıldı

Malatya'da Güvenlik Korucuları Dayanışma Derneği açıldı. Başkan Yasin Doğan, açıklamasında, 'Kentimizde 900'e yakın güvenlik korucularımız var. Korucuların sorun ve talepleri ile ilgilenmek için dernekleştik' dedi.

Koruyucu giyim malzemesi

Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, koruyucu giyim malzemesi satın alınacağını duyurdu.

Koruyucu giyim malzemesi alınacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 16 Bölge Müdürlüğü, koruyucu giyim malzemesi satın alınacağını duyurdu.

Kişisel koruyucu alınacak

Karayolları Genel Müdürlüğü 8. Bölge Müdürlüğü, kişisel koruyucu donanımının satın alınacağını duyurdu.

Koruyucu tulum alınacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), kimyasal koruyucu tulum alınacağını bildirdi.

Uyuşturucu ile mücadele

Vali Aydın Baruş başkanlığında gerçekleşen toplantıda; bağımlılığı önleyici, bağımlılıktan koruyucu tedbirler ile rehabilitasyon konuları hakkında sunum yapılarak görüş ve önerilerde bulunuldu.

Zorlu günler yaşadık

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Erdal Aktürk, yaşam koruyucu hizmetlerini yeni yılda da sürdüreceklerini belirtip, '2021 yılının tüm bu zorlukların geride bırakıldığı bir yıl olmasını temenni ediyorum' dedi.

Siperlik üretimine devam

Malatya Beydağı Gençlik Merkezi üyesi gençler, ürettikleri 550 adet koruyucu siperliği İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne teslim etti.

CHP'den tulum desteği

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın temin ettiği koruyucu tulumları sağlıkçılara teslim etti.

Dut pekmezi mesaisi başladı

Kansızlıktan kemik sağlığına, kolesterolden karaciğer hastalıklarına karşı adeta koruyucu bir besin olan dut pekmezi Anadolu'da da sıkça tüketilen lezzetler arasında. Malatya'da da bugünlerde dutların olması ile birlikte pekmez mesaisi başladı.

Umutlandıran yöntem

Çin'den sonra ilk kez Türkiye'de Malatya İnönü Üniversitesinde korona virüse karşı uygulanan immun plazma tedavisinde risk grubunda koruyucu olarak kullanılabilecek yeni bir yönteme geçildi. Yeni cihaz ile sağlıklı donörden alınan plazmaların içerisindeki tüm zararlı virüs ve bakteriler yok ediliyor.

Sağlık kitleri dağıtıldı

Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüren Kuluncak Belediyesi, İlçe genelinde dezenfekte çalışmaları yaparken esnaflara ve vatandaşlara ücretsiz maske, el dezenfektanı, kolonya, ve eldiven dağıtımına devam ediyor.

Cuma düzenlemesi yapılsın

Koruyucu sağlık kurallarına uymak suretiyle, camilerde Cuma Namazı kılınmasının sağlanması talebinde bulunan Hukukun Üstünlüğü Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. İsmet Bahadır, "İnancımızın vazgeçilmezi olan Cuma Namazının kılınmasına yönelik bir düzenlemenin hakkımız olduğuna inanıyoruz" dedi.

Yüz siperliği emniyete teslim edildi

Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) üretilen 190 adet yüz koruyucu siper ücretsiz olarak Malatya İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

Güder'den esnafa maske

Malatya'nın Battalgazi ilçesi Belediye Başkanı Osman Güder, uyulması zorunlu kurallar çerçevesinde kapatma kararının kaldırıldığı Kasap, Balık ve Sebze Pazarı'ndaki esnafları ziyaret ederek, koruyucu maske dağıttı.

Doğanşehir'de esnaflara yüz koruyucu siper dağıtılıyor

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde esnaflara yüz koruyucu siper dağıtılıyor.

Sağlık-Sen’den koruyucu maske

Sağlık-Sen Malatya Şubesi tarafından koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına ücretsiz koruyucu yüz siper maskesi ile termos bardak dağıtımı gerçekleştirildi.

Malatya'da dezenfektan ve maske operasyonu

Malatya'da düzenlenen operasyonda izinsiz üretilen 51 litre dezenfektan ve koruyucu maske ele geçirildi.

Basına koruyucu malzemeler

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından basın mensuplarına virüse karşı koruyucu giyecek ve maske eldiven verildi.

Malatya'da kırsal kalkınma eğitimi

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından, hayvanlarda hastalık önleme, koruyucu hekimlik ve kırsal kalkınma ile ilgili Arguvan Belediyesi ve birlik binası salonunda eğitim toplantısı yapıldı.

Koronaya karşı kuru kayısı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, dünyayı kasıp kavuran korona virüsüne karşı Malatya'nın kuru kayısısının koruyucu özellikte olduğunu söyledi.

Maskeye talep çoğalınca iş başa düştü

Birçok ülkede hızla yayılan ölümcül korona virüsü ile birlikte koruyucu maskelere talep arttı. Ülke genelinde yoğun talep olunca maske bulmakta güçlük çeken İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ise alternatif bir yöntem bularak maskelerini kendi üretmeye başladı.

Sahiplenmek en büyük erdemdir

Malatya Valiliği himayesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Çalık Holding’in sponsorluğunu üstlendiği organizasyon ile koruyucu ailelere iftar yemeği verildi.

Göztaşı atılmalı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, ilkbahar mevsimi için bahçe ve kayısı ağaçları bakımı konularında yetiştiricileri uyararak, “Henüz çiçekler açmadan koruyucu amaçlı bakırlı veya bordo bulamacı olarak tarif ettiğimiz göztaşı atılması gerekmektedir” dedi.

‘Her Çocuğun Bir Ailesi Olmalı’

KADEM Malatya İl Temsilciliği, Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde Uzman Seda İmert tarafından, ‘Her Çocuğun Bir Ailesi Olmalı’ temalı koruyucu aile tanıtımı eğitimi verildi.

Çocuk özlemleri sona erdi

Malatya'da çocuk hasreti çeken Karaca çifti, yaklaşık 20 yıllık özlemlerini koruyucu aileyle sonlandırarak evlat sevgisini yaşamaya başladı.

Çalışmalar ele alındı

Malatya’nın Arguvan ilçesinde, Çocuk Koruma Kanununa göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanmasına yönelik koordinasyonun sağlanması amacıyla toplantı düzenlendi.

‘Meleklerin Koruyucusu’ izleyiciyle buluştu

Yönetmenliğini Ensar Altay'ın üstlendiği TRT World Films yapımı "Guardian Of Angels" (Meleklerin Koruyucusu) filmi, 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluştu.